Nie trzeba już płacić za pobyt w izbie wytrzeźwień

17.01.2013 15:27
Od wczoraj izby wytrzeźwień w całym kraju nie mają prawa pobierać opłat od swoich pacjentów. Choć regulująca ich działalność znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu alkoholizmowi trafiła na biurko prezydenta, to według jego kancelarii przepisy mogą być niekonstytucyjne. Nie wszyscy szefowie tego typu placówek godzą się z obecną sytuacją. 
Zamieszanie wokół izb trwa od kwietnia ubiegłego roku, gdy Trybunał Konstytucyjny na wniosek rzecznika praw obywatelskich podważył przepisy dotyczące dowolności w ustalaniu opłat za pobyt w tego typu placówkach. Na stworzenie nowej ustawy trybunał dał parlamentowi dziewięć miesięcy.

Posłowie uchwalili, że to samorządy, a nie minister zdrowia są władne do ustalania stawek za pobyt w izbie. Podnieśli też wysokość maksymalnej stawki za taki pobyt z 250 do 300 zł. Ale do pracy przy nowelizacji posłowie wzięli się dopiero w grudniu, a ustawa ostatecznie trafiła do Kancelarii Prezydenta dopiero 11 stycznia, na pięć dni przed upływającym terminem obowiązywania starych przepisów.

"Ustawa może nosić znamiona niekonstytucyjności"

Prezydent Bronisław Komorowski postanowił jej nie podpisywać.

- W opinii pana prezydenta ustawa wciąż nosi znamiona niekonstytucyjności - ogłosił w czwartek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łaszkiewicz. Jak tłumaczył, wątpliwości prezydenta wzbudził przede wszystkim otwarty katalog środków przymusu bezpośredniego, jakie stosować można wobec osób przywożonych do izb wytrzeźwień.

Przy okazji prezydencki minister skrytykował parlament za zwłokę w przyjęciu nowych przepisów. - Ustawa została skierowana do podpisu dopiero 11 stycznia, gdy wiadomo było, że stare przepisy tracą swoją moc 16 stycznia [na decyzję, czy ustawę podpisać, prezydent ma 21 dni - red.]. Jeśli trybunał na przygotowanie prostego w gruncie rzeczy zabiegu prawnego daje parlamentarzystom dziewięć miesięcy, a oni robią to na ostatnią chwilę, to nie jest to dobra praktyka legislacyjna - skomentował Łaszkiewicz.

Izby pobierające opłaty narażą się na procesy

- Jesteśmy zawieszeni w próżni - ocenia Mieczysław Fido, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Izb Wytrzeźwień. - W zasadzie nie powinniśmy pobierać opłat, bo przestały obowiązywać zezwalające na to przepisy. Jeśli będziemy to robić, narażamy się na procesy cywilne wytaczane przez naszych pacjentów.

Fido jest jednocześnie dyrektorem Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu w Chorzowie. Czy będzie wystawiał rachunki swoim pacjentom? - Będę musiał, bo jestem pracownikiem samorządowym i wolę narazić się na proces wytoczony przez pacjenta i później zwrócić mu te pieniądze, niż na zarzut niegospodarności w placówce, którą kieruję - tłumaczy.

Z pobierania opłat nie zamierza rezygnować także Elżbieta Kossakowska, dyrektor Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Jak tłumaczy, w Warszawie rachunki wystawiane są na podstawie innych przepisów niż te zakwestionowane przez prezydenta. - Opieramy się na ustawie o gospodarce komunalnej oraz uchwały rady miejskiej o wysokości opłaty za pobyt w naszej placówce - tłumaczy. Zapewnia, że posiada ekspertyzy prawne przyznające jej prawo do pobierania opłat.

Z utratą możliwości pobierania opłat nie zamierzają dyskutować we Wrocławiu. Wprawdzie od kilku miesięcy prowadzoną przez miasto izbę wytrzeźwień zastąpiło pogotowie dla uzależnionych prowadzone przez organizację pozarządową, to kierownictwo placówki decyzję w sprawie opłat pozostawia magistratowi. - Nie ma o czym dyskutować. Do momentu uchwalenia nowych przepisów nie będziemy wystawiać rachunków za pobyt w pogotowiu dla uzależnionych - mówi Dominik Golema, wicedyrektor departamentu spraw społecznych we wrocławskim magistracie.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • mirek11768

  Oceniono 74 razy 58

  Idę się uchlać na te konto . O nocleg się nie martwię , żeby tak jeszcze rano śniadanko do łóżeczka . Ech , życie może być piękne :)))

 • jamj

  Oceniono 59 razy 47

  Należy pomyśleć o darmowym piwie lub klinie po wstępnym wytrzeźwieniu...

 • seboc

  Oceniono 42 razy 36

  "prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Izb Wytrzeźwień"

  A coz to za twor owo stowarzyszenie?

 • jamj

  Oceniono 34 razy 26

  Huuuuura! Będzie więcej na gorzałkę!

 • kain_brat_abla

  Oceniono 34 razy 24

  osły i senatorzy i tak nie płacili.

 • portlander

  Oceniono 35 razy 21

  Co za paranoja. W tym kraju to alkoholikom nawet nocleg darmowy zalatwia, a za skreta z marihuany pojdziesz do paki. I gdzie tu rownosc spoleczna?

 • syngefco

  Oceniono 22 razy 12

  .. zawsze wolałem wynająć pokój w niezłym hoteliku za 300 zł z wyżywieniem uchlać się, zabawić i wziąć później ciepły prysznic, a nie zimy.

  P.S.
  W dobę hotelową wliczone chlanie, spanie i śniadanie.

 • od-or

  Oceniono 15 razy 7

  i znowu ni pies ni wydra.

 • papaleone

  Oceniono 11 razy 5

  No a co na to minister po wytrzeźwieniu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje