Görlitz zachęca Polaków: Zamieszkajcie lepiej u nas!

06.12.2012 10:00
Görlitz - Dolny Rynek

Görlitz - Dolny Rynek (Fot. Damian Nowakowski / AG)

Niemieckie pustoszejące miasto nie ustaje w próbach zachęcania Polaków do osiedlenia się tam. Najnowszym pomysłem jest tzw. pakiet powitalny, czyli sporo ulg dla nowych mieszkańców, przygotowany przez trzy miejskie przedsiębiorstwa. Sąsiedni Zgorzelec nie obawia się jednak utraty swoich mieszkańców
Oferta brzmi atrakcyjnie. Nowi mieszkańcy mogą liczyć na sporo ulg, w tym na trzymiesięczne zwolnienie z płacenia podstawowego czynszu.

Dodatkowo przez kwartał nie muszą płacić za korzystanie z miejskiej komunikacji, a po roku mają otrzymać zwrot pieniędzy za miesięczną opłatę za prąd. Ale stoi za tym jeden warunek: umowa na wynajem mieszkania musi być zawarta co najmniej na półtora roku.

Nie tylko dla Polaków

Pakiet powitalny został stworzony głównie z myślą o imigrantach z Polski, ale nie tylko, bo skorzystać mogą z niego także Czesi i Niemcy, którzy zdecydują się zamieszkać w kamienicach w centrum.

- Mamy nadzieję, że ten projekt wypali. Cieszymy się, że trzy nasze lokalne firmy nawiązały współpracę. Serdecznie powitamy wszystkich przybyłych - podkreśla Ronny Blümke z biura nadburmistrza Görlitz.

Oferta raczej nie dla bezrobotnych

Do niedawna mieszkania w kamienicach w Görlitz odstraszały. Brakowało tam centralnego ogrzewania, a toalety znajdowały się na klatce schodowej. W ostatnich latach jednak władze miasta wydały sporo na gruntowne remonty. Wciąż jednak problemem są wysokie koszty wynajmu i mediów. Pakiet powitalny ma zaradzić temu problemowi. Ale czy to wystarczy?

- Moim zdaniem nie - mówi Renata Burdosz z urzędu miasta w sąsiadującym z Görlitz Zgorzelcu. - Nie wystarczy dać ludziom mieszkanie, trzeba też im zapewnić pracę, aby byli w stanie opłacić wszystkie rachunki w dalszej perspektywie. Nie jest to więc oferta dla ludzi bezrobotnych lub dopiero zaczynających swoją karierę. Wyliczyliśmy, że osoba, która chce skorzystać z pakietu powitalnego, powinna mieć dochody przynajmniej na poziomie 4 tys. zł.

Samorządowcy zaznaczają, że oferta Görlitz spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Codziennie dostają mnóstwo telefonów z zapytaniem o tę ofertę.

- Część ludzi jednak nie zdaje sobie sprawy z wymogów, jakie muszą spełnić. Podstawowy to znajomość języka niemieckiego. Kryteria finansowe także odstraszają - tłumaczy Burdosz.

Skorzystają obaj sąsiedzi

Pakiet powitalny będzie najbardziej atrakcyjny dla ludzi już pracujących, a w szczególności fachowców, których w Niemczech brakuje. Mogą tam liczyć na większą pensję niż w Polsce.

- Ale i u nas brakuje fachowców i to w podobnych fachach jak u naszych zachodnich sąsiadów - mówi Danuta Plutecka, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu. - Miejmy jednak nadzieję, że Görlitz uda się zaludnić pustostany. Będzie to z korzyścią także dla nas, bo zwiększy się popyt na usługi, a co za tym idzie powstaną nowe miejsca pracy - dodaje.

Emigracji fachowców nie boją się jednak w Zgorzelcu.

- Nawet jeśli część fachowców wyjedzie do Görlitz, to i tak część pieniędzy, które zarobią, trafi znów do nas. Po otwarciu granic bardziej opłaca się przecież robić zakupy po polskiej stronie. Nasze miasta są w dużym stopniu zależne od siebie - podkreśla Burdosz.

Zobacz także
Komentarze (111)
Zaloguj się
 • prefecto

  Oceniono 320 razy 216

  A teraz jak wygladalaby reklama Polski.
  Przyjedz do Polski, dostaniesz fotki z 20 fotoradarow i kara, spoznisz sie zameldowac kara,
  nie zaplacisz podatkow w terminie kara, do lekarza sie nie dostaniesz bo skonczyly sie limity w
  czerwcu, mamy tez fajny wesoly rzad ktory co rusz urzadza sobie mecze pilkarskie albo jezdza na wycieczki
  wkolo polski i otwieraja zamykane pozniej 2km odcinki autostrad. Polska Welcome!

 • ostatniaparoweczka

  Oceniono 169 razy 107

  Görlitz - jest piękne i sto razy bardziej zadbane niż Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Po co dawać zdjęcie ze niewyremontowaną kamienicą?

 • idiotcatcher

  Oceniono 103 razy 91

  Bardzo ciekawa propzycja! Napewno to lepsze I bezpieczniejsze niz mieszkanie w tych zgorzelackich slumsach pelnych meneli.

 • drmuras

  Oceniono 82 razy 72

  Piękne miasto , starówka zachwyca, zamek na wzgórzu, katedra, rynek , secesyjne kamieniczki czy modernistyczne domy handlowe - mieszkałem tam przez rok. Ale o 19:00 życie zamiera !!! Żal ....

 • frozentime

  Oceniono 68 razy 48

  Ładny ryneczek bez samochodów, natomiast dla ludzi. W Polsce można o tym pomarzyć. W Polsce miasta są dla samochodów.

 • rozkoszny_bobasek

  Oceniono 97 razy 37

  Ruszajmy na zachod reslawizowac Polabie i Luzyce, bracie Polacy i Czesi!

 • hiszpan25

  Oceniono 39 razy 27

  Od ponad roku pracuje i mieszkam w Hamburgu. Wynajmuje tu mieszkanie i wbrew temu co sie pisze mam wrazenie ze koszty mieszkania w Niemczech sa podobne jak w Polsce... Miesieczne wydatki na wynajem mieszkania (Hamburg jest bardzo drogi pod tym wzgledem) , oplaty, koszty zycia zamykaja sie u mnie ponizej 900eur. Jakos zycie 2 osob w Polsce w wynajmowanym mieszkaniu nie bardzo chce kosztowac mniej...

 • pendrakwielki

  Oceniono 67 razy 25

  No to jadziem panie Zielonka.Przynajmniej nie będziemy słuchać tych bzdur pisoklepaków i oglądać ich pyszczków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje