Biskup Ryczan: Dzisiejszy Herod ustanawia prawa i wypędza Jezusa z Europy

25.12.2012 09:35
Kielce. XXVI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ

Kielce. XXVI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" rozpoczęła msza w bazylice katedralnej. Celebrował ją biskup kielecki Kazimierz Ryczan (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

- Współczesny człowiek nie chce Boga pośród świata. Historyczny król Herod chciał go zabić. Dzisiejszy Herod ustanawia prawa i wypędza Jezusa z Europy - mówił w homilii biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan podczas pasterki w kieleckiej bazylice katedralnej.
Biskup kielecki zwrócił uwagę na coraz częstsze wyrzucanie Boga ze sfery społecznej, materialnej. Współczesny człowiek uważa, że ,,tu nie jest Jego miejsce" i ,,nie godzi się na stwórczą moc Boga ogarniającą cały świat. Bóg jest Bogiem, dlatego ma władzę także nad materią" - uzasadniał.

Podał przykłady ,,wypędzania Jezusa z Europy": próby zakazu budowania we włoskich szkołach szopek bożonarodzeniowych, ,,sztuczny twór z trójkątów" w Brukseli zamiast choinki. Jako przykład usuwania Boga podał także Francję, gdzie ,,kobiety arabskie nie mogą używać chust na twarzy, Żydzi jarmułek na głowie, a katolicy krzyża".

- W Polsce też nie brakuje przeciwników Bożego Narodzenia - stwierdził biskup kielecki. - Są rektorzy uniwersytetów, którzy usuwają krzyże z sal. Są partie i ugrupowania antychrześcijańskie, są jeszcze starzy komuniści, są liberałowie, którzy dzierżą władzę, są bluźniercy promowani przez telewizję. Są zapamiętali wrogowie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Oni wypędzają Jezusa z areny codziennego życia - stwierdził.

W swojej homilii przypomniał rodzinny, pełen głębokiej symboliki obrzęd Bożego Narodzenia, zapamiętany z dzieciństwa, gdy ,,Betlejem i Boże Narodzenie wypełniały myśli i wyobraźnię radością, gdy nie było podziału na rzeczywistość i wiarę. Nowo narodzony Chrystus był rzeczywistością". Podkreślił także charakterystyczne okoliczności narodzenia Syna Bożego: ciszę adoracji ze strony pasterzy i Mędrców, wybór ubogich - jako świadków cudu narodzenia. Jezus sam stał się jednym z ubogich, wybrał ubogich apostołów i ubogich nazwał błogosławionymi, w ubóstwie ,,widział wartość i nadzieję". Tę postawę reprezentowali np. św. Franciszek oraz pustelnicy - ojcowie pustyni.

Biskup zwrócił uwagę na dar miłosierdzia, które Jezus zostawił światu. - Twoje narodzenie było z miłosierdzia, nauczanie z miłosierdzia, ubóstwo z miłosierdzia i śmierć na krzyżu z miłosierdzia do mnie. Przykładam dziś swoją twarz do Twego miłosiernego oblicza z Betlejem i proszę, daj mi twoje miłosierne oczy, miłosierne ręce i miłosierne serce - mówił.

Dziękował za Kościół, który ,,głosi prawdę i broni prawdy". - Twój Kościół jest święty i uświęca świat, jest zarazem ludzki i niesie ze sobą ludzką ułomność. Twego Kościoła nie zwyciężą bramy piekielne i szatan, który odnosi zwycięstwa, także u nas, w Polsce. W Roku Wiary dziękujmy za Kościół, który jest naszą matką - mówił.

Biskup Ryczan zaapelował do diecezjan, aby zdecydowali się na spotkanie z miłością Jezusa, z Jego słowem, z Jego łaską i aby świętowali Boże Narodzenie w zdrowiu i braterstwie.

Zobacz także
Komentarze (458)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 736 razy 660

  Nie mógł od razu i wyrażnie powiedzieć że chodzi mu o darmowy multipleks dla Rydzyka a nie jakieś gadanie o atakowaniu kościoła

 • aide5

  Oceniono 469 razy 423

  Zarówno Mieszko I jak i książę Lechii Mieczysław I przyjęli chrześcijaństwo ze względów czysto politycznych. Kto wtedy miał możliwość obronić się skutecznie przez morderczą nawałą germańskiej chrystianizacji Pogan? Lepiej “przyjąć” chrześcijaństwo niż zginąć od miecza niemieckiego lub duńskiego imperialisty – chrześcijanina, bez żadnej litości podbijających Słowian w imię Jezusa. Lepiej ugiąć się niż złamać. Lepiej być lisem niż lwem, po to tylko aby przetrwać i mieć nadzieję na powrót kiedyś do własnej religii i kultury, nawet po latach, nawet po setkach lat.

 • niktwazny126

  Oceniono 233 razy 223

  Wyspali się, pojedli, to i pożartować można przy okazji świąt.
  To wypędzanie Jezusa w środku Europy to konkordat? czy dwie godzinki religii w tygodniu za kasę państwa? a może przekazywanie majątków, coby jezusowi urzędnicy nie musieli w stajence?
  Wydaje mi się, że Jezusowi i tym panom w sukienkach bardzo ze sobą nie po drodze ...

 • dreamdre

  Oceniono 218 razy 204

  Tylko dlaczego ubóstwo w wydaniu kleru ma kolor złota ... (patrz foto na górze)

 • aprox99

  Oceniono 190 razy 178

  Ludzie już mają powoli dość tego waszego zastraszania,afer,pedofili,obżarstwa,homisiow i innych afer gruntowych.Istnienie boga stoi w sprzeczności z tym co wy (głoszący jedyną prawdę) nam wmawiacie.Precz nieroby

 • hobog

  Oceniono 187 razy 169

  kardynałowie, biskupi, księża! Opamiętajcie się. Zachowujecie się jak prezes PiSu. Chcecie, chcecie, chcecie... Władzy, władzy, władzy. pokory więcej proszę! Może poczytacie coś na święta o Chrystusie? Ze zrozumieniem?

 • 55_latek

  Oceniono 178 razy 164

  W kościele możesz sobie ględzić co chcesz, ale ja tego słuchać nie chcę i dlatego kk winien z przestrzeni publicznej zniknąć wraz z krzyżami.

 • gosford

  Oceniono 104 razy 98

  Panie Ryczan , wy jako przedstawiciele obcego państwa w tym kraju posiadacie ponad 600 tys. ha gruntów ornych nie licząc cudnie położonych nieruchomości w miastach. Unia wam dopłaca rocznie do każdego posiadanego ha 200 -400 euro, Ziemi sami nie uprawiacie tylko ją dzierżawicie....więc zrzeknijcie się unijnej kasy skoro UE jest dla was herodem!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje