Kiedy reportaż o de la Salle? Zakonnicy chcą rozmawiać z TVP, ale...

Na początku lutego mija termin wstrzymania emisji telewizyjnego reportażu ?Podwójne zło? poświęconego gdańskiej szkole de la Salle. Proces zakonników przeciwko TVP rozpocznie się w marcu. Pełnomocnik szkoły: złożymy kolejny wniosek o przedłużenie zakazu emisji.


W grudniu na antenie "Magazynu Ekspresu Reporterów" w TVP2 miał się ukazać reportaż poświęcony nieprawidłowościom w gdańskiej podstawówce i gimnazjum de la Salle - jednej z najlepszych niepublicznych szkół w Gdańsku. We wcześniejszej zapowiedzi materiału pojawiły się informacje, że zakonnicy prowadzący szkołę biorą udział w libacjach alkoholowych, a w rozmowie, która ma erotyczny podtekst, uczestniczy uczennica gimnazjum. Po wniosku złożonym przez szkołę gdański sąd okręgowy wstrzymał emisję reportażu na dwa miesiące. Zakonnicy złożyli zaś pozew przeciwko Telewizji Polskiej o naruszenie dóbr osobistych - uważają, że nagrania wykorzystane w materiale miały charakter prywatny i dziennikarz nie miał prawa ich upubliczniać.

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku nie wpłynął jeszcze wniosek o przedłużenie zakazu emisji materiału poświęconego gdańskiej szkole de la Salle.

- Na pewno złożymy taki wniosek przed 4 lutego, kiedy upływa termin wstrzymania emisji - mówi mecenas Janusz Masiak, pełnomocnik prawny gdańskiej szkoły de la Salle. - Od decyzji sądu zależy, jak nasz wniosek zostanie rozpatrzony, i to, czy materiał się ukaże, czy nie. Mnie najbardziej dziwi w tej sprawie brak woli rozmowy ze strony telewizji. Nie złożyliśmy do tej pory wniosku, bo liczyliśmy na to, że ktoś z telewizji skontaktuje się z nami. Jeśli TVP zależy na publikacji materiału, trzeba rozstrzygnąć kluczową dla całej sprawy kwestię prywatności nagrań i uzupełnienia reportażu o komentarz drugiej strony.

Zakonnicy twierdzą, że dziennikarz w rozmowie z nimi nie zweryfikował informacji, czy w rozmowie na temat "ptaszka" bierze udział uczennica gimnazjum. Ich zdaniem rozmowa odbyła się w sekretariacie szkoły i wzięła w niej udział szkolna sekretarka.

Pierwsza rozprawa ws. zakonników ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, które prowadzi szkołę de la Salle, przeciwko TVP ma się odbyć 20 marca.

Komentarze (181)
Kiedy reportaż o de la Salle? Zakonnicy chcą rozmawiać z TVP, ale...
Zaloguj się
 • buk-humor-dziczyzna

  0

  je.bane czarne elyty - ścierwa zapomniały, że wymordowały w imię faceta co chodzil po wodzie setki milionów instnień - Hitler to przy nich goowniarz!!!!!!!!!!!1

 • alebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli...

 • taxiport

  Oceniono 3 razy 3

  Odwiedził mnie kuzyn, który jako dziecko wraz z matką emigrował po wojnie do Australii, chciałem go zawieźć na Jasną Górę, doznał wstrząsu i zapowiedział, nigdy nie proponuj mi podobnych ofert, chodziłem do szkoły kościelnej w Australii, tam robili z nami potworne rzeczy, zarówno zakonnice, jak i księża-zamknąłem temat.

 • amron53

  Oceniono 4 razy 4

  ...zakonnicy chcą rozmawiać? może przy okazji mają plan, jak przejąć publiczną tv; przebiją Rydza...czego innego można spodziewać się po zawodowych łgarzach i wydrwigroszach? zanim matoły z polityki się połapią, będzie po sprawie...

 • ollendorff

  Oceniono 6 razy -4

  Obecnie nasila się niechęć do kościoła w naszym kraju. Dlaczego tak się dzieje? Według mnie można to wytłumaczyć bardzo prosto. Mianowicie, po upadku komuny przez prawie 15 lat nie było klimatu dla postkomuny aby odreagować wielką przegraną z 1989 roku. takiej reakcji nie było nawet w czasach, gdy rządziła u nas Lewica, było jeszcze za wcześnie. Jednak od upadku komuny minęło już ponad 20 lat, a w międzyczasie pojawiło się u nas nowe młode pokolenie, które z tamtym okresem nie ma żadnych bezpośrednich doświadczeń. A jak też wszystkim powszechnie wiadomo z "młodymi" ludźmi przeważnie można zrobić wszystko, co się tylko zechce - mam tutaj na myśli podane na tacy np. "poglądy polityczne, czy wprost - światopogląd. Wystarczy trochę mediów i efekt jest murowany. W naszym kraju mieliśmy kilka milionów komunistów i socjalistów. Z chwilą upadku PRL-u oni nie zapadli się przecież pod ziemię, też są między nami, też mają rodziny - DZIECI, WNUCZĘTA. Jest takie powiedzenie, które wszyscy znają: "Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci". Obecnie lewackie poglądy mają się tak dobrze, że niektórzy uważają 2013 rok za Rok Gierka, inni zaś chcą mu postawić pomnik. Jednym słowem dawna lewica rękami nowego pokolenia, próbuje w białych rękawiczkach udowadniać swoje znaczenie. W tym zacietrzewieniu próbuje również powoływać się na niektóre skrajne rozwiązania istniejące też od zawsze w Europie Zachodniej - ale tam przynajmniej były to zjawiska marginalne.

 • marek_nazarowski

  Oceniono 4 razy 4

  Tajnej prezentacji księżowskich jastrzębi ciąg dalszy.

 • jan.go

  Oceniono 7 razy 7

  Na tym przykładzie widać że feministki mają rację bo programy o zakonnicach handlujących dziećmi i bijących dzieci z zespołem Downa pokazali.

 • totapis500

  Oceniono 5 razy 3

  Patrząc na wyczyny tych zboczonych darmozjadów w człowieku krew się gotuje,gdyby tego typu wydarzenia miały miejsce w normalnym kraju to zapędzili by tych bydlaków do prowadzenia agencji towarzyskich z dziewicami typu matka boska.

 • majek-1348

  Oceniono 5 razy 5

  Tym przebierańcom w długich kieckach powinno się zmniejszyć dawkę żarcia, to wtedy ich "ptaszki" celowały by w czubki butów, a nie na ofiarę wybraną na gwałt. majek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX