Właściciel "Piwnicy u Fritzla" wezwany przez urzędników

15.01.2013 15:20
Po lewej logo, którym pierwotnie reklamował się bar. Po południu zmienili na logo po prawej

Po lewej logo, którym pierwotnie reklamował się bar. Po południu zmienili na logo po prawej

Najemca lokalu przy Nowym Świecie, który chciał otworzyć tam pub pod nazwą Piwnica u Fritzla, został już wezwany przez urzędników dzielnicy. Na Facebooku i w okolicy przyszłego pubu ludzie dyskutują, czy taka nazwa lokalu to dobry chwyt marketingowy, czy wyjątkowo ohydny żart. Josef Fritzl odsiaduje w Austrii dożywocie za morderstwo, gwałty na własnych dzieciach i wieloletnie ich więzienie w piwnicy.
O sprawie huczy już cały internet. Zaczęło się wczoraj, kiedy na Facebooku powstał fan page baru Piwnica u Fritzla (celowo nie podajemy adresu). "Achtung ! Chciałbym zaprosić wszystkich na oficjalne otwarcie 18.01 do siebie do piwnicy. Przybywajcie tłumnie" - czytamy. Obok wizerunek Josefa Fritzla.

Mało śmieszny dowcip?

W marcu 2009 austriacki sąd uznał 73-letniego wówczas Fritzla za winnego morderstwa syna, wielokrotnych gwałtów, czynów kazirodczych i pedofilskich dokonywanych na swej córce oraz pozbawienia wolności innych swoich dzieci. Córkę więził przez 24 lata. Sprawę śledził cały świat. Fritzl odsiaduje dożywocie.

Stronę nowego pubu polubiło ponad 800 osób. Jest na niej kilkadziesiąt ostrych komentarzy: „Co za debil wymyślił tę nazwę? Wydaje się wam to śmieszne?”. Albo: „W ramach tak wspaniałej inwencji i jakże kreatywnej reklamy proponuję założenie jeszcze piekarni o nazwie » Piece Auschwitz «".

Sąsiedzi z kamienicy przy Nowym Świecie o sprawie już słyszeli, wskazują miejsce, w którym ma być lokal. Ale sami nie wiedzą, czy to nie ohydny żart.

Lokal w oficynie kamienicy przy Nowym Świecie. Wejście po schodkach jest od strony podwórka. Nie ma żadnego szyldu. Na drzwiach łańcuch i kłódka. Wcześniej działał tu tani bar z szotem wódki za 2 zł i piwem za 4 zł. - Typowa malutka speluna, w której zmieści się góra kilka osób. Niewiele większa niż przeciętna toaleta i nawet trochę tak wygląda - opowiada nam osoba, która tam była.

- Ta nazwa to masakra. W życiu bym tam nie poszła. Tani chwyt marketingowy. Upadli na głowę - opowiada kelnerka jednego z sąsiednich lokali, do którego wchodzi się od Nowego Światu. Piwnica u Fritzla jest pod nim.

- Szok. Coś strasznego. Aż trudno w to uwierzyć - mówi recepcjonistka w hostelu, który działa w kamienicy.

- Może to kłamstwo, mało śmieszny dowcip? Bo jak ktoś o zdrowych zmysłach mógł wpaść na taki pomysł?! - komentują kucharki z pobliskiej restauracji. Wyszły na podwórko na papierosa.

Chwyt reklamowy

Ale okazuje się, że to nie jest żart. Właścicielem Piwnicy u Fritzla jest Robert Surowiecki. Bez żadnego skrępowania przyznaje: - To chwyt reklamowy. Chciałem szybko rozpropagować to miejsce. Cel marketingowy został osiągnięty. Na swoją obronę mogę dodać, że sztukę o Fritzlu wystawiał teatr w Wiedniu.

Nazwę wymyślił z premedytacją, bo wie, kim jest Fritzl, i - jak mówi- "zdaje sobie sprawę z tego, co zrobił".

Ale przyznaje też, że rozważa zmianę nazwy swojego biznesu: - Budzi bardzo silny sprzeciw. Nie chcę wojny, nie chcę nagonki na mnie. Tak jak mówię, swój cel już osiągnąłem.

Okazuje się, że lokal jest miejski. Ma 29 metrów kwadratowych, stawkę za metr - prawie 350 zł. - Staramy się nie ingerować w nazwy lokali usługowych, które wynajmujemy. Ale w tym przypadku nie możemy być obojętni. Jak tylko dowiedzieliśmy się o tym, natychmiast wezwaliśmy najemcę na spotkanie. Będziemy go namawiać, by nazwę zmienił. Dla swojego dobra. Jesteśmy zszokowani jego pomysłem - stwierdza Mateusz Dallali, rzecznik Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Śródmieściu.

Po spotkaniu z urzędnikami, właściciel lokalu zadeklarował, że wymyśli inną nazwę.

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • rozkoszny_bobasek

  Oceniono 49 razy 27

  W Polsce ludyie juz dawno zatracili poczucie dobrego smaku..
  Chamstwo, glupota, primitywizm, wylaza z kazdej dziury.

 • bart8777

  Oceniono 49 razy 21

  Niech zaoferuje przez pierwszy miesiąc dooopę swojej córki gratis dla wszystkich gości.. Efekt marketingowy będzie jeszcze lepszy...

 • annik

  Oceniono 37 razy 19

  Psycholi nie brakuje. Brak słów...

 • iwona-maria2108

  Oceniono 30 razy 16

  Niektórzy, zamiast mózgu, mają w głowie sieczkę!

 • miklasz33

  Oceniono 40 razy 12

  Surowiecki, mam nadzieję, że mnóstwo ludzi, którzy mogliby do tej twojej knajpy przyjść, nigdy tam nie wejdzie w związku z tym makabrycznie idiotycznym pomysłem. Miasto powinno ci zabrać ten lokal.

 • drozd215

  Oceniono 3 razy 3

  To nie pierwszy przypadek, zależy tylko kogo dowcip dotyczy.
  Niektóre jakoś nikomu nie przeszkadzają, a poziom zbliżony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje