Rodzice oskarżeni ws. śmierci dziecka na Mokotowie

31.01.2013 11:00

Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

- Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie śmierci dwumiesięcznej dziewczynki z warszawskiego Mokotowa. Rodzicom niemowlęcia zarzucono m.in. pobicie dziecka ze skutkiem śmiertelnym - poinformowała stołeczna prokuratura.
- Rodzicom urodzonej w końcu czerwca 2012 r. Patrycji zarzucono, że w sierpniu zeszłego roku brali udział w jej pobiciu, co skutkowało obrażeniami mózgu i zaburzeniem funkcji niezbędnych dla życia ośrodków centralnego układu nerwowego, w wyniku czego dziecko zmarło - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Dariusz Ślepokura. Oskarżonym - jak dodała prokuratura - zarzucono też, że "wspólnie i w porozumieniu znęcali się fizycznie i psychicznie ze szczególnym okrucieństwem nad swoją córką".

- Znęcanie to polegało w szczególności na spowodowaniu tępego urazu klatki piersiowej oraz złamaniu prawego obojczyka, zaniechaniu wezwania pomocy medycznej do córki oraz zaniedbaniach w prawidłowej opiece nad córką - wynika z ustaleń prokuratury.

26 sierpnia 2012 r. do mieszkania na Mokotowie przy ul. Cieszyńskiej zostały wezwane policja i pogotowie. Rodzice dziewczynki - Ewa M. i Marek K. - twierdzili, że spali razem z córeczką i rano zauważyli, że się nie rusza. - Niemowlę nie wykazywało reakcji, brak było tętna i akcji serca. Reanimacja trwała 45 minut, ale nie przyniosła skutków - informowała wtedy prokuratura. Lekarz stwierdził wstępnie, że przyczyną śmierci dziewczynki mógł być wypadek - przyduszenie przez położenie się na nie jednego z rodziców, ale nie wykluczył też innego powodu. Podczas sekcji zwłok okazało się jednak, że niemowlę było niedożywione, miało złamane żebra i uraz głowy, który mógł być powodem jego śmierci. Ponadto wykazano zaniedbania odnoszące się do zapewnienia noworodkowi niezbędnej opieki medycznej.

- Oskarżeni przesłuchiwani w śledztwie nie przyznali się do postawionych im zarzutów. W obszernych wielokrotnych wyjaśnieniach wzajemnie się obciążali, przerzucając się odpowiedzialnością za obrażenia, jakich doznało ich dziecko - zaznaczył prok. Ślepokura. Prokuratura ujawniła, że oskarżeni byli badani sądowo-psychiatrycznie i biegli nie stwierdzili u nich objawów choroby psychicznej ani upośledzenia umysłowego. - Badania psychologiczne wykazały, że rozwój umysłowy obydwojga pozwalał na sprawowanie opieki nad dzieckiem, co pozwoliło przyjąć, iż byli w pełni świadomi następstw swoich czynów i zaniedbań - wskazał prokurator.

Śledztwo w sprawie śmierci dziecka prowadziła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów. Zarzucone czyny zagrożone są karą do 10 lat więzienia. Akt oskarżenia wysłano w środę do Sądu Okręgowego w Warszawie. - Całokształt zebranego materiału dowodowego nie budził wątpliwości co do zasadności przedstawionych zarzutów - podkreśliła prokuratura.

Zobacz także

Najnowsze informacje