Görlitz zachęca Polaków: Zamieszkajcie lepiej u nas!

06.12.2012 10:00
Görlitz - Dolny Rynek

Görlitz - Dolny Rynek (Fot. Damian Nowakowski / AG)

Niemieckie pustoszejące miasto nie ustaje w próbach zachęcania Polaków do osiedlenia się tam. Najnowszym pomysłem jest tzw. pakiet powitalny, czyli sporo ulg dla nowych mieszkańców, przygotowany przez trzy miejskie przedsiębiorstwa. Sąsiedni Zgorzelec nie obawia się jednak utraty swoich mieszkańców
Oferta brzmi atrakcyjnie. Nowi mieszkańcy mogą liczyć na sporo ulg, w tym na trzymiesięczne zwolnienie z płacenia podstawowego czynszu.

Dodatkowo przez kwartał nie muszą płacić za korzystanie z miejskiej komunikacji, a po roku mają otrzymać zwrot pieniędzy za miesięczną opłatę za prąd. Ale stoi za tym jeden warunek: umowa na wynajem mieszkania musi być zawarta co najmniej na półtora roku.

Nie tylko dla Polaków

Pakiet powitalny został stworzony głównie z myślą o imigrantach z Polski, ale nie tylko, bo skorzystać mogą z niego także Czesi i Niemcy, którzy zdecydują się zamieszkać w kamienicach w centrum.

- Mamy nadzieję, że ten projekt wypali. Cieszymy się, że trzy nasze lokalne firmy nawiązały współpracę. Serdecznie powitamy wszystkich przybyłych - podkreśla Ronny Blümke z biura nadburmistrza Görlitz.

Oferta raczej nie dla bezrobotnych

Do niedawna mieszkania w kamienicach w Görlitz odstraszały. Brakowało tam centralnego ogrzewania, a toalety znajdowały się na klatce schodowej. W ostatnich latach jednak władze miasta wydały sporo na gruntowne remonty. Wciąż jednak problemem są wysokie koszty wynajmu i mediów. Pakiet powitalny ma zaradzić temu problemowi. Ale czy to wystarczy?

- Moim zdaniem nie - mówi Renata Burdosz z urzędu miasta w sąsiadującym z Görlitz Zgorzelcu. - Nie wystarczy dać ludziom mieszkanie, trzeba też im zapewnić pracę, aby byli w stanie opłacić wszystkie rachunki w dalszej perspektywie. Nie jest to więc oferta dla ludzi bezrobotnych lub dopiero zaczynających swoją karierę. Wyliczyliśmy, że osoba, która chce skorzystać z pakietu powitalnego, powinna mieć dochody przynajmniej na poziomie 4 tys. zł.

Samorządowcy zaznaczają, że oferta Görlitz spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Codziennie dostają mnóstwo telefonów z zapytaniem o tę ofertę.

- Część ludzi jednak nie zdaje sobie sprawy z wymogów, jakie muszą spełnić. Podstawowy to znajomość języka niemieckiego. Kryteria finansowe także odstraszają - tłumaczy Burdosz.

Skorzystają obaj sąsiedzi

Pakiet powitalny będzie najbardziej atrakcyjny dla ludzi już pracujących, a w szczególności fachowców, których w Niemczech brakuje. Mogą tam liczyć na większą pensję niż w Polsce.

- Ale i u nas brakuje fachowców i to w podobnych fachach jak u naszych zachodnich sąsiadów - mówi Danuta Plutecka, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu. - Miejmy jednak nadzieję, że Görlitz uda się zaludnić pustostany. Będzie to z korzyścią także dla nas, bo zwiększy się popyt na usługi, a co za tym idzie powstaną nowe miejsca pracy - dodaje.

Emigracji fachowców nie boją się jednak w Zgorzelcu.

- Nawet jeśli część fachowców wyjedzie do Görlitz, to i tak część pieniędzy, które zarobią, trafi znów do nas. Po otwarciu granic bardziej opłaca się przecież robić zakupy po polskiej stronie. Nasze miasta są w dużym stopniu zależne od siebie - podkreśla Burdosz.

Komentarze (111)
Zaloguj się
 • rufioxxx0

  Oceniono 1 raz -1

  - Ale i u nas brakuje fachowców i to w podobnych fachach jak u naszych zachodnich sąsiadów - mówi Danuta Plutecka, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Jaka gadka , niech władza da zarobić to nie będą uciekać z obozów pracy...

 • aibo

  Oceniono 1 raz 1

  taaa, neofaszyści już czekają żeby pogonić "polską hołotę" jak po drugiej stronie granicy szczecina. wiali z niemiec aż im się z butów dymiło...

 • krzysiek2608

  Oceniono 8 razy 6

  I jesszcze jedno na rządzących Polską patrzećsię niechce takich świń to nawet w najgorszym śnie człowjek się nie spodziewa taki koszmar Miller czy Kaczyński ten pierwszy to rasowa Świnia od koryta nie odpędzisz batem chyba a drugi z kolesiami pie... jak naćpany albo pijany, Tusk udaje że nie wje gdzie mieszka mówi o kryzysie w Polsce kryzys trwa od zawsze jak sięgam pamięciom a skala bezrobocia jest potworna banda w instytucjach państwowych jakiej w najczarniejszych snach człowjek nie widzał w tym kraju jest coraz gorzej a będzie tragicznie społeczeństwu zabrano ulgi a teraz odbiorą nadzieję płacić chcą jak w Chinach a ceny lepjej nie mówić ta banda psełdo biznesmenów zniszczy społeczeństwo bo jak utrzymać się za 300 czy 500euro przy cenach wyższych niż u sąsiadów oni chcą sprzedawać nie mającemu pieniędzy sprzątaczowi samochód drożej niż zarabjającemu osiem razy tyle Francuzowi leczyć się barany najpierw ku... płacić jak nalerzy a zaczniecie sprzedawać ja mam ku... dość tego kraju pie... to wszystko

 • krzysiek2608

  Oceniono 7 razy 5

  cała prawda chyba wyjadę z tej pjęknej Rp gdzie zus z chorego robi zdrowego a do lekarza zapisuj się zanim zachorujesz ja przez pięć miesięcy czekałem na rezonans chorego kręgosłupa w tym pie...nym KRAJU wy ku... z NFZ i ZUS powinni was za jaja wjeszać ZŁODZIEJE pojebani wam zabrać powinno się wszystkie przywileje KU... a emerytur ja nigdy bym wam nie dał

 • kot_ikkk

  Oceniono 4 razy 4

  "Po otwarciu granic bardziej opłaca się przecież robić zakupy po polskiej stronie"
  Dobra ściema. Coś poza benzyną jest jeszcze w POlsce tańsze?

 • bochen0291

  Oceniono 7 razy -3

  Polecam wyjazd naszych JEWREJÓW z Rzadu i sejmu ,jak tam zaczną rzadzić niemcami to pujdą z torbami .

 • konto_live

  Oceniono 4 razy 4

  całkowity powrót NRD do macierzy to tylko kwestia czasu, a dalej będzie już tylko Turcja

 • dcag

  Oceniono 3 razy -1

  To jeszcze dolny slask, a nie luzyce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje