Nie otworzą Modlina. Nadzór kazał sfrezować pas

Specjalne ciężarówki ze szczotkami jadą parami, czyszcząc powierzchnię drogi startowej

Specjalne ciężarówki ze szczotkami jadą parami, czyszcząc powierzchnię drogi startowej (Fot. Lotnisko Warszawa/Modlin)

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nie zgodził się na otwarcie pasa startowego w Modlinie. Port będzie zamknięty jeszcze przez kilka miesięcy, dopóki progi drogi startowej nie przejdą generalnego remontu.
To nie jest duże zaskoczenie. O takiej możliwości wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego mówił już na początku tygodnia. Betonowe końcówki pasa zostały zamknięte ponad miesiąc temu, bo stwierdzono tam wykruszenia zagrażające bezpieczeństwu startów i lądowań. Wykonawca pasa na przełomie grudnia i stycznia załatał prowizorycznie ubytki specjalnymi żywicami. Port liczył, że to wystarczy, żeby ponownie mogły tam lądować samoloty. Przynajmniej zimą.

Nadzór budowlany stwierdził jednak, że pas nie jest w pełni bezpieczny. Według ostatniej ekspertyzy istnieje niebezpieczeństwo, że beton nadal będzie się kruszył. Widać tam nowe spękania. Zniszczona nawierzchnia musi być teraz wymieniona. Tyle że da się to robić tylko przy dodatnich temperaturach.

Wykonawca pasa, firma Erbud, musi teraz przedstawić dokładną technologię naprawy pasa. W środę proponował, żeby beton zastąpić tzw. asfaltobetonem. Układanie takiej nawierzchni trwałoby 10 dni, i nie trzeba by czekać, aż miesiąc będzie ona później "dojrzewać".

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku Mazowsza szef lotniska Piotr Okienczyc przewidywał, że samoloty wrócą tam pod koniec kwietnia lub na początku maja. Na razie linie Wizz Air i Ryanair zostają na Okęciu. Ta pierwsza już jednak zapowiada, że będzie się domagać odszkodowania od lotniska w Modlinie.Zobacz także
 • Kolej na lotnisko: kasowników nie ma, a kanarzy polują
 • Naprawa pasa startowego w Modlinie "Nie" dla komisji ws. Modlina. Lotnisko otworzą latem?
 • Fragment budowy ekspresowej trasy N-S od Marynarskiej do lotniska Otworzą nowy dojazd do lotniska. Trwa spór o śnieg
Komentarze (46)
Nie otworzą Modlina. Nadzór kazał sfrezować pas
Zaloguj się
 • aqo7

  Oceniono 1 raz 1

  .................STAN DRÓG I LOTNISKA ........................TO STAN TEGO PAŃSTWA..................

 • radar0

  Oceniono 1 raz 1

  Dzięki naszej wspaniałej transformacji przykładnej dla całego świata udało nam się w ciągu 22 lat doprowadzić do sytuacji, gdzie wiaderko betonu kosztuje więcej, niż miesięczna płaca betoniarza.
  To w konsekwencji sprawiło, że 50 lat po lądowaniu człowieka (amerykańskiego) na Księżycu polski inżynier nie jest w sanie osadzić dekla studzienki kanalizacyjnej równo z nawierzchnią drogi.
  Pozdrowienia dla naszej POstepowej kadry naukowej uniwersytetów, akademii i innych" wyższych" uczelni.

 • kkes

  Oceniono 3 razy 3

  Nic się nie stało, POlacy nic się nie stało
  Nic się nie staaaaaaaaaaaaało Polacy nic się nie stało

 • szejski

  Oceniono 2 razy 0

  Nawiązując do sprawy "tzw. asfaltobetonu" pragnę nadmienić, że z tego "tzw. asfaltobetonu" zbudowana jest większość tzw. dróg w tzw. Polsce. Tylko część tzw. autostrad ma nawierzchnię z tzw. betonu cementowego.

  Dla zainteresowanych tematem: definicja mówi, że beton jest to sztuczna skała, złożona z wypełniacza (kruszywa) oraz spoiwa. To spoiwo to może być w szczególności cement i wtedy mówimy o betonie cementowym; spoiwo może też być bitumiczne i wtedy mówimy o asfaltobetonie.

  Reasumując: wszystkie tzw. asfaltowe drogi w Polsce są tak naprawdę wykonane z asfaltobetonu.

 • ad2009

  Oceniono 1 raz 1

  Przetarg na budowe pasa wygrala najtańsza oferta. Urząd Marszałkowski zaoszczędzil duzo pieniędzy. I wszyscy powinnismy być z tego zadowoleni bo to NASZE pieniadze. A jeszcze wiecej zaoszczędzilibyśmy gdyby tam dalej nei bylo lotniska - no i go praktycznie nie ma. Oszczędności te teraz dostana firmy lotnicze w ramach odszkodowań. Winnych tych oszczędności (ustawa o zamowieniach publicznych, nadzor budowlany) dalej nie ma

 • r0b0l

  Oceniono 1 raz 1

  polska powinna powrocić do korzeni historycznych: uprawa zboża, ziemniaków i burakow.
  Ekstensywna, żeby nie bylo zatorow w transporcie ani gór niezutylizowanych odpadów
  Bo cokolwiek bardziej skomplikowanego o orki czy podkuwania konia tutaj się nie uda.

  po prostu dziki narod 9 a raczej zlepek plemion ) , ktorym nijak sie nie da zaszczepić cywilizacji technicznej ani jakiejkolwiek kultury

  Powoli przestaję się dziwić że polactwo bywa traktowane przez inne nacje jak bydło, w najlepszym wypadku jak dzicy....

 • folwark_polski

  0

  jak zwykle burdel pode rządami PO PSL

 • pijanymarynarz

  0

  Fajny ten Erbud... w rozwinięciu prowizorycznej naprawy prowizorki zaproponowali kolejną prowizorkę. Czy wszystkie firmy budowlane w Polsce tak działają?

 • tyberium1111

  Oceniono 2 razy 2

  jak zwykle ukradli cement. Na samym piachu nie da się zrobić zaprawy cementowej :-) W komunie też kradli cement, a to co zbudowano rozlatywało się bardzo szybko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje