Pęka galeria handlowa na Pradze-Północ nad budową metra

17.01.2013 21:00
Centrum handlowe Warszawa Wileńska

Centrum handlowe Warszawa Wileńska (Fot. materiały prasowe)

Kamienica przy Targowej 70 nie jest jedynym budynkiem na Pradze, który pęka z powodu budowy metra. Rysy pojawiły się także na ścianach we wnętrzach centrum handlowego Warszawa Wileńska.
O kamienicy napisaliśmy w czwartkowej "Gazecie". Pęknięcia pojawiły się tam pod koniec listopada. Niektóre rysy są szerokie na osiem milimetrów i - jak twierdzą mieszkańcy budynku - ciągle się powiększają. Lokatorzy są przekonani, że przyczyną są toczące się po sąsiedzku prace nad stacją metra Dworzec Wileński. Wykop oddalony jest zaledwie o kilka metrów od kamienicy. Wykonawca drugiej linii metra - konsorcjum AGP - nie wyklucza, że budowa mogła się przyczynić do stanu budynku, ale zlecił przeprowadzenie ekspertyzy, która ma to rozstrzygnąć.

Konsorcjum już za to wzięło na siebie odpowiedzialność za pęknięcia, które pojawiły się w centrum handlowym Warszawa Wileńska, również położonym tuż obok budowanej stacji. - Rysy pojawiły się w sierpniu na ściankach działowych - zaznaczam, nie konstrukcyjnych - w trzech sklepach naszego centrum - mówi Monika Lewczuk-Kuropaś, rzeczniczka centrum handlowego. Zapewnia, że od sierpnia nie pojawiły się nowe rysy, a stare się nie powiększyły. Dodaje, że z przeprowadzonych ekspertyz wynika, że centrum handlowe jest bezpieczne dla klientów. Mateusz Witczyński, rzecznik AGP, przyznaje, że za usunięcie usterek zapłaci ubezpieczyciel konsorcjum. Ponadto budowlańcy osłonią centrum handlowe od wykopu dodatkową podziemną przegrodą. Jej budowa jest w toku.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • paseo

  Oceniono 105 razy 67

  PO CO te wieczne znaki zapytania w tytulach ??????
  Jesli przez lata nic nie pekalo,a zaczelo z budowa metra,toi chyba jasne,ze to jest przyczyna.
  Zalosna asekuracja Redakcji.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 61 razy 49

  jeśli pękająnowe budynki to co spotka stare kamienice polożone wzdłuż Targowej ? za parę lat od drgań się pozawalają, ale wtedy spółka budująca metro juz nic nie wypłaci - bo nie będzie istnieć...

 • p8

  Oceniono 50 razy 40

  "Pękne" to metro jest ;)

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 41 razy 23

  Dobrze, że się nie łuszczy. Ciekawe co będzie z elektrowniami atomowymi: najpierw będą pękać czy najpierw się łuszczyć ?

 • marych

  Oceniono 47 razy 21

  metro sretro, srautostrady, ale elektrownia atomowa to już na pewno nam wyjdzie!

 • cep_0

  Oceniono 22 razy 18

  Jestem tylko jednego ciekawy :

  Czy budowa kierują starzy inżynierowie, czy tez młodzi , gniewni specjaliści od "Zarządzania i Marketingu"?????.

 • lukask73

  Oceniono 25 razy 17

  Czary mary. Ściany działowe poprzesuwały się i popękały, ale konstrukcyjne nie drgnęły nawet na pół milimetra.

 • szczesiu23

  Oceniono 17 razy 11

  Tak wygląda codzienność na Śląsku w miejscach gdzie się jeszcze fedruje, bo państwo musi wydobyć wszystko co się da, nawet grudy węgla nie podaruje.

 • net_friend

  Oceniono 14 razy 8

  Wierrrrrrrcimy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje