Ministerstwo: Wycinka w Ogrodzie Krasińskich do kontroli

07.02.2013 19:00
Jedno z setek drzew wciętych w Ogrodzie Krasińskich

Jedno z setek drzew wciętych w Ogrodzie Krasińskich (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski zarządził kontrolę wycinki ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich. Tydzień temu poprosili go o to uczestnicy protestu przeciw ogołoceniu parku z 1/3 drzewostanu.
Do przeprowadzenia kontroli Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków, zobowiązał mazowieckiego konserwatora zabytków Rafała Nadolnego.

Wyniki mają być znane do końca przyszłego tygodnia. W wydanym w czwartek komunikacie Ministerstwo Kultury poinformowało, że skontrolowane zostaną pozwolenia na wyrąb i ich realizacja. Kontrola ma ustalić m.in. "czy sposób prowadzenia prac ziemnych po dokonanej wycince na terenie Ogrodu Krasińskich nie stanowi zagrożenia dla stanu zdrowotnego drzew przeznaczonych do pozostawienia. Chodzi o sposób karczowania ich karp, które w projekcie gospodarki drzewostanem przeznaczone zostały do usunięcia". Po zapoznaniu się z wynikami kontroli Piotr Żuchowski "podejmie decyzję co do dalszych działań".

O interwencję do generalnego konserwatora zwrócili się przeciwnicy wycinki drzew. Tydzień temu udali się do Ministerstwa Kultury i wręczyli wiceministrowi Żuchowskiemu petycję podpisaną przez 550 osób, w tym znane postacie ze świata nauki, kultury i polityki (m.in.: prof. Macieja Luniaka, prof. Macieja Jędrusika, prof. Pawła Śpiewaka, prof. Magdalenę Środę, Olgierda Łukaszewicza, Maję Komorowską, Wojciecha Pszoniaka, Wojciecha Malajkata, Janusza Palikota).

- Prosimy pana o wstrzymanie prac i przyjrzenie się temu, co zrobiono - powiedział uczestniczący w delegacji Olgierd Łukaszewicz.

Rzeź drzew

Wyrębu 337 drzew w Ogrodzie Krasińskich dokonano w końcu zeszłego roku. Był to wstęp do gruntownej rewaloryzacji parku. Jej inwestor (dzielnica Śródmieście) i projektantka (Barbara Kraus-Galińska ze swoją pracownią Abies) tłumaczą usunięcie 1/3 drzew w ogrodzie tym, że były chore, rosły za gęsto lub zasłaniały osie widokowe.

Przeciwnicy ogołocenia parku skrzyknęli się na Facebooku w sile 2,5 tys. osób. Uważają, że pod topór poszło wiele zdrowych i cennych okazów, a zabytkowy ogród zmieniono w plac budowy, po którym jeżdżą ciężkie maszyny mogące naruszyć system korzeniowy pozostałych roślin.

O prace w Ogrodzie Krasińskich spierano się też na środowym spotkaniu Komisji Dialogu Społecznego. Na pytania przeciwników wycinki odpowiadali urzędnicy: wicedyrektor Anna Stasiewicz z Zarządu Terenów Publicznych i stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander, który wydał decyzję zezwalającą na usunięcie drzew. Dopytywano m.in. o powody usunięcia cennego derenia, który - według protestujących - był częścią kompozycji parku zaprojektowanej w końcu XIX w. przez Franciszka Szaniora. A właśnie na planach Szaniora ma się opierać obecna rewaloryzacja.

- Rewitalizacja Ogrodu Krasińskich nie polega ściśle na bezwarunkowej odbudowie i przestrzeganiu założeń Szaniorowskich. Drzewo zostało usunięte z dwóch powodów: nie najlepszego stanu zdrowotnego i zakłócania historycznej osi widokowej - odparł Piotr Brabander, wzbudzając protest sali.Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • supon1954

  Oceniono 48 razy 44

  ale drzew już się nie uratuje!
  Chciałbym aby kara była taka samo jaką poniósł właściciel działki który ściął drzewa na swojej działce.
  0.5 mln za drzewo. A zapłacić powinien ten co kazał ścinać, z własnej kieszeni.

 • nietakmabyc

  Oceniono 36 razy 32

  To jest przerażające, jak traktuje się w Polsce drzewa! Wycina się je bez mrugnięcia okiem, nie szuka się alternatyw. W Poznaniu wycięto właśnie przepiękną aleję złożoną z blisko 100 dorodnych jesionów, mimo że istniały inne możliwości remontu drogi oszczędzające te piękne drzewa. Jak długo jeszcze każdy urzędnik, czy mądry czy nie, będzie dysponował tak ogromną i niszczycielską władzą?!

 • poljack

  Oceniono 28 razy 20

  Minister zezwolił na wycinkę kilkuset drzew ( dębów ) w puszczy i nikt w tym kraju nie rozpacza nawet ekolodzy ciekawe co dostali żeby nie protestować .

 • mer-llink

  Oceniono 12 razy 12

  .W Ogrodzie Krsińskich zniszczono nie tylko florę (drzewa, krzewy), ale i faunę (dziuple z wycietych drzew służyły za schroneinie dla ptaków, np. sów, oraz dla wiewiórek), w krzewach i gałęziach drzew gniazdowały ptaki..

  CI, którzy zezwolili na dewastację Ogordu powinni go teraz zrewaloryzować.
  To znaczy Z WŁASNYCH PIENIEDZY ZAPŁACIĆ ZA NASDzAENIA< UTRZYMNIE i KONSERWACJE = GRZYWNA> Z własnych poortfeli, a nie z budżetu dzielnicy!
  W zamian moga sobie zabrac płot, którym pragna ogrodzić Ogród Krasinskich, i sprzedac na złomowisku...

  P.S> Najwyrażniej i P. Burmistrz i inni akceptujący ciągle mają w zyłach słoiki.
  To takie wieśniacze zachowanie: " - Chłop żywemu nie przepuści".
  I : "- PArkan postawie, a co..."

 • dziadek19512

  Oceniono 15 razy 11

  to sie dzieje w całym masowe wycinki a prywati jeżdzą samochodami juz z pociętymi pniami po wsiach i sprzedają na bieżąco urobek

 • waldemar591

  Oceniono 10 razy 10

  Jasne. Wyciąć wszystko co rośnie, zalać betonem i asfaltem, zagrodzić drutem kolczastym.
  Zaraz będzie "nowocześnie", "po europejsku".
  "Osi widokowych" żadna wiocha z drzewami nie będzie nam zasłaniać.

 • belferbiolog

  Oceniono 13 razy 9

  Sqrczybyki! Wyciąć takie drzewa! Kryminał!!!

 • bulorz

  Oceniono 9 razy 7

  Właśnie. Może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego obecnie, z jakąś taką zajadłością, walczy się z drzewami? Na Saskiej Kępie też co roku pracują panowie z piłami i pod różnymi pretekstami tną.. o co chodzi (pewnie o jakiś szmal, ale o jaki, za co?).

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 11 razy 7

  znajomy z Woroneza(Rosja), tam urodzony,
  opowiadal mi kilka tygodni temu,
  jak deweloperzy, wladze miasta siedzace w skarpetach politykow
  wycieli chyba wszystkie parki
  i postawili martwe, ekskluzywne osiedla
  za kolczastym drutem.

  Jednak jestesmy nie tylko 100 lat za czarnymi bracmi,
  ale i z 15 lat za rosjanami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje