Właściciel "Piwnicy u Fritzla" wezwany przez urzędników

Po lewej logo, którym pierwotnie reklamował się bar. Po południu zmienili na logo po prawej

Po lewej logo, którym pierwotnie reklamował się bar. Po południu zmienili na logo po prawej

Najemca lokalu przy Nowym Świecie, który chciał otworzyć tam pub pod nazwą Piwnica u Fritzla, został już wezwany przez urzędników dzielnicy. Na Facebooku i w okolicy przyszłego pubu ludzie dyskutują, czy taka nazwa lokalu to dobry chwyt marketingowy, czy wyjątkowo ohydny żart. Josef Fritzl odsiaduje w Austrii dożywocie za morderstwo, gwałty na własnych dzieciach i wieloletnie ich więzienie w piwnicy.
O sprawie huczy już cały internet. Zaczęło się wczoraj, kiedy na Facebooku powstał fan page baru Piwnica u Fritzla (celowo nie podajemy adresu). "Achtung ! Chciałbym zaprosić wszystkich na oficjalne otwarcie 18.01 do siebie do piwnicy. Przybywajcie tłumnie" - czytamy. Obok wizerunek Josefa Fritzla.

Mało śmieszny dowcip?

W marcu 2009 austriacki sąd uznał 73-letniego wówczas Fritzla za winnego morderstwa syna, wielokrotnych gwałtów, czynów kazirodczych i pedofilskich dokonywanych na swej córce oraz pozbawienia wolności innych swoich dzieci. Córkę więził przez 24 lata. Sprawę śledził cały świat. Fritzl odsiaduje dożywocie.

Stronę nowego pubu polubiło ponad 800 osób. Jest na niej kilkadziesiąt ostrych komentarzy: "Co za debil wymyślił tę nazwę? Wydaje się wam to śmieszne?". Albo: "W ramach tak wspaniałej inwencji i jakże kreatywnej reklamy proponuję założenie jeszcze piekarni o nazwie » Piece Auschwitz «".

Sąsiedzi z kamienicy przy Nowym Świecie o sprawie już słyszeli, wskazują miejsce, w którym ma być lokal. Ale sami nie wiedzą, czy to nie ohydny żart.

Lokal w oficynie kamienicy przy Nowym Świecie. Wejście po schodkach jest od strony podwórka. Nie ma żadnego szyldu. Na drzwiach łańcuch i kłódka. Wcześniej działał tu tani bar z szotem wódki za 2 zł i piwem za 4 zł. - Typowa malutka speluna, w której zmieści się góra kilka osób. Niewiele większa niż przeciętna toaleta i nawet trochę tak wygląda - opowiada nam osoba, która tam była.

- Ta nazwa to masakra. W życiu bym tam nie poszła. Tani chwyt marketingowy. Upadli na głowę - opowiada kelnerka jednego z sąsiednich lokali, do którego wchodzi się od Nowego Światu. Piwnica u Fritzla jest pod nim.

- Szok. Coś strasznego. Aż trudno w to uwierzyć - mówi recepcjonistka w hostelu, który działa w kamienicy.

- Może to kłamstwo, mało śmieszny dowcip? Bo jak ktoś o zdrowych zmysłach mógł wpaść na taki pomysł?! - komentują kucharki z pobliskiej restauracji. Wyszły na podwórko na papierosa.

Chwyt reklamowy

Ale okazuje się, że to nie jest żart. Właścicielem Piwnicy u Fritzla jest Robert Surowiecki. Bez żadnego skrępowania przyznaje: - To chwyt reklamowy. Chciałem szybko rozpropagować to miejsce. Cel marketingowy został osiągnięty. Na swoją obronę mogę dodać, że sztukę o Fritzlu wystawiał teatr w Wiedniu.

Nazwę wymyślił z premedytacją, bo wie, kim jest Fritzl, i - jak mówi- "zdaje sobie sprawę z tego, co zrobił".

Ale przyznaje też, że rozważa zmianę nazwy swojego biznesu: - Budzi bardzo silny sprzeciw. Nie chcę wojny, nie chcę nagonki na mnie. Tak jak mówię, swój cel już osiągnąłem.

Okazuje się, że lokal jest miejski. Ma 29 metrów kwadratowych, stawkę za metr - prawie 350 zł. - Staramy się nie ingerować w nazwy lokali usługowych, które wynajmujemy. Ale w tym przypadku nie możemy być obojętni. Jak tylko dowiedzieliśmy się o tym, natychmiast wezwaliśmy najemcę na spotkanie. Będziemy go namawiać, by nazwę zmienił. Dla swojego dobra. Jesteśmy zszokowani jego pomysłem - stwierdza Mateusz Dallali, rzecznik Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Śródmieściu.

Po spotkaniu z urzędnikami, właściciel lokalu zadeklarował, że wymyśli inną nazwę.

Zobacz także
 • Skutki wybuchu na ul. Obrońców Tobruku Wybuch w mieszkaniu na Bemowie. "Nieznana substancja"
 • Zatrzymany za zabójstwo 85-latka Brutalne zabójstwo starszego pana. Sprawca bezwzględny
 • Otwarcie biblioteki społecznej w lokalu po dawnym barze Szanghaj Wielka kłótnia o bar Szanghaj: kto kogo okłamuje?
Komentarze (42)
Właściciel "Piwnicy u Fritzla" wezwany przez urzędników
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 1 raz -1

  Knajpa o nazwie Auschwitz i charakteryzowana na obóz byłaby o wiele bardziej na miejscu niż reklamowanie barów mordami komunistycznych bandziorów.

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz -1

  Bary i knajpy przyozdobione wizerunkami zbrodniarzy jak Lenin, Bierut, Stalin, przyozodobione symbolami najgorszego zbrodniczego totalitaryzmu jaki widział świat nie przeszkadzają wyznawcom Michnika, którzy uważają to za dopuszczalny żart. Ale już knajpka stylizowana na, powiedzmy, faszystowsko wywołałaby u nich święte oburzenie.

 • sydor

  0

  A jak podoba się nazwa "U Kuby Rozpruwacza" albo "Bar Drakula"?
  Myślę, że trochę dystansu nie zaszkodzi.

 • elko21

  Oceniono 3 razy 1

  Do właściciela (właściwie najemcy) knajpy:

  Człowieku, lecz się, są granice, których normalni ludzie nie przekraczają...
  A może (c)ię coś "rajcuje" w historii Fritzla ?

  Mam nadzieję, że ta nazwa nie będzie reklamą, a piętnem - OMIJAĆ WIELKIM ŁUKIEM !!!

 • zenblue1

  0

  Najważniejsza jest piękna nazwa-a jeszcze lepiej by była poprawnie polityczna
  W Gdańsku są ,,kwiaciarnie'' w których sprzedaje się dopalacze-ale tam właścicieli nikt nie wzywa

 • alexy-dwa

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuję zmienić nazwę na - Piwnica pod sutanną księdza pedofila. Fritzl nie jest już aktualny.

 • sigizm

  Oceniono 1 raz 1

  słodkie

 • drozd215

  Oceniono 3 razy 3

  To nie pierwszy przypadek, zależy tylko kogo dowcip dotyczy.
  Niektóre jakoś nikomu nie przeszkadzają, a poziom zbliżony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje