Dziś zaczynają naprawiać pas na lotnisku w Modlinie

Specjalne ciężarówki ze szczotkami jadą parami, czyszcząc powierzchnię drogi startowej

Specjalne ciężarówki ze szczotkami jadą parami, czyszcząc powierzchnię drogi startowej (Fot. Lotnisko Warszawa/Modlin)

Wykonawca uszkodzonego pasa startowego deklaruje, że do 3 stycznia naprawi jedną z uszkodzonych końcówek pasa. Czy wtedy będzie można port otworzyć - zdecydują specjaliści. Do tego momentu samoloty nadal będą odlatywać z Okęcia.
Lotnisko zostało zamknięte dla samolotów pasażerskich 22 grudnia po tym, jak na betonowych 500-metrowych końcówkach pasa stwierdzono wykruszenia. Ubytki mogły zagrażać bezpieczeństwu startów i lądowań. Dlatego dostępna jest teraz tylko półtorakilometrowa asfaltowa część pasa. Ale mogą na niej lądować niewielkie samoloty, w Modlinie ostatnio rzadko widywane.

>>> Remont lotniska Modlin może kosztować 20 mln [WIDEO]

W Wigilię odbyło się spotkanie władz lotniska z przedstawicielami firmy Erbud - głównego wykonawcy remontu pasa - i jego podwykonawcami, na którym ustalano dalszy plan działań. Zdecydowano, że najpierw trzeba się skupić na szybkiej naprawie jednej 500-metrowej końcówki, czyli tzw. progu pasa.

Dziś rano wchodzi tam blisko setka robotników (dziewięć zespołów po 10 osób). Będą musieli najpierw oczyścić i wysuszyć wykruszone miejsca. Potem ubytki będą wypełniane specjalnymi żywicami. - To materiał używany na wielu lotniskach. Posiada wszelkie wymagane certyfikaty - mówi Edyta Mikołajczyk, doradca władz lotniska. Wykonawca zadeklarował, że jeśli pogoda pozwoli, pierwszą końcówkę pasa naprawi do 3 stycznia. Przez najbliższy tydzień temperatura będzie lekko na plusie, co powinno sprzyjać pracom. Jednocześnie ma jednak padać niewielki deszcz, co z kolei utrudni roboty.

Władze lotniska chciałyby 4 stycznia zgłaszać pierwszy próg pasa po naprawie do odbiorów. Dostępna będzie wówczas dwukilometrowa droga startowa, co wystarczy boeingom 737 i airbusom A320. To jednak Urząd Lotnictwa Cywilnego i nadzór budowlany będą decydować, czy lotnisko można ponownie otworzyć. W kolejnym etapie będzie remontowana druga, betonowa końcówka pasa.

>>> Jest zgoda na kolej do Modlina. Ale tory będą za płotem

Na razie przewoźnicy przenieśli wszystkie swoje rejsy na lotnisko Okęcie. Węgierski Wizz Air przekierował tam loty już wcześniej ze względu na częste mgły, które paraliżowały lotnisko w Modlinie w ostatnim czasie. Z Lotniska Chopina będzie latał przynajmniej do 6 stycznia.

Ryanair informuje zaś, że wszystkie loty przeniósł na Okęcie do 8 stycznia. Pasażerowie mają od razu jechać na to lotnisko. Już niemal wszyscy zresztą tak robią. - W Wigilię w Modlinie zjawiło się tylko dwóch podróżnych. Ryanair takim osobom zapewnia przejazd na Okęcie - mówi Edyta Mikołajczyk.

Dla pasażerów lądowanie na Okęciu może być wygodniejsze, ale dla przewoźników to problem, bo opłaty lotniskowe są tam blisko dwa razy wyższe. Można się spodziewać, że linie lotnicze będą żądały od portu w Modlinie zwrotu tych kosztów. Władze lotniska zapowiadały, że wszelkie roszczenia będą przerzucać na firmę Erbud, która za 107 mln zł przebudowywała pas. Lotnisko dla tanich linii w Modlinie działa od połowy lipca. Wcześniej tamtejszy pas wykorzystywany był przez wojsko.

Zobacz także
 • 2,5-kilometrowy pas startowy w Modlinie w trakcie budowy Remont lotniska Modlin może kosztować 20 mln [WIDEO]
 • Lotnisko w Modlinie - lato 2012. Widać wyraźnie betonową i asfaltową część pasa startowego Lotnisko Modlin zamknięte na kilka miesięcy?
 • Okładka pierwszego numeru magazynu lotniskowego "Hello! Modlin" Modlin nie chciał być gorszy: też ma swój magazyn
Komentarze (28)
Dziś zaczynają naprawiać pas na lotnisku w Modlinie
Zaloguj się
 • bechira

  0

  ERBUD? Naprawy usterek? Znam to dobrze.
  Zamalowywanie pęknięć i plam wilgoci pędzelkiem przez "fachowców" wyrwanych ze wsi i naprędce przeszkolonych do zawodu.

 • wondziadu

  0

  Widzialem kiedys reportarz o kladzeniu nowej nawierzchni pasa na lotnisku we Frankfurcie . Ekipa miala co noc tylko kilka godzin zeby pracowac. Kladli co noc pas dlugości 60 m zrywajac najpierw stara nawierzchnie do zera . I to jest wlasnie to czego niema w Katolandzie.

 • rabbinhood

  0

  pero pero-o-o bilans musi wyjść na zero. U nas lepiej byłoby zainstalować armatki śnieżne, a w samolotach zainstalować płozy;-)

 • wodakrolewska

  Oceniono 1 raz -1

  Dzięki temu mamy niższe bezrobocie.

 • alejajaniemaco

  Oceniono 2 razy 2

  A czy wiecie ze LOT dostal juz pierwsza transze wysokosci 400milonow zlotych ktora zostala przelana na jego konto tuz przed swietami ? To ok 200tys zl na jednego pracownika Lotu przed redukcja. I to ok 200 tys biletow po 2tys kazdy ktore lot musialby sprzedac zeby zwrocic kase - oczywiscie z uzyskiem na poziomie 20% tych biletow musi byc jeden okragly milon.

 • izolda11

  Oceniono 5 razy 5

  "naprawa" pasa?
  Tych kilku syfiarzy kręcących się po płycie nazywacie naprawą?
  CAŁY pas jest do wymiany głupki jedne.

 • jkredman

  Oceniono 4 razy 0

  gdzie się podział wpis

 • jkredman

  Oceniono 4 razy 0

  płyta pęka co jest dowodem na to że wszechświat się rozszerza

 • ergosumek

  Oceniono 2 razy 2

  No dobrze, ale kto odpowiada za zmarnotrawienie publicznych pieniędzy?
  Ktoś to chyba nadzorował ze strony inwestora?
  Doraźna naprawa na łapu capu na koszt wykonawcy i łaty na nowym pasie zamykają sprawę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje