Praskie kamienice: temat niewygodny. Dyskusji nie było

Kamienica na Pradze

Kamienica na Pradze (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Radni Warszawy mieli podyskutować o stanie praskich, należących do miasta, kamienic. Ale żadnej dyskusji nie było, bo PO nie dopuściła nikogo do głosu.
Praskie kamienice to wielki wstyd stolicy. Lokatorzy żyją w nich tak, jakby wiek XXI ich dzielnicę ominął. Co czwarte mieszkanie nie ma w.c., za potrzebą trzeba chodzić na korytarz do oczka wspólnego z sąsiadami z piętra. Jeszcze więcej mieszkań nie ma łazienki, trzeba się myć w miskach. Centralne ogrzewanie to luksus, z którego korzystają lokatorzy tylko kilku procent spośród 405 należących do miasta budynków. Jedyne dobro, z którego korzystają wszyscy, to bieżąca woda i kanalizacja, choć zdarza się, że zimą zamarza i administracja organizuje mieszkańcom toi toi w podwórkach. Sprawa dotyczy ponad 22 tys. osób, w tym stu czekających na wykwaterowanie rodzin w mieszkaniach z zagrożeniem budowlanym. Jest o czym rozmawiać? Nie tylko rozmawiać, ale w końcu coś przedsięwziąć.

Co robi rządząca miastem ekipa? Gdy problem Pragi przedziera się do świadomości radnych Warszawy (część z nich pojechała na prawy brzeg Wisły, żeby na własne oczy zobaczyć, jak TO wygląda), punkt poświęcony tej dzielnicy dwa tygodnie temu wstawia na sam koniec ciągnących się do nocy obrad. O kamienicach opowiadali wtedy odpowiadający za politykę mieszkaniową Warszawy wiceprezydent Michał Olszewski, a potem Katarzyna Łęgiewicz z zarządu Pragi (kilka dni temu odwołana). Tymczasem radni ulatniają się z sali obrad. Wychodzili chyłkiem, aż ktoś przytomny zauważył, że brakuje quorum. Sesję trzeba było przerwać.

Wczoraj był ciąg dalszy. Mieszkańcy Pragi, i nie tylko oni, liczyli na to, że tym razem ich dzielnicy radni poświęcą odpowiednią ilość uwagi i czasu. Cała sesja zaczynała się właśnie od tego punktu. Srogo zawiedli się jednak ci, którzy chcieli o coś zapytać, zgłosić uwagi. Nikt nie został dopuszczony do głosu, bo rządząca miastem partia postanowiła zamknąć dyskusję.

Nie od wczoraj ekipa rządząca robi wszystko co może, żeby zepchnąć niewygodne tematy gdzieś na koniec sesji, gdy warszawiacy już śpią, albo ucina dyskusje, które nie są jej na rękę. Ale tak się problemów nie rozwiązuje.

Zobacz także
 • Kamienica wystawiona przez miasto na sprzedaż podczas Euro była wstydliwie zasłonięta reklamą mistrzostw Zabytkowa ruina na Pradze na sprzedaż. Po niej kolejne
 • Zaniedbane praskie kamienice oglądali kibice Euro podczas alternatywnych wycieczek 10 mln więcej na remonty kamienic. Które najpierw?
 • Praga "Praga to najbardziej warszawska dzielnica Warszawy"
Komentarze (17)
Praskie kamienice: temat niewygodny. Dyskusji nie było
Zaloguj się
 • kraken28

  Oceniono 1 raz 1

  mieszkańcy warszawskiej Pragi powinni podziękować swoim radnym w odpowiednim czasie. Dziwne,że radni Pragi tak olewają swoich mieszkańców.

 • wieprzowinapozydowsku

  0

  "Radni Warszawy mieli podyskutować o stanie praskich, należących do miasta, kamienic. Ale żadnej dyskusji nie było, bo PO nie dopuściła nikogo do głosu. "

  Z tego co pamietam, oficjalna propaganda rzadowa podawala ostatnio, ze za klika lat rynek mieszkaniowy sie nasyci i kazda rodzina bedzie miala swoje lokum.
  Tja. Pewnie na Pradze, opisane w artykule...

  "Praskie kamienice to wielki wstyd stolicy. Lokatorzy żyją w nich tak, jakby wiek XXI ich dzielnicę ominął. Co czwarte mieszkanie nie ma w.c., za potrzebą trzeba chodzić na korytarz do oczka wspólnego z sąsiadami z piętra. [...] Jedyne dobro, z którego korzystają wszyscy, to bieżąca woda i kanalizacja, choć zdarza się, że zimą zamarza i administracja organizuje mieszkańcom toi toi w podwórkach"

  Autor ma jakies rozdwojenie jazni czy nie rozumie co to jest kanalizacja? Chyba, ze definiuje, ze "jedyne dobro, z którego korzystają wszyscy" jest dobrem... wspolnym dla calej klatki schodowej?

 • o_tym_sza

  Oceniono 3 razy 3

  Może powiedzmy sobie szczerze - do stanu kamienic przyczynili się nieusuwalni mieszkańcy. Najczęściej niepłacący i tak niewspółmiernie do potrzeb niskiego czynszu, dewastujący klatki schodowe, okna, drzwi. Kamienice często są objęte roszczeniami dawnych właścicieli, mieszkańcy bimbają na wszystko, bo to "nie ich" i jakoś leci do katastrofy budowlanej, po której w panice szuka się winnych.

 • mtr5

  Oceniono 7 razy 3

  To prezydent Warszawy Lech Kaczyński tego nie załatwił ???
  moze sobie zapomnial bo tak byl zajety budowaniem muzeum powstania...

 • 2rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 5 razy 5

  "Warszawa: fatalny stan kamienic. I co robi PO? Ucina debatę"

  "Wilkowiecko: fatalny stan mojego sracza. I co robi PO? Ucina debatę"

 • gordon26

  Oceniono 10 razy 6

  co robić ? o to jest pytanie.
  Nic , to im wychodzi najlepiej od 5 lat.

 • gleen_666

  Oceniono 13 razy -3

  Podnieść czynsz do wartości rynkowych i remontować ....!!!! ... tylko zaraz by się podniosły głosy że nikogo nie stać . W tych kamienicach powinni mieszkać ludzie zamożni bo ich remont kosztuje majątek a nie biedota z pijakami. Dlaczego podatnicy maja remontować komuś budynki . U mnie też trzeba by elewację poprawić może też radni ze wspólnej kasy dołożą - skończmy ten socjal

 • podkaczy

  Oceniono 25 razy -13

  A co tam kibelki! A co tam lazienka!
  Wazne,ze na podworku jest kapliczka!
  Trzeba sie pomodlic do Bozi,zeby zeslala laske oswiecenia radnym i
  rzadzacym i przypomniala im,w ktorym wieku zyjemy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje