Kiedy reportaż o de la Salle? Zakonnicy chcą rozmawiać z TVP, ale...

20.01.2013 08:00
Screen z Magazynu Ekspres Reporterów

Screen z Magazynu Ekspres Reporterów (Fot. TVP2)

Na początku lutego mija termin wstrzymania emisji telewizyjnego reportażu "Podwójne zło" poświęconego gdańskiej szkole de la Salle. Proces zakonników przeciwko TVP rozpocznie się w marcu. Pełnomocnik szkoły: złożymy kolejny wniosek o przedłużenie zakazu emisji.


W grudniu na antenie "Magazynu Ekspresu Reporterów" w TVP2 miał się ukazać reportaż poświęcony nieprawidłowościom w gdańskiej podstawówce i gimnazjum de la Salle - jednej z najlepszych niepublicznych szkół w Gdańsku. We wcześniejszej zapowiedzi materiału pojawiły się informacje, że zakonnicy prowadzący szkołę biorą udział w libacjach alkoholowych, a w rozmowie, która ma erotyczny podtekst, uczestniczy uczennica gimnazjum. Po wniosku złożonym przez szkołę gdański sąd okręgowy wstrzymał emisję reportażu na dwa miesiące. Zakonnicy złożyli zaś pozew przeciwko Telewizji Polskiej o naruszenie dóbr osobistych - uważają, że nagrania wykorzystane w materiale miały charakter prywatny i dziennikarz nie miał prawa ich upubliczniać.

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku nie wpłynął jeszcze wniosek o przedłużenie zakazu emisji materiału poświęconego gdańskiej szkole de la Salle.

- Na pewno złożymy taki wniosek przed 4 lutego, kiedy upływa termin wstrzymania emisji - mówi mecenas Janusz Masiak, pełnomocnik prawny gdańskiej szkoły de la Salle. - Od decyzji sądu zależy, jak nasz wniosek zostanie rozpatrzony, i to, czy materiał się ukaże, czy nie. Mnie najbardziej dziwi w tej sprawie brak woli rozmowy ze strony telewizji. Nie złożyliśmy do tej pory wniosku, bo liczyliśmy na to, że ktoś z telewizji skontaktuje się z nami. Jeśli TVP zależy na publikacji materiału, trzeba rozstrzygnąć kluczową dla całej sprawy kwestię prywatności nagrań i uzupełnienia reportażu o komentarz drugiej strony.

Zakonnicy twierdzą, że dziennikarz w rozmowie z nimi nie zweryfikował informacji, czy w rozmowie na temat "ptaszka" bierze udział uczennica gimnazjum. Ich zdaniem rozmowa odbyła się w sekretariacie szkoły i wzięła w niej udział szkolna sekretarka.

Pierwsza rozprawa ws. zakonników ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, które prowadzi szkołę de la Salle, przeciwko TVP ma się odbyć 20 marca.

Zobacz także
Komentarze (181)
Zaloguj się
 • losos_norweski

  Oceniono 784 razy 742

  Zwykłego pedofila wynieśliby z mieszkania o 6 rano w samych majtkach. Ale wystarczy, że mówią do ciebie per "ojcze" i masz ochronę sądu i jeszcze możesz skarżyć.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 513 razy 469

  Polska KATOLICKA! Tu klechy i ta cala banda jest ponad prawem

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 416 razy 388

  Dwie moralności kleru,jedna prywatna,której nawet nie wolno pokazywać w mediach,pełna wulgaryzmu i pedofilstwa i druga poważna , pełna odpowiedzialności na użytek pospólstwa.

 • swiatlowski

  Oceniono 400 razy 380

  Cyt. - Zakonnicy twierdzą, że dziennikarz w rozmowie z nimi nie zweryfikował informacji, czy w rozmowie na temat "ptaszka" bierze udział uczennica gimnazjum. Ich zdaniem rozmowa odbyła się w sekretariacie szkoły i wzięła w niej udział szkolna sekretarka.
  Jeżeli "rozmowa odbyła się w sekretariacie szkoły" to nie jest to sprawa prywatna panowie "braciszkowie" tak samo jak spożywanie alkoholu w miejscu pracy - a na terenie szkoły (podstawówka, gimnazjum) tym bardziej.

 • szybiarz

  Oceniono 353 razy 337

  dorosły opiekun dzieci w miejscu ich przebywania i wychowywania używa takich słów? nawet gdyby były skierowane do sekretarki, to już jest przekroczenie pewnych katolickich norm które obowiązują w tym budynku, odpowiedzialni rodzice powinni zabrać stamtąd swoje dzieci, a obroną honoru owej sekretarki powinny się zająć feministki

 • fakiba

  Oceniono 278 razy 268

  Puścić w sieci a jakby się czepiali to zawsze można się wytłumaczyć tak jak Policjanci że sprzątaczka pewnie nagranie wyniosła

 • marsyas

  Oceniono 274 razy 260

  "Zakonnicy twierdzą, że dziennikarz w rozmowie z nimi nie zweryfikował informacji, czy w rozmowie na temat "ptaszka" bierze udział uczennica gimnazjum. Ich zdaniem rozmowa odbyła się w sekretariacie szkoły i wzięła w niej udział szkolna sekretarka."

  Świetni "zakonnicy", molestują albo uczennicę, albo sekretarkę :)

 • jqu

  Oceniono 282 razy 260

  O co ten hałas?! Ptaszek to Duch Święty w kształcie gołębia. Każda uczennica i każda sekretarka chciałaby go zobaczyć!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje