Voyager 1 dotarł do nowej strefy na granicy Układu Słonecznego. "Nie przewidywaliśmy jej"

04.12.2012
Voyager 1 będzie pierwszym stworzonym przez człowieka obiektem, który znajdzie się poza Układem Słonecznym. W nocy ogłoszono, że wystrzelona w 1977 roku sonda dotarła do "autostrady magnetycznej" na pograniczu Układu Słonecznego i przestrzeni międzygwiezdnej. Naukowcy nie zdawali sobie sprawy, że taka przestrzeń się tam znajduje.
Nową strefę naukowcy nazwali "magnetyczą autostradą". To miejsce, które umożliwia cząstkom z Układu Słonecznego na wydostanie się z niego, a cząstkom spoza Układu Słonecznego na dostanie się "do środka".

- To jak autostrada, pozwala na wejście i wyjście - mówi Ed Stone, jeden z badaczy zajmujących się misją Voyagera 1. - Nie spodziewaliśmy się takiej strefy i nie przewidywaliśmy, że na coś takiego natrafimy - dodaje Stone.

Naukowcy zaznaczają, że nowo odkryta warstwa jest najprawdopodobniej ostatnią warstwą dzielącą Voyagera od przestrzeni międzygwiezdnej. Na razie nie wiadomo, kiedy ostatecznie sonda opuści Układ Słoneczny. - To może potrwać kilka miesięcy lub kilka lat - stwierdził Ed Stone.

Sondy Voyager 1 oraz Voyager 2 wystartowały w odstępie 16 dni w 1977 roku. Ich podstawowym celem było dokonanie pierwszego przelotu obok planet zewnętrznych - Jowisza, Saturna, Urana oraz Neptuna. Zdaniem naukowców Voyager 2, znajdujący się obecnie 14,5 miliardów kilometrów od Ziemi, nie dotarł jeszcze do "autostrady magnetycznej".

Komentarze (117)
Zaloguj się
 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 689 razy 641

  ALe będzie heca, jak przy wyjściu z układu słonecznego Voyager odbije się od wielkiej płachty, na której wymalowane są wszystkie gwiazdy i galaktyki. Jak w dużym Trumann Show...

 • medycynaradziecka

  Oceniono 100 razy 92

  no ale w zasadzie co odkryto? skad ten magnetyzm? jakie czastki przyciaga a jakie odpycha?

 • niepowiem12

  Oceniono 102 razy 78

  Jupiter? To nie mamy polskiej nazwy?
  Może warto dodać, że Voyager 1 to najszybszy pojazd stworzony przez człowieka?

 • zdzicho_waciak

  Oceniono 89 razy 63

  "To miejsce, które umożliwia cząstkom z Układu Słonecznego na wydostanie się z niego, a cząstkom spoza Układu Słonecznego na dostanie się "do środka". "

  W jakim to jest języku? Bo to na pewno nie jest język polski. Ktoś zamienił słowo "pozwala" na słowo "umożliwia", ale nie raczył sprawdzić składni zdania po zmianie słów. Kolejny przykład niechlujstwa redaktorów gazeta.pl. Komputer wszystko zniesie, gorzej z czytelnikami...

 • kafar18

  Oceniono 68 razy 60

  " To miejsce, które umożliwia cząstkom z Układu Słonecznego na wydostanie się z niego, a cząstkom spoza Układu Słonecznego na dostanie się "do środka"." - o co chodzi? Czyżby naukowcy spodziewali się szklanej ściany, a tu nic. Pusta przestrzeń?

 • pytaniepomocnicze

  Oceniono 72 razy 56

  wie, że ma zawrócić przy końcu posesji? nikt nie chce hołoty w kosmosie i zaczną strzelać...

 • wyjadacz_parkietuf

  Oceniono 59 razy 43

  do ju nie wiedziales? U nos w ginpojncie jupiter jest bitłin asteroid belt a saturna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje