Wybuch gazu w Oławie: ewakuowano 40 osób, 1 jest ciężko ranna

22.12.2012 18:39
Mieszkanie, w którym doszło do eksplozji. W czasie wybuchu razem ze ścianą wyleciał z niego jego mieszkaniec

Mieszkanie, w którym doszło do eksplozji. W czasie wybuchu razem ze ścianą wyleciał z niego jego mieszkaniec (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Tuż po godz. 17.30 w sobotę doszło do wybuchu gazu w budynku przy ul. Chrobrego 32 w Oławie (Dolny Śląsk). Jeden z mieszkańców bloku jest ciężko ranny i trafił do szpitala, pozostali zostali ewakuowani
Gaz wybuchł na trzecim piętrze bloku w mieszkaniu, w którym mieszkał 27-letni mężczyzna. Siła wybuchu zniszczyła ścianę budynku, a jego wyrzuciła razem z nim z lokalu. Według relacji sąsiadów mężczyzna zatrzymał się na drzewie, a ubranie na nim płonęło. Został odwieziony do szpitala, jego stan jest ciężki.

Wyleciały okna i ściana

Pozostali lokatorzy - ponad 40 osób - natychmiast zostali ewakuowani z budynku i przez blisko godzinę czekali w podstawionym autobusie na decyzję inspektoratu budowlanego, czy mogą wrócić do swoich mieszkań.

Budynek jest jednak w bardzo złym stanie. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie zezwolił na wpuszczenie tam mieszkańców, bo przebywanie tam może być niebezpieczne.

Blok ma zniszczone okna w całej klatce schodowej i mieszkaniach do niej należących. Brakuje też ściany w mieszkaniu, w którym doszło do wybuchu.

Ludzie wybiegali w kapciach

Mieszkańcy bloku zostali umieszczeni w jednym z oławskich hoteli, gdzie spędzą dzisiejszą noc. Na razie jest tam osiem osób, pozostałe zapewne udały się na odpoczynek do swoich rodzin. Osobom, które zameldowały się w hotelu, podano ciepłą herbatę, by się ogrzały.

- Nie wiedzieliśmy, co się dzieje. Wielu ludzi wybiegało z bloku w samych kapciach, niektórzy mają przy sobie ledwie kilka cieplejszych rzeczy - opowiada Barbara Feszczyn, jedna z mieszkanek uszkodzonego budynku. - Wszyscy jesteśmy mocno przygnębieni i w dużym szoku. Święta idą, a my tak naprawdę nie wiemy, co dalej z nami będzie.

- W czasie wybuchu w moim mieszkaniu wszystko podskoczyło. Miałem wrażenie, jakby zaczęło się trzęsienie ziemi - opowiadał pan Stanisław, który mieszka w klatce obok tej, w której doszło do wybuchu.

Szyby wyleciały nawet w sąsiednich budynkach

Na miejscu wybuchu jest dziewięć zastępów straży pożarnej, które zabezpieczają teren. Sprzątają zwłaszcza szkło, które po eksplozji rozprysło się na całą okolicę, bo wyleciały nie tylko okna w bloku, ale także w sąsiednich budynkach.

- Przyczyną wybuchu była awaria instalacji gazowej w budynku - mówi podinspektor Alicja Jędo z komendy powiatowej policji w Oławie.

Policja zabezpiecza okolice bloku - dba o to, by opuszczone mieszkania nie stały się łatwym łupem dla złodziei. Po decyzji inspektora budowlanego, lokatorzy z sąsiedniej klatki wrócili już do swoich mieszkań.

Wideorelacja lokalnego portalu internetowego:Komentarze (16)
Zaloguj się
 • szarkama53

  Oceniono 63 razy 61

  Naprawde serdecznie wspolczuje..

 • ciotka_ltd

  Oceniono 32 razy 32

  Oj, ja tez szczerze wspolczuje - na samiutkie swieta. I jeszcze do tego ten mroz.:(

 • ferdek_bagietka

  Oceniono 36 razy 28

  abstrahując od tragedii - te fotki powinni pokazać malkontentom, narzekającym na gierkowską i postgierkowską wielką płytę. ciekawe czy dzisiejsze "dokonania" deweloperów przetrwałyby taki wybuch... zwłaszcza te murowane i betonowane przy mrozie takim jak dziś...

 • wasserski

  Oceniono 41 razy 17

  ile tych poszkodowanych zamieszka czasowo do wiosny w kapiących od złota pałacach biskupich i przy parafiach gdzie tylko gospodyni i ksiądz

 • cezar85

  Oceniono 15 razy 15

  z przyjemnością zaprosiłbym do siebie

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 14 razy 12

  Swoją drogą dobrze, że wywaliło ścianę i siła uderzeniowa miała łatwe ujście.. W innym wypadku mógłby zawalić się cały pion.

 • pensylwania2

  Oceniono 7 razy 5

  Podajcie jakies konto, gdzie mozna wpłacać pieniądze dla tych biednych ludzi, bo rząd na pewno im nie pomoże.

 • rudy_63

  Oceniono 4 razy 4

  W USA jest dyskusja nad przechowywaniem broni w domach. Czemu u nas w domach wielorodzinnych dopuszcza się przechowywanie takiej bomby jak gaz w indywidualnych mieszkaniach ? Jeżeli już to jeden piec do CO i CWU na blok. Gotowanie jedynie na kuchenkach elektrycznych. Kuchenki gazowe to źródło zwiększonej zachorowalności na raka w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat - nijak nie można powstrzymać produkcji tlenków azotu powstających w kontakcie powietrza z otwartym ogniem. Zalecane jest aby gotować przy zamkniętej kuchni, otwartym oknie (oczywiście okap wentylacyjny włączony) i aby dzieci nie wchodziły do kuchni - zalecenia wydane przez brytyjskich specjalistów badających powietrze kuchenne przy gotowaniu na gazie....

 • kolombo7

  Oceniono 11 razy 3

  "Siła wybuchu zniszczyła ścianę budynku, a jego wyrzuciła razem z nim z lokalu."
  Czyli jak - siła wybuchu wyrzuciła mężczyznę z wybuchem z lokalu?
  Jednak chyba rzeczywiście to nie Polacy piszą w gazetce Michnika

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje