Ministerstwo: Wycinka w Ogrodzie Krasińskich do kontroli

Jedno z setek drzew wciętych w Ogrodzie Krasińskich

Jedno z setek drzew wciętych w Ogrodzie Krasińskich (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski zarządził kontrolę wycinki ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich. Tydzień temu poprosili go o to uczestnicy protestu przeciw ogołoceniu parku z 1/3 drzewostanu.
Do przeprowadzenia kontroli Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków, zobowiązał mazowieckiego konserwatora zabytków Rafała Nadolnego.

Wyniki mają być znane do końca przyszłego tygodnia. W wydanym w czwartek komunikacie Ministerstwo Kultury poinformowało, że skontrolowane zostaną pozwolenia na wyrąb i ich realizacja. Kontrola ma ustalić m.in. "czy sposób prowadzenia prac ziemnych po dokonanej wycince na terenie Ogrodu Krasińskich nie stanowi zagrożenia dla stanu zdrowotnego drzew przeznaczonych do pozostawienia. Chodzi o sposób karczowania ich karp, które w projekcie gospodarki drzewostanem przeznaczone zostały do usunięcia". Po zapoznaniu się z wynikami kontroli Piotr Żuchowski "podejmie decyzję co do dalszych działań".

O interwencję do generalnego konserwatora zwrócili się przeciwnicy wycinki drzew. Tydzień temu udali się do Ministerstwa Kultury i wręczyli wiceministrowi Żuchowskiemu petycję podpisaną przez 550 osób, w tym znane postacie ze świata nauki, kultury i polityki (m.in.: prof. Macieja Luniaka, prof. Macieja Jędrusika, prof. Pawła Śpiewaka, prof. Magdalenę Środę, Olgierda Łukaszewicza, Maję Komorowską, Wojciecha Pszoniaka, Wojciecha Malajkata, Janusza Palikota).

- Prosimy pana o wstrzymanie prac i przyjrzenie się temu, co zrobiono - powiedział uczestniczący w delegacji Olgierd Łukaszewicz.

Rzeź drzew

Wyrębu 337 drzew w Ogrodzie Krasińskich dokonano w końcu zeszłego roku. Był to wstęp do gruntownej rewaloryzacji parku. Jej inwestor (dzielnica Śródmieście) i projektantka (Barbara Kraus-Galińska ze swoją pracownią Abies) tłumaczą usunięcie 1/3 drzew w ogrodzie tym, że były chore, rosły za gęsto lub zasłaniały osie widokowe.

Przeciwnicy ogołocenia parku skrzyknęli się na Facebooku w sile 2,5 tys. osób. Uważają, że pod topór poszło wiele zdrowych i cennych okazów, a zabytkowy ogród zmieniono w plac budowy, po którym jeżdżą ciężkie maszyny mogące naruszyć system korzeniowy pozostałych roślin.

O prace w Ogrodzie Krasińskich spierano się też na środowym spotkaniu Komisji Dialogu Społecznego. Na pytania przeciwników wycinki odpowiadali urzędnicy: wicedyrektor Anna Stasiewicz z Zarządu Terenów Publicznych i stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander, który wydał decyzję zezwalającą na usunięcie drzew. Dopytywano m.in. o powody usunięcia cennego derenia, który - według protestujących - był częścią kompozycji parku zaprojektowanej w końcu XIX w. przez Franciszka Szaniora. A właśnie na planach Szaniora ma się opierać obecna rewaloryzacja.

- Rewitalizacja Ogrodu Krasińskich nie polega ściśle na bezwarunkowej odbudowie i przestrzeganiu założeń Szaniorowskich. Drzewo zostało usunięte z dwóch powodów: nie najlepszego stanu zdrowotnego i zakłócania historycznej osi widokowej - odparł Piotr Brabander, wzbudzając protest sali.Zobacz także
 • Ścięte konary w Ogrodzie Saskim niepokoją spacerowiczów. Urzędnicy przekonują jednak, że stanowiły dla nich zagrożenie, bo były spróchniałe 
Ścinają drzewa w starych parkach: Praski, Ogród Saski
 • Kamienica "Pod Lwem", róg Świętojańskiej i Rynku Starego Miasta Starówka jak dzielnica nędzy: Tynk się sypie, graffiti
 • Irena Sendlerowa w latach wojny uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci, umieszczając je w przybranych rodzinach, domach dziecka, klasztorach Jaki bohater przy muzeum: Wallenberg czy Sendlerowa?
Komentarze (18)
Ministerstwo: Wycinka w Ogrodzie Krasińskich do kontroli
Zaloguj się
 • wodnik-rozwodnik

  0

  Jaśnie nowe państwo urządziło salony z kominkami i teraz trzeba taniego drewna do ogrzewania rodowych siedzib. A kominek to nie kuchnia węglowa, byle śmieciem nie napalisz, wymaga drewna liściastego i w dobrym gatunku, coby szyby sadzą nie brudzić.

 • adamschodowy

  Oceniono 2 razy 2

  szkoda że nie było lamentów gdy w maju wycinano do gołej ziemi wysepki na golędzinowie (ten fragment wschodniego brzegu Wisły pomiędzy mostem gdańskim a Grota) który - jak głoszą poustawiane tam tablice - jest objęty ochroną z racji gniazdowania chronionego ptactwa. Właściwie wytrzebiono do gołej ziemi wszystkie wysepki i zakola po praskiej stronie. po co - nie wiem. mało kto tam chodzi, bywają tam tylko ptaki, kuny i lisy. tzn już nie bywają.

 • alien0

  Oceniono 2 razy 2

  Zapraszamy kontrole do Książańskiego Parku Krajobrazowego....tam już niedługo łąka będzie :)

 • x_y

  Oceniono 2 razy 2

  To samo bylo jakis czas temu na ulicy Błękitnej w dzielnicy Warszawa Wawer. Wycięto i zmielono dziesiatki, jesli nie setki wartosciowych drzew i posadzono wisienki kalifornijskie. Pomyslodawca byl wiceburmistrz dzielnicy Wawer p. Zdzisław Gójski ktory mieszka przy tej wlasnie ulicy Błękitnej. Koszt 250 tys zlotych. Uwazam, ze to byl skok na kase

 • waldemar591

  Oceniono 10 razy 10

  Jasne. Wyciąć wszystko co rośnie, zalać betonem i asfaltem, zagrodzić drutem kolczastym.
  Zaraz będzie "nowocześnie", "po europejsku".
  "Osi widokowych" żadna wiocha z drzewami nie będzie nam zasłaniać.

 • hare-hare

  Oceniono 5 razy -5

  stare wielkie drzewo w terenie gesto zaludnionym nie ma racji bytu,zbyt duze zagrozenie,poza tym dzewa w miastach nalezy przycinac

 • mer-llink

  Oceniono 12 razy 12

  .W Ogrodzie Krsińskich zniszczono nie tylko florę (drzewa, krzewy), ale i faunę (dziuple z wycietych drzew służyły za schroneinie dla ptaków, np. sów, oraz dla wiewiórek), w krzewach i gałęziach drzew gniazdowały ptaki..

  CI, którzy zezwolili na dewastację Ogordu powinni go teraz zrewaloryzować.
  To znaczy Z WŁASNYCH PIENIEDZY ZAPŁACIĆ ZA NASDzAENIA< UTRZYMNIE i KONSERWACJE = GRZYWNA> Z własnych poortfeli, a nie z budżetu dzielnicy!
  W zamian moga sobie zabrac płot, którym pragna ogrodzić Ogród Krasinskich, i sprzedac na złomowisku...

  P.S> Najwyrażniej i P. Burmistrz i inni akceptujący ciągle mają w zyłach słoiki.
  To takie wieśniacze zachowanie: " - Chłop żywemu nie przepuści".
  I : "- PArkan postawie, a co..."

 • krystyna.olszewska

  Oceniono 7 razy -5

  Ten park był wyjątkowo zaniedbany. Może teraz będzie salonem Warszawy. Salonem z zielonym trawnikiem gdzie można będzie położyć się na zielonej trawce, a nie jak do tej pory było - butelki i szczyny pijaków na błotku.

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 0

  spore centrum handlowe powinno wszystkich udobruchać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje