Prokuratura: Kolejne dwie ofiary katastrofy smoleńskiej złożono w złych grobach

21.11.2012 13:19
Budowa Świątyni Opatrzności Bożej

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Ze sprawozdań po badaniach genetycznych ekshumowanych w ubiegłym tygodniu ciał dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej wynika jednoznacznie, że były one złożone w niewłaściwych grobach - poinformowała dziś Naczelna Prokuratura Wojskowa.
Tydzień temu w poniedziałek w Warszawie - w Świątyni Opatrzności Bożej i na cmentarzu w Pyrach - dokonano dwóch ekshumacji. Oficjalnie nie ujawniono danych ekshumowanych ofiar.

Nieoficjalnie wiadomo, że sprawa dotyczy kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, ks. infułata Zdzisława Króla, oraz ks. prof. Ryszarda Rumianka, który był rektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Prawdopodobnie winni zamiany są Rosjanie"

- Najprawdopodobniej, pomimo prawidłowej identyfikacji przeprowadzonej przez rodzinę, ciała zostały błędnie oznaczone przez stronę rosyjską w toku ich czynności w moskiewskim instytucie medycyny sądowej - wyjaśniała wtedy prokuratura.

Badania genetyczne próbek biologicznych pobranych z ekshumowanych ciał zostały przeprowadzone w dwóch niezależnych ośrodkach - Zakładzie Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu M. Kopernika w Bydgoszczy oraz Zakładzie Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wyniki z przeprowadzonych badań prokuratura otrzymała we wtorek.

Ostateczne wnioski na temat powodów złożenia ciał w niewłaściwych grobach będzie można sformułować - jak zaznaczyła dziś prokuratura - po wpłynięciu całościowych badań sekcyjnych dokonanych po ekshumacjach. Wyniki te będę dostępne w ciągu trzech - czterech miesięcy.

Szereg ekshumacji ciał złożonych w złych grobach

We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych poinformowano, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz z ciałem wiceprzewodniczącej fundacji "Golgota Wschodu" Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokurator generalny Andrzej Seremet utrzymywał, że przyczyną nieprawidłowej identyfikacji tych ciał było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin.

W drugiej połowie października dokonano ekshumacji ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz innej ofiary - na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodziło. W tym przypadku również potwierdzono, że pierwotnie w 2010 r. doszło do błędnej identyfikacji tych ciał. Za błędną identyfikację zwłok prezydenta Kaczorowskiego przeprosił ówczesny wiceszef MSZ Jacek Najder.

Przed ekshumacjami z drugiej połowy tego roku w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała wcześniej ekshumacji trzech innych ofiar tragedii - Zbigniewa Wassermanna (w 2011 r.) oraz Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki (obie w marcu 2012 r.). Prokuratorzy informowali jednak wtedy, że nie mają wątpliwości dotyczących tożsamości tych ciał.

Zobacz także
Komentarze (176)
Prokuratura: Kolejne dwie ofiary katastrofy smoleńskiej złożono w złych grobach
Zaloguj się
 • barbara17021959

  Oceniono 1 raz 1

  Super Będzie kolejna STYPA. Powinii też kaczyńskich bo niegodni leżeć na Wawelu . Kaczyńska To kobieta, która nie skalała się nigdy żadną pracą. Matka Polka. Razem wychowywały jedne dziecko . Żałosne. Dama Polska

 • przemek32_1

  Oceniono 1 raz 1

  ojjjeeeeej, widzę że GW uwielbia kasowac moje niepochlebne (ale zgodne z faktami) komentarze wobec najwspanialszej gazety na świecie:p!

  Kasujcie, kasujcie. To w imię etosu czy cenzura? Chociaż w waszym przypadku to chyba jedno i to samo.

 • wformularzuwystapilybledy

  0

  Pytanie do Pana Premiera

 • takiezlewiesci

  Oceniono 2 razy 0

  Nie robmy polityki .Budujmy wiezienia. Donald H*u*j

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  Taka rasa zwisłoucha, srodkowo-polska , nizinna, bez szacunku dla życia śmierci,prawdy/
  postkomunistyczny wiejski pomiot, zdegenerowany, pozbawiony korzeni. Wychowany na nieobyczajnych filmach i z jedynym bogiem-mamoną.

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 4 razy 2

  Żal mi ofiar. Uważam, ze nie powinno niepokoić się ciał. Modlitwy i tak trafią gdzie powinny. Dajmy im już spokój.
  Współczucia dla rodzin ofiar.

 • zigzaur

  0

  Proponuję ogłosić listę ofiar pochowanych prawidłowo i ostatecznie zwolnionych z ekshumacji.

 • mireczekb

  Oceniono 4 razy 0

  Błąd Rosjan ? Być może, ale wielbłąd Tuska, oby tylko, dla niego, bo oddał wszystko w ich ręce.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 4 razy 0

  Syndrom "bitej żony" i "paroba" po raz kolejny ujawnia się u elektoratu PO i ogłupionego Gazetą michnikowego ciemnogrodu. Bity, opluwany, zdradzany i okłamywany z jakichś irracjonalnych powodów wciąż kocha swojego kata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje