;

Nocne metro jednak zostaje! Ratusz boi się protestów

Metro warszawskie

Metro warszawskie (Fot. Tomasz Wawer / AG)

Pod naciskiem warszawiaków i młodych działaczy PO ratusz wycofuje się z zapowiedzi likwidacji nocnych kursów metra. Nie rezygnuje za to z cięć przywilejów pracowniczych w transporcie miejskim oraz reorganizacji tras tramwajów i autobusów.
Kursowanie metra nocą miało być jedną z ofiar oszczędności, które radni Platformy Obywatelskiej poparli podczas grudniowego głosowania nad budżetem miasta na 2013 r. Sam tylko Zarząd Transportu Miejskiego musi wygospodarować 190 mln zł. Od sześciu lat pociągi jeżdżą w weekendy do godz. 3. W zeszłym tygodniu ZTM zapowiedział, że będzie tak tylko do ostatniej soboty karnawału (z 9 na 10 lutego). Potem każdego dnia metro miało zjeżdżać do bazy około północy. W zamian ZTM planował wzmocnić komunikację naziemną. - Z obliczeń wyszło nam, że 10 tys. pasażerów, którzy korzystali nocą z metra, pomieściłoby się w autobusach kursujących wzdłuż tuneli co 20 minut - usłyszeliśmy w ZTM. Jego urzędnicy obliczyli, że cała operacja przyniosłaby ok. 3,5 mln zł oszczędności rocznie.

Za utrzymaniem nocnego metra opowiedziała się jednak większość radnych klubu PO, który zebrał się we wtorek wieczorem. To nietypowe zachowanie w karnym zapleczu politycznym prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Sprawdzimy w budżecie miasta alternatywne źródła oszczędności w ZTM - powiedział wczoraj "Gazecie" lider radnych Platformy Jarosław Szostakowski. Zadeklarował, że ratusz nadal ma poparcie PO dla programu cięć kryzysowych, ale poza nocnymi kursami metra.

Jak twierdzi jeden z warszawskich polityków PO, alert podniosła "grupa młodych działaczy". Nie bez znaczenia były też krytyczne komentarze osób, które korzystały dotąd z metra nocą (zaczęły się skrzykiwać w internecie na protest), a także taktyka politycznej konkurencji. Burmistrz Ursynowa Piotr Guział wpadł na pomysł, żeby przedłużone kursowanie metra sfinansować z budżetów pięciu dzielnic, które przecina I linia. Z kolei młodzieżówka SLD opublikowała nazwiska radnych popierających oszczędnościową politykę ratusza.

Według nieoficjalnych informacji Hanna Gronkiewicz-Waltz zgodziła się już, by metro jeździło do późna jak teraz. Decyzję ma ogłosić oficjalnie w najbliższą sobotę podczas prezentacji w bazie na Kabatach nowego pociągu Inspiro z fabryki Siemensa.

Nasz informator z warszawskiej PO twierdzi, że będą inne oszczędności. M.in. ok. 7 mln zł miasto chce zyskać na cięciu przywilejów pracowniczych dla załogi ZTM. Jego wicedyrektor Andrzej Franków mówi z kolei, że trwa przegląd wszystkich linii tramwajowych i autobusowych. Urzędnicy sprawdzają, które z nich są najmniej efektywne. Do końca stycznia pasażerowie mają poznać propozycje tras przewidzianych do zmian lub likwidacji, potem przyjdzie czas na konsultacje i poprawki. - Reorganizacja obejmie całe miasto - słyszymy.

Zobacz także
 • Pawilony w przejściu koło Dworca Centralnego Podziemne interesy ZDM-u. Skąd te mętne zasady?
 • Tysiące osób pożegnają nocne metro. Impreza w wagonach?
 • Dzielnice zrzucą się na nocne metro? Potrzeba 3,5 mln
Komentarze (19)
Nocne metro jednak zostaje! Ratusz boi się protestów
Zaloguj się
 • zdziwiony1980

  Oceniono 9 razy 5

  "...i młodych działaczy PO " oczywiście bez manipulacji i propagandy nie obyło by się

 • uzdek98

  Oceniono 8 razy 0

  uhuhu... hanka stolez ma bunt na POkladzie... platfusiarnia sie wystraszyla, ze przerznie nastepne wybory.... chlopaki, dajcie sPOkoj.... i tak nie macie juz zadnych szans...jest PO was.... do piekla....

 • palo_ma1

  Oceniono 6 razy 0

  No super! Dzięki wspaniałym internautom mamy metro lepsze niż w Londynie!

  Może jeszcze brakuje internetowej akcji na rzecz trzydniowego tygodnia pracy

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 2 razy 0

  Kolejna dobra rada dla naszych przedstawicieli w wszelkiego rodzaju rządach, samorządach itp. Po co wysilać jeszcze jakieś resztki intelektu okupując zdobyte stanowiska. Dał nam przykład Rostowski jak zarządzać mamy. Podwyższać podatki i w ramach oszczędności likwidować.

 • dziasownik

  Oceniono 8 razy -2

  Super. Ratusz uległ bandzie pijaków i balangowiczów, ale dzienne kursy autobusów, które dowożą ludzi do pracy zostaną zredukowane.

 • zdzisiek66

  Oceniono 13 razy 9

  O łaskawi, o litościwi :)
  Dla porównania, jak promują transport zbiorowy Estończycy.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13171264,Tallin_pierwsza_stolica_w_UE_z_bezplatnym_transportem.html
  Ciekaw jestem, ilu w Tallinie pracuje miejskich urzędników, jak wysokie mają nagrody i ilu z nich jeździ na zakupy służbowymi limuzynami z kierowcą :)

 • nestor81

  Oceniono 10 razy 8

  Oprotestujmy jeszcze ustawę śmieciową, a raczej proponowane stawki!
  www.facebook.com/ustawasmieciowaprotest
  łapki w górę!

 • morozov_pavlik

  Oceniono 51 razy 45

  Na których liniach warszawskiego metra chcieli zlikwidować nocne kursy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje