Pożar na budowie, ewakuacja. Paliły się butle z acetylenem

31.01.2013 14:51
Tuż po godz. 14 wrocławscy strażacy dostali wezwanie na plac budowy na pl. Konstytucji 3 maja. Jak przekazał nam dyżurny straży, w wykopie palą się butle wypełnione acetylenem. Ewakuowano 60 osób z pobliskich budynków. Około godz. 16.20 strażakom udało się ugasić płomień na butlach.
- Prawdopodobnie acetylen się wypalił - mówi Krzysztof Gielsa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP.

Butle włożono do zbiornika z wodą, by się jeszcze schłodziły. Nie ma już zagrożenia wybuchem.

- Akurat wylewaliśmy beton, kiedy zarządzono ewakuację. Pracę i tak musimy wykonać w czwartek, więc pewnie będziemy pracowali przez całą noc - opowiadali, nie kryjąc niezadowolenia pracownicy budowy, spotkani przez nas na miejscu. Podejrzewają, że wąż przy jednej z butli był nieszczelny i to było przyczyną pożaru.

- Pali się gaz, który wydobywa się z rozszczelnionej butli - opowiadał nam po godz. 14 Krzysztof Gielsa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP. - Gaz się ulatniał i wystarczyła iskra, by zaczęło się palić. Butli jest prawdopodobnie dziesięć, nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić, opieramy się na informacjach budowlańców. Na miejscu pracuje pięć jednostek straży pożarnej. Woda jest podawana z odległości, by nie narażać życia strażaków i na bieżąco schładzamy butle, by nie doszło do wybuchu.

Z placu budowy szybko uciekli pracownicy firm budowlanych, więc na szczęście nikomu nic się nie stało.

Policja zamknęła dla MPK i samochodów część ul. Małachowskiego. MPK podstawiło tam swój autobus, bo ewakuowano 60 osób z budynków najbliżej placu budowy w miejscu dawnego dworca PKS. Tuż przed godz. 17 wydano decyzję, że mieszkańcy mogą wracać do domów, bo nie ma już niebezpieczeństwa.

MPK objazdami, korki na ulicach

Zablokowane były torowisko i ulica Piłsudskiego/Małachowskiego. Na prośbę straży pożarnej została wyłączona sieć trakcyjna od skrzyżowania ulic Piłsudskiego z Kołłątaja aż do skrzyżowania ul. Małachowskiego i Pułaskiego. W związku z tym tramwaje jeździły objazdami. 0L i 0P jedzie ulicy Stawową, a potem zawracały do zajezdni I i wraca na swoje trasy. Inne linie jechały przez ul. Teatralną. Autobusy natomiast omijały wyłączone z ruchu ulice Dworcową i Dąbrowskiego.

Ogromne korki ciągnęły się na ul. Pułaskiego od ul. Kościuszki w kierunku Dworcowej. Kierowcy stali też wzdłuż całej ulicy Kościuszki w kierunku Pułaskiego. W okolicach dworca tworzył się duży korek, bo zamknięta dla samochodów była także ul. Dworcowa od skrzyżowania z Kościuszki do dworca Wrocław Główny. Dla pieszych zamknięta była ul. Małachowskiego od ul. Dąbrowskiego do Dworcowej.

Nie mogli wejść do mieszkań

Przy ul. Dworcowej po godz. 15 spotkaliśmy ekspedientki ze sklepów w pasażu pod blokiem niedaleko placu budowy, w którym doszło do pożaru.

- Godzinę temu przyszli do nas policjanci i kazali bardzo szybko opuszczać budynek. Zdążyłyśmy tylko pogasić światła, ale nic więcej. Teraz czekamy, jest nam zimno i denerwujemy się, bo nawet nie pozamykałyśmy - mówiły.

- Policjanci powiedzieli nam, że mamy zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy i szybko wychodzić - opowiada Iwona, mieszkanka budynku mieszkalnego naprzeciw budowy.

W podwórku między Małachowskiego a Dąbrowskiego przez prawie trzy godziny stał także student Maciek. Miał wejść do mieszkania tylko po swoje bagaże i jechać do domu na weekend.

Będzie tam hotel

Na pl. Konstytucji 3 maja, w miejscu dawnego dworca PKS, ma powstać hotel z częścią biurową i salą konferencyjną. Będzie podzielony na dwie część - wyższą, kilkunastopiętrową, i niższą (pięć pięter). Inwestorem jest ukraińska firma Wisher Enterprise.

Komentarze (9)
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  ......Paliły się butle z acetylenem......Kiedyś za komuny produkowali butle niepalne.Palny był jedynie acetylen. A teraz ? Koniec świata.

 • wodakrolewska

  0

  W butlach znajduje się acetylen rozpuszczony acetonie.
  Gorzej jest z butlami z tlenem, po podgrzaniu wyrywa zawór i butla zachowuje się jak odrzutowiec.

 • cezar85

  Oceniono 6 razy -4

  false start

  napiszcie jak wybuchną

  przydałoby się też trochę krwi

 • kasiulek15

  Oceniono 1 raz 1

  tył Dworca Głównego ,okolice Trzonolinowca ,tylko troche bardziej w stronę Puławskiej ,Kościuszki .Na Dąbrowskiego konkretnie.

 • tw.jacek_i_placek

  0

  Czy to dawny pl. PKWN?
  Pytam przez ciekawość, bo wiele wody w Odrze upłynęło od czasu, gdy (niestety) musiałem opuścić Wrocław.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje