W Karpnikach wypowiedzieli posłuszeństwo biskupowi

21.11.2012 07:00
Ks. Erwin Jaworski w sądzie rejonowym podczas rozprawy dotyczącej przekazania plebanii

Ks. Erwin Jaworski w sądzie rejonowym podczas rozprawy dotyczącej przekazania plebanii (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Wierni z parafii pw. Jadwigi Śląskiej w Karpnikach chcą, by ich parafia została objęta jurysdykcją archidiecezji wrocławskiej. Wczoraj złożyli w tej sprawie oficjalne dokumenty w kurii biskupiej w Legnicy, do której obecnie należy parafia. Zapowiadają, że do czasu rozstrzygnięcia ich wniosku nie będą przekazywać do kurii pieniędzy z kościelnej kasy.
Inicjatywa wiernych z Karpnik to efekt trwającego od miesięcy konfliktu wokół starego proboszcza. W lutym decyzją kurii biskupiej w Legnicy pełniący w niej posługę proboszcz, skonfliktowany z większością parafian ksiądz Marek Skolimowski, został pozbawiony funkcji. Dekretu o swoim odwołaniu nie przyjął jednak do wiadomości i odwołał się od niego do Stolicy Apostolskiej.

Watykan w kwietniu podtrzymał stanowisko kurii i nakazał proboszczowi przeprowadzkę do Domu Księży Emerytów. Ksiądz Skolimowski i to wezwanie jednak zignorował. I znów, powołując się na przepisy prawa kanonicznego, złożył na nie zażalenie. Na jego rozpatrzenie wciąż oczekuje.

Decyzją kurii parafią od kilku miesięcy kieruje nowy proboszcz, ksiądz Erwin Jaworski. Ale jako że parafię wciąż zajmuje ksiądz Skolimowski, by sprawować posługę, ksiądz Jaworski codziennie musi dojeżdżać do Karpnik z oddalonych o kilkanaście kilometrów Mysłakowic. Parafianie już dwukrotnie zbierali się pod plebanią, próbując wymusić jej odzyskanie. Dochodziło do przepychanek, interweniowała policja. Doszło nawet do tego, że ksiądz Jaworski złożył do sądu wniosek o eksmisję bezprawnie zajmującego plebanię Skolimowskiego. Sprawa przez sąd została umorzona, bo pozew zawierał błędy formalne. Zdaniem sędziego o eksmisję oficjalnie powinna wystąpić parafia, ewentualnie kuria w Legnicy, która sprawuje nad nią nadzór, a nie osoba fizyczna, jaką jest Erwin Jaworski.

Wierni zgromadzeni wokół nowego proboszcza mają jednak dość czekania na wsparcie ze strony biskupa. Wczoraj kilkuosobowa delegacja z Karpnik zjawiła się w Legnicy, gdzie złożone zostało pismo z prośbą o wyłączenie parafii św. Jadwigi Śląskiej spod władzy kurii biskupiej w Legnicy. W piśmie kierowanym do biskupa legnickiego księdza Stefana Cichego napisali m.in.: "Jesteśmy zmęczeni nieudolnością i brakiem szacunku wobec nas oraz wprowadzaniem w błąd i okłamywaniem w wielu sprawach (...). Jednocześnie informujemy, że taca podczas mszy świętej nie będzie zbierana w kościele w Karpnikach i żadne pieniądze nie będą przekazywane na cele kurii".

- Biskup legnicki jest wobec zachowania księdza Skolimowskiego bezradny, więc być może pomoc uda nam się uzyskać z Wrocławia - mówi Marian Sadowski, jeden z parafian, który odwiedził wczoraj Legnicę. Jak tłumaczy, pod wnioskiem podpisanych jest tylko 15 osób (wieś Karpniki liczy 800 mieszkańców), ale wnioskodawcy w każdej chwili dostarczyć mogą listę z podpisami co najmniej kilkuset osób. - To ludzie, którzy wiele ucierpieli ze strony księdza Skolimowskiego: którym nie chciał udzielać sakramentów, chrzcić dzieci, a nawet nasyłał egzorcystę, by wygonił z nich diabła. Ostatnio ksiądz Skolimowski uruchomił stronę w internecie, na której szkaluje i obraża osoby posłuszne nowemu proboszczowi.

W legnickiej kurii nie udało nam się wczoraj uzyskać komentarza do wniosku mieszkańców Karpnik. Obecny proboszcz, ksiądz Jaworski, twierdzi, że o inicjatywie swoich parafian nic nie wie i nie chce je komentować. Nadzieje wiernych na przeniesienie parafii w Karpnikach pod jurysdykcję kurii arcybiskupiej we Wrocławiu rozwiewa jednak jej rzecznik ksiądz Stanisław Jóźwiak. - Prawo kanoniczne nie przewiduje takiego rozwiązania. Kościół jest bowiem instytucją funkcjonującą w oparciu o struktury terytorialne - tłumaczy ksiądz Jóźwiak. Ale zaraz dodaje: - Taką decyzję podjąć może jedynie papież, trudno mi sobie jednak wyobrazić, by Stolica Apostolska miała się zajmować takimi sprawami.

Czy mieszkańcy Karpnik mają rację?
Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • rezun-one

  Oceniono 63 razy 53

  Średniowiecze.
  Wierni własnością biskupa.
  Ludzie zmieńcie wyznanie na ewangeliczne i niech Was biskup całuje ............

 • rezun-one

  Oceniono 50 razy 42

  Ludzie Kościół to pierwowzór PZPR.
  Wasi kapłani zbudowali sobie niebo na ziemi.
  Jak już wierzycie czytajcie sami biblię, nie szukajcie drogich niepewnych pośredników.
  To oszuści w historycznych szatach

 • asteroida2

  Oceniono 44 razy 40

  Przecież wystarczy, żeby wierni zastrajkowali i przestali dawać pieniądze na tacę.
  Jak sądzicie, kto pierwszy wtedy ustąpi - oni czy Kuria?

 • antykkk

  Oceniono 36 razy 28

  Może jeszcze wyślijcie faks do pana bozi. Numer ma Natanek
  Jak można wierzyć w te gusła.........

 • bodora73

  Oceniono 30 razy 24

  Czy kosciol to przypadkiem nie sa wierni? Napierw zakazano kobietom zabierania glosu (kobiety maja milczec, twierdzil tworca religii chrzescijanskiej - Pawel z Tarsu) okreslajac je pustym naczyniem, siedliskiem rozpusty itd. Teraz nadeszly czasy, w ktorych wierni powinni milczec i potulnie wykonywac polecenia kleru. Trzeba mocno wierzyc, iz zaniedlugo kler bedzie zamykal sie w swoimch palacach w obawie przed wiernymi. Kolejnym, konsekwentnym krokiem bedzie przepedzenie kleru z Polski. Trzeba mocno wierzyc, aby poznac prawde, twierdzil jeden wiekszych ojcow kosciola.Obserwujac rozwoj sytuacji w Polsce w ostatnich dziesieciu latach, wierni zaczynaja wierzyc coraz mocniej...

 • unnabujp

  Oceniono 18 razy 16

  Pasterz sie zaparl i owieczki beda chyba musialy uzyc sily.

 • abigail36

  Oceniono 17 razy 15

  a ja uwazam ze papiez powinien sie tym zajac bo ludzie sa do tego przyzwyczajeni a ten konflikt sluzy temu by parafianom udowodnic ze nie maja juz forow u papieza el dorado sie skonczylo czyli dziekujemy ci zasrana polsko ze nasx wykorzystujesz jak niewolnikow bez zobowiazan pod pretekstem urojonego boga

 • absolutebeginners

  Oceniono 16 razy 14

  ..ciekawe prawo :) które może zmienić jedynie Watykan - a jednocześnie zbyt błahe, żeby się tym zajmować ... w końcu gdyby chodziło o jaką zawłaszczoną przez PRL działkę - pewnie poszłoby dużo szybciej i bez udziału Watykanu ... i Oni śmią pouczać innych, jak z żadnym wrzodem na własnej dupie nie potrafią sobie radzić ...

 • vomitorium1

  Oceniono 18 razy 14

  to jak w bajce
  (”o owcy
  którą zrobili
  w konia”)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX