Biskup Ryczan: Dzisiejszy Herod ustanawia prawa i wypędza Jezusa z Europy

- Współczesny człowiek nie chce Boga pośród świata. Historyczny król Herod chciał go zabić. Dzisiejszy Herod ustanawia prawa i wypędza Jezusa z Europy - mówił w homilii biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan podczas pasterki w kieleckiej bazylice katedralnej.
Biskup kielecki zwrócił uwagę na coraz częstsze wyrzucanie Boga ze sfery społecznej, materialnej. Współczesny człowiek uważa, że ,,tu nie jest Jego miejsce" i ,,nie godzi się na stwórczą moc Boga ogarniającą cały świat. Bóg jest Bogiem, dlatego ma władzę także nad materią" - uzasadniał.

Podał przykłady ,,wypędzania Jezusa z Europy": próby zakazu budowania we włoskich szkołach szopek bożonarodzeniowych, ,,sztuczny twór z trójkątów" w Brukseli zamiast choinki. Jako przykład usuwania Boga podał także Francję, gdzie ,,kobiety arabskie nie mogą używać chust na twarzy, Żydzi jarmułek na głowie, a katolicy krzyża".

- W Polsce też nie brakuje przeciwników Bożego Narodzenia - stwierdził biskup kielecki. - Są rektorzy uniwersytetów, którzy usuwają krzyże z sal. Są partie i ugrupowania antychrześcijańskie, są jeszcze starzy komuniści, są liberałowie, którzy dzierżą władzę, są bluźniercy promowani przez telewizję. Są zapamiętali wrogowie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Oni wypędzają Jezusa z areny codziennego życia - stwierdził.

W swojej homilii przypomniał rodzinny, pełen głębokiej symboliki obrzęd Bożego Narodzenia, zapamiętany z dzieciństwa, gdy ,,Betlejem i Boże Narodzenie wypełniały myśli i wyobraźnię radością, gdy nie było podziału na rzeczywistość i wiarę. Nowo narodzony Chrystus był rzeczywistością". Podkreślił także charakterystyczne okoliczności narodzenia Syna Bożego: ciszę adoracji ze strony pasterzy i Mędrców, wybór ubogich - jako świadków cudu narodzenia. Jezus sam stał się jednym z ubogich, wybrał ubogich apostołów i ubogich nazwał błogosławionymi, w ubóstwie ,,widział wartość i nadzieję". Tę postawę reprezentowali np. św. Franciszek oraz pustelnicy - ojcowie pustyni.

Biskup zwrócił uwagę na dar miłosierdzia, które Jezus zostawił światu. - Twoje narodzenie było z miłosierdzia, nauczanie z miłosierdzia, ubóstwo z miłosierdzia i śmierć na krzyżu z miłosierdzia do mnie. Przykładam dziś swoją twarz do Twego miłosiernego oblicza z Betlejem i proszę, daj mi twoje miłosierne oczy, miłosierne ręce i miłosierne serce - mówił.

Dziękował za Kościół, który ,,głosi prawdę i broni prawdy". - Twój Kościół jest święty i uświęca świat, jest zarazem ludzki i niesie ze sobą ludzką ułomność. Twego Kościoła nie zwyciężą bramy piekielne i szatan, który odnosi zwycięstwa, także u nas, w Polsce. W Roku Wiary dziękujmy za Kościół, który jest naszą matką - mówił.

Biskup Ryczan zaapelował do diecezjan, aby zdecydowali się na spotkanie z miłością Jezusa, z Jego słowem, z Jego łaską i aby świętowali Boże Narodzenie w zdrowiu i braterstwie.

Zobacz także
 • Zaśpiewaliśmy dla Wiktorii. Kolędowanie na kieleckim Rynku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Komentarze (458)
Biskup Ryczan: Dzisiejszy Herod ustanawia prawa i wypędza Jezusa z Europy
Zaloguj się
 • atlas41

  Oceniono 2 razy 2

  lesny dziadek z wiochoskopatu, sluchac tego goscia to obciach

 • kaziu60

  Oceniono 3 razy 1

  Jakieś 60 lat minęło odkąd mały Kaziu przeżywał ten obrzęd na zapadłej wsi. Chyba nie zauważył że coś się w tym czasie zmieniło. A szkoda.

 • zygosz

  Oceniono 1 raz 1

  @ pancerna - pchla
  Lepiej jednak byc dojna owieczka ,
  niz baranem bez jaj i zdradzac kraj.
  Miec lep pusty,krecone rogi i szukac
  siana u wrogiego ci pana.

 • pancerna_pchla

  Oceniono 4 razy 2

  Polacy, zapamiętajcie tę twarz. To zły człowiek jest.

 • entres

  Oceniono 3 razy 3

  Ten biskup słusznie podkreśla, że taki Rydzyk ze swoim radiem to istota religii. Nie powinien się więc dziwić, że coraz więcej ludzi go olewa.

 • czerwonabestia

  Oceniono 3 razy 3

  ... Ryczan!.. jakby twój idol... żyd... Joszua Chrystus zobaczył jak ty stosujesz się do jego nauki... i usłyszał co ty, chłopino, wygadujesz... to by własną ręką przybił się do krzyża... ze wstydu za kler katolicki... a potem... razem ze swoim krzyżem... zapisał by się do SLD... Amen!

 • bidzejkej

  Oceniono 3 razy 3

  panie biskup, nie ma za grosz sensu w tym, co pan gadasz. Słuchacze już tego nie kupują. Jakbyś pan te śmieszne ubranka i czapeczkę wystawił na Allegro a za uzyskane środki kupił parę bułek głodnym dzieciom, to wiarygodność by wzrosła. Widać okiem nieuzbrojonym, że nie jesteś pan raczej Koryfeusz....

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  Lepszy ten nowy Herod niż ci jego wypędzacze.

 • oczko26

  Oceniono 5 razy 3

  Tu niechodzi oBoga ani syna jego Chrystosa! To owas chodzi parszywe tluste wiepszki! To was wypiepszyc z naszeko kraju! Do waszego z boczonego lajdactwem Watykanu! Narod Polski! Bez Was! Potrawi pojednac sie z Bogiem! Bez waszego posrednictwa! Dosyc jusz ludziom wypraliscie muzgi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje