Lotnisko Modlin zamknięte na kilka miesięcy?

Lotnisko w Modlinie - lato 2012. Widać wyraźnie betonową i asfaltową część pasa startowego

Lotnisko w Modlinie - lato 2012. Widać wyraźnie betonową i asfaltową część pasa startowego (Materiały prasowe)

Nawet przez kilka miesięcy lotnisko w Modlinie może być zamknięte dla dużych samolotów. Wszystko przez to, że kruszy się betonowa część pasa startowego, a jego naprawa zimą nie będzie prosta. Co zrobią linie lotnicze?
W niedzielę nasze sobotnie doniesienia oficjalnie potwierdził Piotr Okienczyc, prezes lotniska w Modlinie. - Bardzo ubolewamy nad tym zamieszaniem, które się zdarzyło - mówił Okienczyc. I dodał, że zamknięty decyzją nadzoru budowlanego pas startowy najprawdopodobniej został źle zbudowany. - Wyszły błędy w wykonaniu - stwierdził. Dlaczego akurat teraz beton zaczął się łuszczyć? - Winny jest najpewniej mróz - odpowiedział Okienczyc.Betonowa część pasa startowego (ok. 1000 m) została w sobotę po południu zamknięta przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Czynna jest jedynie środkowa, asfaltowa część pasa o długości 1,5 km, a to za mało dla boeingów 737 czy airbusów A320, które lądują w Modlinie. - Stwierdziliśmy zły stan pasa. Są tam wykruszenia, które uniemożliwiają użytkowanie drogi startowej - mówi "Gazecie" wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski. Katarzyna Krasnodębska, rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego, mówi, że kruszący się beton mógłby być niebezpieczny dla samolotów. - Silnik samolotu jak odkurzacz wszystko wciąga do środka. Skutki tego mogłyby być katastrofalne - mówi Krasnodębska. Dodaje, że to inspektorzy ULC zauważyli wykruszenia, badając pas w piątek, i poprosili o szczegółową kontrolę nadzór budowlany.Stan drogi startowej niepokoił już ich zresztą w listopadzie. Od tego momentu sytuacja diametralnie się pogorszyła. - Mróz, a także środki używane w czasie odśnieżania robią swoje - dodaje Krasnodębska. Nadzór budowlany przyznaje, że stan pasa od początku budził wątpliwości. - Przed otwarciem lotniska wydaliśmy warunkowe pozwolenie na użytkowanie drogi startowej. Eksperci zalecili wówczas działanie naprawcze, ale jak widać, zarządcy lotniska nie udało się osiągnąć zamierzonego efektu - mówi Jaromir Grabowski. O spękaniach pasa słychać już było zeszłej zimy. Wtedy władze portu zapewniały, że wykonawca skutecznie naprawił pęknięcia.

Na razie wiadomo, że lotnisko będzie zamknięte dla większych samolotów do końca grudnia. Pewne jest już jednak, że boeingów czy airbusów nie zobaczymy tam znacznie dłużej. Jaromir Grabowski powiedział "Gazecie", że jego urząd na początku stycznia postara się wydać decyzję, w której pojawią się wytyczne, jak trzeba naprawiać pas. Przedstawiciele ULC przyznają zaś, że naprawą zimą nie będzie łatwa. W optymistycznym wariancie zamknięcie lotniska potrwa kilka tygodni, w pesymistycznym nawet kilka miesięcy. Władze lotniska mówią, że za błędy odpowiedzialny jest wykonawca remontu pasa - firma Erbud. Port twierdzi, będzie ona zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszania działania portu

Zamieszanie na lotnisku

Co zrobią operujące z Modlina linie lotnicze Ryanair i Wizzair? Ta pierwsza poinformowała podróżnych, że do 27 grudnia przenosi wszystkie loty na Lotnisko Chopina. Nie wiadomo jednak, co będzie dalej. Ryanair zawsze narzekał, że Okęcie ma stanowczo za wysokie opłaty lotniskowe.

Wizzair już wcześniej na okres świąteczno-noworoczny - od 18 grudnia do 6 stycznia przeniósł wszystkie rejsy na Okęcie. Przewoźnik miał dość odwoływania i przekierowania lotów z powodu częstych mgieł. Po 6 stycznia Wizzair zapewne dalej będzie latał z Lotniska Chopina.

W sobotę po zamknięciu pasa w terminalu zaczął się chaos. Pasażerowie skarżyli się na brak informacji.Zobacz także
 • Okładka pierwszego numeru magazynu lotniskowego "Hello! Modlin" Modlin nie chciał być gorszy: też ma swój magazyn
 • Wizz Air WizzAir wściekły na Modlin. Chce wrócić na Okęcie
 • Lotnisko Chopina w Warszawie Mniej pasażerów i lotów. Spadki na Okęciu przez Modlin
Komentarze (125)
Lotnisko Modlin zamknięte na kilka miesięcy?
Zaloguj się
 • say69mat

  0

  gazeta.pl
  Władze lotniska mówią, że za błędy odpowiedzialny jest wykonawca remontu pasa - firma Erbud.

  say69mat:
  Najtrudniejsze są rzeczy ... proste. Tak proste, jak pas startowy lub przetarg na modernizację lotniska. Zatem wykonujemy prostacką czynność i wbijamy w gugla nazwę firmy ... Erbud. No i jak wół widać, że firma nie posiada jakiegokolwiek doświadczenia w zakresie modernizacji infrastruktury lotniczej. Modernizacja lotniska zatem w niczym nie odbiega od budowy ... centrum handlowego, lub przejścia granicznego. Czyli, znów zleceniodawca oczekuje na ... cud. Proszę się przekonać ... www.erbud.pl/realisation/by_location/7/detail/194/

 • salamander9

  Oceniono 1 raz 1

  lewa polityka..lewe przetargi..lewy beton.. za to apanaże duże..kolejna cegiełka do ośmieszenia Polski w Europie..

 • dystansownik

  Oceniono 1 raz 1

  Mróz nie jest winny. Mróz jest jednym z najistotniejszych warunków ekspozycji dla takiej konstrukcji, w takich warunkach. Mrozoodporność betonu stanowi podstawowe wymaganie dla jakiejkolwiek konstrukcji betonowej narażonej na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych. Projektant ma obowiązek ją uwzględnić w specyfikacji, wykonawca przy zamówieniu mieszkanki betonowej, a jej dostawca przy produkcji i dostarczeniu.
  Jeśli rzeczywiście ktoś z tym zawalił i beton nie jest mrozoodporny, to łatanie rys nic nie da, bo cały beton jest do kitu i po kolejnych przymrozkach będzie powtórka z rozrywki.

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 2

  Zamknięte ? I dobrze,nie latam samolotami bo mnie nie stać,powinni zamknąć wszystkie,może Donek jeździłby co piątek do Sopotu pociągiem.

 • sulekfans5

  Oceniono 2 razy 2

  Wigilia z kibolem

  Stowarzyszenie Kibiców ŁKS jak co roku zorganizowało dla dzieciaków klubową wigilię. W restauracji "Meta" przy al. Unii 2 młodzi kibice otrzymali sporo prezentów, mogli również wysłuchać koncertu kolęd, a także zjeść w prawdziwie rodzinnym gronie kolację wigilijną.

  - Goście szybko zaaklimatyzowali się w restauracji „Meta”, a w trakcie powitalnych przemówień na ich szyjach pojawiły się przygotowane specjalnie na tę okazję drukowane szaliki stanowiące replikę flag, które możemy oglądać na płocie stadionu przy al. Unii Lubelskiej 2 (m.in. „Łódź moim miastem, ŁKS moim życiem”, „ŁKS ŁÓDŹ POLSKA”, „Od zawsze łódzki, na zawsze jedyny”) - relacjonuje strona lksfans1908.pl. Na wigilii pojawił się oczywiście Bogusław Wyparło oraz młody bramkarz Karol Domżał, przedstawiciele sekcji boksu, "Klubu 100" oraz prezydent miasta, Hanna Zdanowska.

  Kibole po spotkaniu momentalnie zadeklarowali chęć powtórzenia spotkania w przyszłym roku. Jako ciekawostkę możemy podać, że informacja o wydarzeniu "gdzieś zaginęła" w lokalnych mediach, gdzie w niedzielę tematem numer jeden były dwa drobne incydenty podczas marszu antykomunistycznego z udziałem obu klubów...

 • sulekfans5

  Oceniono 2 razy 2

  CAŁA PRAWDA wpolityce.pl/artykuly/42964-czytelniku-chocbys-omijal-wyborcza-z-daleka-i-tak-ja-finansujesz-dzis-wladza-zamiescila-w-tym-dzienniku-takze-czterostronicowy-dodatek

 • sulekfans5

  Oceniono 4 razy 2

  STEFAN SZECHTER MICHNIK MORDERCA POLSKICH ŻOŁNIERZY www.youtube.com/watch?v=NhMK3JSx6xk

 • dedalkasztan

  Oceniono 4 razy 4

  Już dawno ktoś powiedział, że cement lepiej łączy się ze złodziejem niż z wodą i piachem. Może warto pójść tą ścieżką i sprawdzić?

 • aide5

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce nigdy juz i nic sie nie uda .Z prostej przyczyny .Ministrem obrony byl do niedawna psychiatra . Szefem minsterstwa gospodarki zwykly rolnik ktory nigdy nie mial do czynienia z prawdziwa gospodarka , nigdy nie stal na czele duzej firmy .Rodzi sie pytanie jak ludzie kompletnie nieprzygotowani obejmuja stery w 38 mln narodzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje