Prokuratura: Kolejne dwie ofiary katastrofy smoleńskiej złożono w złych grobach

21.11.2012 13:19
Budowa Świątyni Opatrzności Bożej

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Ze sprawozdań po badaniach genetycznych ekshumowanych w ubiegłym tygodniu ciał dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej wynika jednoznacznie, że były one złożone w niewłaściwych grobach - poinformowała dziś Naczelna Prokuratura Wojskowa.
Tydzień temu w poniedziałek w Warszawie - w Świątyni Opatrzności Bożej i na cmentarzu w Pyrach - dokonano dwóch ekshumacji. Oficjalnie nie ujawniono danych ekshumowanych ofiar.

Nieoficjalnie wiadomo, że sprawa dotyczy kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, ks. infułata Zdzisława Króla, oraz ks. prof. Ryszarda Rumianka, który był rektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Prawdopodobnie winni zamiany są Rosjanie"

- Najprawdopodobniej, pomimo prawidłowej identyfikacji przeprowadzonej przez rodzinę, ciała zostały błędnie oznaczone przez stronę rosyjską w toku ich czynności w moskiewskim instytucie medycyny sądowej - wyjaśniała wtedy prokuratura.

Badania genetyczne próbek biologicznych pobranych z ekshumowanych ciał zostały przeprowadzone w dwóch niezależnych ośrodkach - Zakładzie Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu M. Kopernika w Bydgoszczy oraz Zakładzie Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wyniki z przeprowadzonych badań prokuratura otrzymała we wtorek.

Ostateczne wnioski na temat powodów złożenia ciał w niewłaściwych grobach będzie można sformułować - jak zaznaczyła dziś prokuratura - po wpłynięciu całościowych badań sekcyjnych dokonanych po ekshumacjach. Wyniki te będę dostępne w ciągu trzech - czterech miesięcy.

Szereg ekshumacji ciał złożonych w złych grobach

We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych poinformowano, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz z ciałem wiceprzewodniczącej fundacji "Golgota Wschodu" Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokurator generalny Andrzej Seremet utrzymywał, że przyczyną nieprawidłowej identyfikacji tych ciał było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin.

W drugiej połowie października dokonano ekshumacji ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz innej ofiary - na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodziło. W tym przypadku również potwierdzono, że pierwotnie w 2010 r. doszło do błędnej identyfikacji tych ciał. Za błędną identyfikację zwłok prezydenta Kaczorowskiego przeprosił ówczesny wiceszef MSZ Jacek Najder.

Przed ekshumacjami z drugiej połowy tego roku w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała wcześniej ekshumacji trzech innych ofiar tragedii - Zbigniewa Wassermanna (w 2011 r.) oraz Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki (obie w marcu 2012 r.). Prokuratorzy informowali jednak wtedy, że nie mają wątpliwości dotyczących tożsamości tych ciał.

Zobacz także
Komentarze (176)
Zaloguj się
 • 8pasazer

  Oceniono 319 razy 173

  Premier Tusk w pełni ufa stronie rosyjskiej w sprawie Smoleńska. Podobnie Prokuraturze i wszystkim służbom. Tak jak w pełni zaufał Departamentowi Handlu USA w sprawie ACTA. ExPremier Pawlak podobne zaufanie okazał podpisując kontrakt na najdroższy w Europie gaz. Min. Rostowski pokłada głębokie zaufanie we wzroście gospodarczym w 2013. Min. Sikorski głęboko ufa ideom integracji europejskiej, więc namiastkę polskiej marynarki budować będą niemieckie stocznie a piloci dalej ćwiczyć w Izraelu (na wypadek konieczności wykonywania misji nad Pustynią Błędowską). Wszyscy wymienieni właśnie przepchnęli po cichu ustawę o GMO byśmy byli zdrowi jak Amerykanie, w zbiorowym akcie ufności w ideały postępu.

  Polacy ufają głęboko, że są zwolnieni od merytorycznej oceny rządu, skoro zamiast tego wystarczy obśmiać PiS (wszak jest za co i sami się podkładają).

  In God we trust and happy new year 2013.

 • pewex0

  Oceniono 150 razy 86

  coś mi się zdaje że zwłoki były pakowane jak leci, i tak nikt nie będzie sprawdzał.

 • majmajka

  Oceniono 106 razy 60

  Makabra.
  Ale to przecież wszystko przez pośpiech. Tak.. ..Wszystko przez pośpiech..... Rodziny źle zidentyfikowały.... No i ten pospiech...

 • slon2002

  Oceniono 207 razy 51

  Państwo zdało egzamin!!!
  Państwo: Tuskowie, Komorowscy, Kopaczowie i Arabscy, zdali egzamin.
  Aby wszystkim żyło się lepiej!!!

 • mitko32

  Oceniono 115 razy 47

  Na tym etapie tzw. "śledztwa" smoleńskiego (bo żadne śledztwo to to nie jest, a coś, co urąga wszelkim cywilizacyjnym standardom) można zapytać, czy w grobach leżą rzeczywiście ciała osób, które tam zginęły, czy może zupełnie przypadkowe, które się Rosjanom nawinęły pod rękę w prosektorium?!

 • dziadekjam

  Oceniono 63 razy 43

  I jak tu nie wierzyć w "wędrówkę pośmiertną"?

 • hary221i

  Oceniono 36 razy 18

  Kompromitacja. Brud smród i ubóstwo intelektualne i zero poczucia szacunku dla ofiar. Jeden wielki wstyd. Zarówno strony rosyjskiej jak i polskiej. I nie ma, że nie wolno otwierać trumien po powrocie z Rosji. Albo robi się własne badania u nich, albo własne u nas. To nazywa się WERYFIKACJA. Widzę, że nie wszyscy to słowo znają.

 • vomitorium1

  Oceniono 9 razy 7

  że nikt
  wcześniej nie wpadł
  na tzw ”zbiorową mogiłę”

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje