Zatrzymano byłego policjanta podejrzanego o napad stulecia

05.12.2012 09:28
Sąd

Sąd (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

To 46-letni mężczyzna, który został zatrzymany w poniedziałek. Jest podejrzany o kradzież 5,5 mln zł. W środę sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt
Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek o godz. 6 rano w jednej z miejscowości w powiecie średzkim. To były policjant, który służbę zakończył dwanaście lat temu. Wcześniej pracował w pionie prewencji, m.in. jako funkcjonariusz służby patrolowej.

Prokuratura nie chce powiedzieć, czy mężczyzna przyznał się do winy i czy złożył jakiekolwiek zeznania. - Na tym etapie dla dobrego śledztwa nie udzielamy żadnych dalszych informacji - mówi Małgorzata Klaus, rzeczniczka prokuratury okręgowej we Wrocławiu.

Były policjant jest podejrzany o kradzież 4 mln zł i 375 tys. euro, czyli w sumie ponad 5,5 mln zł z sortowni pieniędzy na wrocławskim Rakowcu w 2010 r. Mężczyzna i jego wspólnik podali się za ochroniarzy z banku i poprosili o wydanie pieniędzy w gotówce. Wylegitymowali się podrobionymi dokumentami firmy ochroniarskiej. Media określiły wówczas sprawę dolnośląskim skokiem stulecia.

Pieniądze miały zostać dostarczone z firmy Brinks zajmującej się obsługą gotówkową do Raiffeisen Banku. - O zaginięciu pieniędzy poinformował nas dyrektor banku - mówił po napadzie rzecznik wrocławskiej policji Paweł Petrykowski. - Zgodnie z umową, którą bank ma z firmą zajmującą się obsługą gotówkową, miała ona rano dostarczyć bankowi kilka milionów złotych. Ale pieniądze do banku nie dotarły, chociaż zostały wydane z firmy. Ustalamy wszystkie okoliczności sprawy.

Po napadzie komendant powołał specjalną grupę policyjną zajmującą się sprawą. Ani policja, ani prokuratura nie chciały ujawniać szczegółów sprawy.

Równo rok po napadzie wrocławska prokuratura umorzyła śledztwo, ponieważ nie udało się ustalić, kim byli złodzieje. - Umorzenie śledztwa nie znaczy, że policjanci odłożą na zawsze akta sprawy na półkę - tłumaczyła wtedy Małgorzata Klaus, rzeczniczka wrocławskiej prokuratury. - Jeżeli tylko pojawią się jakieś nowe wątki, śledztwo może zostać znowu wszczęte.

46-latek przez ostatnie miesiące ukrywał się na terenie Dolnego Śląska. Policja wraz z prokuraturą nadal poszukuje drugiego mężczyny, który był przebrany za konwojenta.

Komentarze (31)
Zaloguj się
 • zbycholj23

  Oceniono 95 razy 79

  46-12=34. Co może robić na emeryturze młody człowiek przyzwyczajony w pracy do łapówek i przekrętów, do mundurówek, remontówek, bezzwrotnych pożyczek na zagospodarowanie,jubileuszówek, trzynastek, czternastek, premii miesięcznych, kwartalnych, rocznych.....?

 • stary.gniewny

  Oceniono 59 razy 53

  Czy ktoś widział strażaka-złodzieja?
  Nie. Każdy robi to co umie najlepiej. Podpalaczami są strażacy, celnicy trudnią się przemytem, sanitariusze do spółki z lekarzami mordują zaś policjanci zajmują się napadami i włamaniami.

 • cezar85

  Oceniono 62 razy 52

  i to jest argument za tym aby pracowali aż do uczciwej emerytury
  bo im się z nudów w d upach przewraca

 • sprawiedliwy02

  Oceniono 45 razy 39

  W artykule jest mowa o napadzie ale po przeczytaniu tego artykułu, ja bynajmniej znamion napadu tam nie widzę, to że jacyś kretyni nie potrafili rozpoznać fałszywych dokumentów i wydali kasiorę to nie znaczy że był napad. Może się mylę ale według mnie napad wiąże się z jakąś przemocą a tu o niczym takim nie ma wzmianki.
  A może to wspólnicy.

 • cztery44442

  Oceniono 32 razy 28

  Nie nazywajmy złodziejskiej akcji napadem. To było WYŁUDZENIE!!!

 • onbielskoo

  Oceniono 24 razy 22

  Wciaż słysze o policji. A to pobili niewinnego człowieka, a to napad na kantor a to teraz taki numer .
  Mam wrażenie, ze to jest bandziorska organizacja która działa pod nazwą Policja i służy włącznie tylko do gangsterskich porachunków i łapania kmiotków po jednym piwie.

 • vomitorium1

  Oceniono 19 razy 19

  ”Po napadzie komendant powołał specjalną grupę policyjną zajmującą się sprawą.”
  (”Należy wierzyć jedynie temu
  cośmy doskonale poznali
  i w co nie można wątpić. ”
  (Kartezjusz))

 • dpalac

  Oceniono 15 razy 15

  to nie byl zaden napad. Ktos komus grozil? Kogos pobil, terroryzowal? Skok - zgoda

 • tuskaczor

  Oceniono 13 razy 13

  czym skorupka za młodu ... itd ... itd... itd...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje