Policja na marszu: 1000 tajniaków, 25 granatów, 140 pocisków

Zadymy na Marszu Niepodległości

Zadymy na Marszu Niepodległości (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja)

Przez blisko pięć godzin szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i policji tłumaczyli się z działań mundurowych 11 listopada. Część posłów opozycji, inaczej niż w ostatnich dniach, wręcz dziękowała funkcjonariuszom
Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji spraw wewnętrznych nie było wcześniej zaplanowane. Ale po zamieszkach podczas Marszu Niepodległości i zdecydowanej interwencji policji wobec chuliganów posłowie opozycji zażądali wyjaśnień.

Do sali nr 22 w Sejmie przyszli nie tylko minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki i jego zastępca Michał Deskur, ale też komendant główny nadinsp. Marek Działoszyński z zastępcą, komendant stołeczny, a nawet naczelnik sztabu z warszawskiej policji, a także Ewa Gawor, szefowa miejskiego biura bezpieczeństwa. - Mamy dużą delegację, ale chcielibyśmy odpowiedzieć na wszystkie pytania i zaprezentować pełną otwartość - stwierdził na początku komendant Działoszyński.

Po posiedzeniu wiemy już, że w zabezpieczeniu wszystkich demonstracji, które odbywały się w Warszawie 11 listopada, wzięło udział aż 5403 policjantów! Czyli o blisko 2 tys. więcej niż przed rokiem. Z tej liczby około 1 tys. to tajniacy bez żadnych widocznych oznaczeń, około 200 to antyterroryści i funkcjonariusze grupy specjalnej Centralnego Biura Śledczego. To właśnie oni nosili kominiarki, co wywołało zarzuty o policyjną prowokację.

Podczas działań funkcjonariusze 140 razy naciskali spust tak zwanej broni gładkolufowej, 36 razy wystrzelili pociski hukowe, a 104 razy pociski gumowe. Oprócz tego w stronę zadymiarzy pofrunęły granaty: trzy łzawiące i 22 hukowe.

Komendanci główny i stołeczny krok po kroku opisali działania policyjne. Tłumaczyli między innymi, że niektórzy policjanci byli w kominiarkach, bo muszą chronić swoją tożsamość. Ich zadaniem było - pisaliśmy już o tym w "Gazecie" - wyskakiwanie zza szpaleru policjantów z oddziału prewencji i wyłapywanie najbardziej agresywnych demonstrantów. Ale przede wszystkim szefowie policji pokazali posłom, jak na długo przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości grupy pseudokibiców szukały okazji do konfrontacji i próbowały zaatakować najpierw manifestację antyfaszystowską, a potem samych policjantów.

Przedstawiciele opozycji nie byli już tak stanowczy w oskarżaniu policji jak przed 10 dniami. Ton zmienił nawet poseł Artur Górski (Prawo i Sprawiedliwość). - Ja nie mówię, że to była prowokacja, ale tak to zostało odebrane i policja musi mieć tego świadomość na przyszłość - podkreślał. Chodziło mu przede wszystkim o to, że było mnóstwo policji i że to był pokaz siły. A tymczasem na przykład na marszu "Obudź się, Polsko" policji prawie nie było widać. - To wynikało z analizy zagrożeń. Na wrześniowym marszu nie było zagrożenia, że ktoś będzie chciał się konfrontować, więc policji nie było widać - odpowiadał minister Jacek Cichocki.

Mariusz Kamiński (PiS) dopytywał, dlaczego policja nie zatrzymała pseudokibiców, którzy atakowali ją już przy Grzybowskiej (blisko dwie godziny przed rozpoczęciem marszu). Sugerował, że to mogło rozzuchwalić chuliganów. Komendant Marek Działoszyński odpowiedział, że to był pierwszy atak na policyjny kordon i służby przede wszystkim nie chciały dopuścić do konfrontacji z marszem antyfaszystowskim. Każdy kolejny atak (koło hotelu Polonia, pod Dworcem Centralnym, na Marszałkowskiej) kończył się już zatrzymaniami.

Poseł Tomasz Kaczmarek (PiS) wręcz pochwalił policjantów i im podziękował, szczególnie tym operacyjnym, podkreślając przy okazji, że sam przez wiele lat pełnił taką służbę.Zobacz także
 • Marsz Niepodległości w Warszawie Drugi wyrok po 11 listopada: będą sprzątać miasto
 • Zdjęcie "prowokatorów" umieścił na Twitterze poseł PiS Przemysław Wipler Kim byli policjanci w kominiarkach? To żadna prowokacja
Komentarze (89)
Policja na marszu: 1000 tajniaków, 25 granatów, 140 pocisków
Zaloguj się
 • plumgazeta

  0

  LSD to jest w opozycji, czy to może partia władzy?

 • wks_fanatyk

  Oceniono 4 razy 0

  Mimo prowokacji umundurowanych i zamaskowanych bandytów na usługach lewaków i okrągłostołowo-magdalenkowych sprzedawczyków tu zacytuje sformułowanie wielce szlachetnego forumowicza Ulebyka bolkowo-szechterowej III RP ironicznie zwanej " wolną" Polską przeszedł Marsz Niepodległości!! Han Pasado !skorwysyny lewackiewww.youtube.com/watch?v=R9S6jsdbt58. Cała Polska w cieniu Śląska!! Ave Silesia!!www.youtube.com/watch?v=Z0BzS5reFag

 • heniekkanada

  Oceniono 1 raz -1

  Taka sytuacja w Kanadzie byłaby nie do pomyślenia. Dlaczego? Gdyż państwo to stara sie być awangardą postępu światowego, najspokojniejszym i najbezpieczniejszym miejscem do życia. Od przyszłego roku rusza największa fala emigracji z Polski do Kanady. Ludzi młodych, wykształconych... a to jest dla nich forum: EmigracjaDoKanady.CA

 • patriotaa

  Oceniono 4 razy -2

  gdy były strajki solidarności policja tak samo zachowywała się jak teraz. Odpowiem dlaczego tak jest-ponieważ policja rządzą ci sami co wtedy i znają metody bu sprowokować i uderzyć w demonstrantów. wy młodzi nie przeżyliście czasów tamtych więc nie macie pojęcia co wtedy się działo jakie metody stosowano i jak traktowano protestujących. popytajcie tych którzy wtedy strajkowali tylko nie Wałęsę bo to współpracownik SB. Mam na plecach pamiątkę z tamtych lat i to dzieli donosicielowi nobliście kilkanaście blizn na plecach. To są dowody działalności policji na usługach zdrajców narodu.

 • okul_wr

  Oceniono 7 razy -1

  Tysiąc nieumundurowanych policjantów- czyli jeden na 15 uczestników demonstracji. Widać, że prawicowe chuliganstwo trzeba dobrze pilnować. I dobrze.

 • palo_ma1

  Oceniono 8 razy 2

  Jeszcze znajdują się jakieś męty społeczne, które usiłują tu pisać o jakichś prowokacjach policji.

 • kapitansiuwax

  Oceniono 4 razy 2

  Rzeczywistość jest wrogiem wszystkich ale skrajna prawica uważa tak myślących za...... - lewaków dla samej zasady.

 • sharn1

  Oceniono 8 razy -6

  Nie policzyli kamieni których użyliw celach prowokacji cgi widać na nagraniach. Cała hucpa przypomina zebranie zomo po kolejnej pacyfikacji.

 • pancerna_pchla

  Oceniono 5 razy -3

  Czyżby agent Tomek zorientował się, że w PO będzie mu lepiej ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje