IMiD wznawia przyjęcia pacjentów. Konkretów zabrakło

Sala operacyjna w Instytucie Matki i Dziecka

Sala operacyjna w Instytucie Matki i Dziecka (Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta)

Po rozmowach z NFZ i ministerstwem Instytut Matki i Dziecka wznawia planowe przyjęcia. Podczas konferencji ministra Arłukowicza konkretów na temat przyszłości zabrakło, padły za to gorzkie słowa na temat Jarosława Kaczyńskiego, który ?używa małych pacjentów do rozgrywek politycznych?
- Żeby wyjaśnić pewną nieścisłość: nie rozmawialiśmy dziś o pieniądzach za nadwykonania, tylko o zbilansowaniu budżetu Instytutu, co będzie możliwe w lutym, po zamknięciu roku - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na zwołanej dziś wspólnej konferencji z NFZ w sprawie sytuacji polskiej pediatrii. Ministerstwo wsparło starania IMiD o pilne rozmowy z NFZ na temat bieżącej sytuacji finansowej.

Tydzień temu warszawski Instytut Matki i Dziecka ogłosił, że odwołuje wizyty i zabiegi zaplanowane na ten rok w związku z zakończeniem kontraktu z NFZ. - Mamy 5,5 mln nadwykonań, a jeszcze dwóch milionów spodziewamy się z pomocy udzielanej w nagłych przypadkach - mówił wtedy dyrektor Instytutu Tomasz Maciejewski. Wspomniane nadwykonania to usługi medyczne wykonane w liczbie przekraczającej wysokość kontraktu udzielonego przez Fundusz. - Wszystkie takie przypadki będą rozpatrywane indywidualnie - zapewnia Agnieszka Gołąbek, rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ. Szpitale nie chcą jednak ryzykować i decydują się na przesunięcie na kolejny rok zaplanowanych wizyt i zabiegów, żeby nie stracić płynności finansowej. Udzielają wyłącznie pomocy w nagłych przypadkach ratujących życie, które generują kolejne nadwykonania.

W dzisiejszych rozmowach NFZ zapewnił Instytut o możliwości zbilansowania brakującej kwoty pieniędzmi niewykorzystanymi przez IMiD w innych dziedzinach objętych kontraktem. Nie wiadomo jednak dotąd jaka będzie kwota tzw. "niedowykonań". - Dla nas ważne jest to, że mamy obietnicę tego zastrzyku finansowego - mówi Dorota Kleszczewska, rzeczniczka IMiD. - Dzięki temu możemy wznowić przyjęcia, przynajmniej te najpilniejsze. Rozmowy trwają, klimat do rozmowy jest bardzo dobry.

Arłukowicz: "Kaczyński używa małych pacjentów do walki"

W szpitalu podkreślają też wagę zapewnienia ministra Arłukowicza o pracy nad nowym kształtem polskiej pediatrii. - Powołaliśmy do tego zespół specjalistów, będziemy pracować nad nową wyceną procedur - mówił minister podczas konferencji. Konkretów na temat tych prac niestety zabrakło, padło za to kilka emocjonalnych stwierdzeń na temat Jarosława Kaczyńskiego, który "używa małych pacjentów do rozgrywek politycznych", "przekroczył kolejny standard" i "wysadzał Polskę trotylem, teraz używa dzieci". To komentarz ministra Arłukowicza do gróźb prezesa PiS o wotum nieufności dla niego, jeśli "za tydzień dzieci nie będą leczone".

Zobacz także
 • Prof. Wiesław Jędrzejczak w nowym oddziale transplantologii na Banacha Nowy oddział transplantologii. Ale wciąż za mało dawców
 • Połączą lecznice z Bemowa i Włoch, żeby spłacić dług
 • Sala operacyjna w Instytucie Matki i Dziecka Kłopoty Instytutu Matki i Dziecka. "Nie ma pieniędzy"
Komentarze (189)
IMiD wznawia przyjęcia pacjentów. Konkretów zabrakło
Zaloguj się
 • klan_fan

  0

  Niestety nasza służba zdrowia to worek bez dna. Ile byśmy nie zapłacili, wiecznie mało. Bo to zawsze był dziurawy worek, bez skutecznych procedur kontrolujących wydatki. A spryciarze znajdują okazje do rozgrywek politycznych. Nasze dzieci kochają, tak mocno, że sami ich nie mają...

 • pro-contra

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli Kwaczorek używa dzieci (???) do rozgrywek partyjnych, to gudłaj Arłukowicz ripostuje indolencją i hipokryzją, bo to właśnie on nadaje sprawie wymiar w kategoriach politycznych.

  A w tym przypadku nawet nie ma co gadać o partyjności, bo życie i zdrowie człowieka jest wartością najwyższą.
  To są priorytety znacznie przerastającą możliwości intelektualne tego, pożal się boziu, "ministra".

 • dedalkasztan

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie do wszystkich. Co było najpierw, czy minister Arłukowicz powiedział o komisji, ustaleniach itd, czy tez Kaczyński pogroził wotum nieufności? Sprawa jest o tyle ważne, że moż

 • 1neo1

  Oceniono 3 razy 1

  Towarzyszu Arłukowicz: problem w tym że ci "mali pacjenci" już nie są pacjentami bo ich szpital nie przyjmuje a odpowiedzialność ponosi Pan i Pana Ministerstwo.

  Gdyby nie Kaczyński i PiS to nikt by sie nie upomniał o te bardzo chore dzieci Towarzyszu Arłukowicz. A jak sobie nie dajecie rady, to zrezygnujcie z teki ministra i spier....tam gdzie pieprz rośnie lub wracajcie do swoich komuchów SLD.

 • fjan

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce jest burdel w każdej dziedzinie życia gorszy jak podczas II - giej wojny światowej.

 • fjan

  Oceniono 6 razy 6

  Kaczyński nie jest z mojej bajki ale rację ma. To skandal co dzieje się w służbie zdrowia i co dzieje się w kraju. Tusk i PO oszczędza na chorych dzieciach, emerytach, chorych, wydłuża czas pracy by swoim dać zarabiać po 60 - 110 tys. miesięcznie. Tego nie widać ? Cała Polska o tym wie i nie ma to nic wspólnego z Kaczyńskim.

 • lepszawina

  Oceniono 3 razy 3

  W telewizji czasem oglądam serial pt. fala zbrodni i to nie jest fikcja to się dzieje naprawdę tu i teraz
  zastraszony premier , skorumpowani ministrowie sędziowie i prokuratorzy i oficerowie policji członkami mafii ??? scenarzysta wcale nie musi się wysilać , czerpie tematy prosto z życia !!!

 • harpia12

  Oceniono 7 razy 1

  Ani Arlukpwicz ani Kaczynski nie powinni byc w polityce bo o niej nie maja pojecia...Arlukowiczowi moge wybaczyc bo ma fach i jest mlody ale Kaczynskiemu nigdy.... Stary klamca, dekownik i oszust z pelna geba populizmu i frazesow reformowal polska sluzbe zdrowia stawiajac w roli ministra swiarowej slawy kardio-chirurga Relige... Wiedzial tez, ze prof. Religa jest chory a czym to sie skonczylo to sami wiecie... Nieudacznik Kaczynski niczego dla Polski nie zrobil i nie zrobil, jedynie moze ja okradac jak okradal biorac pieniadze za swoje klamstwa......

 • takietamprostemysli

  0

  jesu....... prosto walczyć , , , ale o co . . . i z sukcesem Jaro kto Cię otacza....- "pomaga:????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje