Petarda może urwać rękę. Policja ostrzega [WIDEO]

31.12.2012 07:00
Wielu z nas Nowy Rok przywita przy wybuchach petard i fajerwerków. Policja apeluje o dużą rozwagę przy używaniu środków pirotechnicznych.
Podczas zabawy fajerwerkami nie wszyscy zdają sobie sprawę, że te z pozoru niegroźne przedmioty są prawdziwymi ładunkami wybuchowymi.

Nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do tragedii. Policja apeluje o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:

- kupując fajerwerki lub petardy, zwróćmy uwagę, czy posiadają odpowiednie atesty

- sprawdźmy oznakowanie wyrobów pirotechnicznych (wyrób powinien posiadać nazwę produktu i klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim)

- przed użyciem fajerwerków należy koniecznie zapoznać się z instrukcją obsługi i postępować zgodnie z zaleceniami producenta

- odpalając petardy, należy przewidzieć tor lotu i miejsce upadku

- należy używać materiałów pirotechnicznych tylko na dworze

- ładunki powinny odpalać tylko osoby dorosłe

- wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów stwarza duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do mieszkania sąsiadów i spowodować pożar i obrażenia wśród innych osób

- zabaw z fajerwerkami należy unikać w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami łatwopalnymi.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Warto korzystać z nich w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku.

Zobacz także
Komentarze (16)
Zaloguj się
 • cree-is-me

  Oceniono 8 razy 4

  2:05: "Po odpaleniu petardy natychmiast odżuć (...)"
  ----------------
  A może przeżuć, niczym gumę do żucia?

 • nanabun

  Oceniono 14 razy 4

  Ani odrobinkę nie żałuje idiotów, którym petardy urywają łapska lub paluchy, tudzież wypalają oczy. Kupują najgorszy szajs i odpalają najczęściej pod wpływem - trudno w tym przypadku wyrażać jakiekolwiek współczucie. Proponowałbym jeszcze aby składka zdrowotna nie obejmowała tego typu przypadków - niech płaca dodatkowo za swoją głupotę. No i absolutnie nie powinny przysługiwać w tych przypadkach żadne odszkodowania ani renty.

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 3 razy 3

  Policja jest po to,
  By dostąpił razów,
  Ten kto ma awersję
  Do moralnych przykazów.

 • niktwazny126

  Oceniono 7 razy 3

  Policja co roku apeluje, a ofiary i tak będą. Petady są coraz efektowniejsze, a ich efektwność wzrasta wraz z ilością spożytego trunku. A wówczas żadne zakazy ani ostrzeżenia prawdziwych śmiałków nie powstrzymają. Proponuję dopisek do ubezpieczenia - za wypadek związany z niewłaściwym użyciem petard poszkodowany nie ma ulg na leczenie i ponosi odpowiedzialność za wszelkie zniszczenia, ktore spowodował. Od razu bezpieczeństwo wzrośnie. Dodatkowo dotkliwe kary dla tych, ktorzy w zabawę z petardami włączają male dzieci.

 • lampeduza

  Oceniono 3 razy 1

  bardzo łatwo popelnić błąd szcególnie w ferworze zabawy, czy w przypadku osób młodych i ... gość nie ma oczu, bo wybuch nastąpił przy twarzy.
  środki pirotech powinny być tylko dla profesjonalistów.

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy 0

  Uwaga! Policja!: answ.wordpress.com/2012/11/17/1709/#more-1709

 • coold

  Oceniono 10 razy 0

  2min. 7sec. słychać strzały! A właściwie eksplozję! Ktoś sprawdzał ortografię Panowie?! WSTYD!

 • ulebyk

  Oceniono 5 razy -1

  A policja moze skopać, pobić, zakuć w kajdanki, wymusić zeznania a na koniec fałszywie oskarżyć. Takich przepadków setki co tydzień w całej Polsce. Znacznie przewyższają liczbę wypadków z petardami.

 • 31337b

  Oceniono 4 razy -2

  I uwaga na herbatę! Może być gorąca! I wyjmij dziecko przed złożeniem wózka! Nożem można się skaleczyć! itd itp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje