W Karpnikach wypowiedzieli posłuszeństwo biskupowi

21.11.2012 07:00
Ks. Erwin Jaworski w sądzie rejonowym podczas rozprawy dotyczącej przekazania plebanii

Ks. Erwin Jaworski w sądzie rejonowym podczas rozprawy dotyczącej przekazania plebanii (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Wierni z parafii pw. Jadwigi Śląskiej w Karpnikach chcą, by ich parafia została objęta jurysdykcją archidiecezji wrocławskiej. Wczoraj złożyli w tej sprawie oficjalne dokumenty w kurii biskupiej w Legnicy, do której obecnie należy parafia. Zapowiadają, że do czasu rozstrzygnięcia ich wniosku nie będą przekazywać do kurii pieniędzy z kościelnej kasy.
Inicjatywa wiernych z Karpnik to efekt trwającego od miesięcy konfliktu wokół starego proboszcza. W lutym decyzją kurii biskupiej w Legnicy pełniący w niej posługę proboszcz, skonfliktowany z większością parafian ksiądz Marek Skolimowski, został pozbawiony funkcji. Dekretu o swoim odwołaniu nie przyjął jednak do wiadomości i odwołał się od niego do Stolicy Apostolskiej.

Watykan w kwietniu podtrzymał stanowisko kurii i nakazał proboszczowi przeprowadzkę do Domu Księży Emerytów. Ksiądz Skolimowski i to wezwanie jednak zignorował. I znów, powołując się na przepisy prawa kanonicznego, złożył na nie zażalenie. Na jego rozpatrzenie wciąż oczekuje.

Decyzją kurii parafią od kilku miesięcy kieruje nowy proboszcz, ksiądz Erwin Jaworski. Ale jako że parafię wciąż zajmuje ksiądz Skolimowski, by sprawować posługę, ksiądz Jaworski codziennie musi dojeżdżać do Karpnik z oddalonych o kilkanaście kilometrów Mysłakowic. Parafianie już dwukrotnie zbierali się pod plebanią, próbując wymusić jej odzyskanie. Dochodziło do przepychanek, interweniowała policja. Doszło nawet do tego, że ksiądz Jaworski złożył do sądu wniosek o eksmisję bezprawnie zajmującego plebanię Skolimowskiego. Sprawa przez sąd została umorzona, bo pozew zawierał błędy formalne. Zdaniem sędziego o eksmisję oficjalnie powinna wystąpić parafia, ewentualnie kuria w Legnicy, która sprawuje nad nią nadzór, a nie osoba fizyczna, jaką jest Erwin Jaworski.

Wierni zgromadzeni wokół nowego proboszcza mają jednak dość czekania na wsparcie ze strony biskupa. Wczoraj kilkuosobowa delegacja z Karpnik zjawiła się w Legnicy, gdzie złożone zostało pismo z prośbą o wyłączenie parafii św. Jadwigi Śląskiej spod władzy kurii biskupiej w Legnicy. W piśmie kierowanym do biskupa legnickiego księdza Stefana Cichego napisali m.in.: "Jesteśmy zmęczeni nieudolnością i brakiem szacunku wobec nas oraz wprowadzaniem w błąd i okłamywaniem w wielu sprawach (...). Jednocześnie informujemy, że taca podczas mszy świętej nie będzie zbierana w kościele w Karpnikach i żadne pieniądze nie będą przekazywane na cele kurii".

- Biskup legnicki jest wobec zachowania księdza Skolimowskiego bezradny, więc być może pomoc uda nam się uzyskać z Wrocławia - mówi Marian Sadowski, jeden z parafian, który odwiedził wczoraj Legnicę. Jak tłumaczy, pod wnioskiem podpisanych jest tylko 15 osób (wieś Karpniki liczy 800 mieszkańców), ale wnioskodawcy w każdej chwili dostarczyć mogą listę z podpisami co najmniej kilkuset osób. - To ludzie, którzy wiele ucierpieli ze strony księdza Skolimowskiego: którym nie chciał udzielać sakramentów, chrzcić dzieci, a nawet nasyłał egzorcystę, by wygonił z nich diabła. Ostatnio ksiądz Skolimowski uruchomił stronę w internecie, na której szkaluje i obraża osoby posłuszne nowemu proboszczowi.

W legnickiej kurii nie udało nam się wczoraj uzyskać komentarza do wniosku mieszkańców Karpnik. Obecny proboszcz, ksiądz Jaworski, twierdzi, że o inicjatywie swoich parafian nic nie wie i nie chce je komentować. Nadzieje wiernych na przeniesienie parafii w Karpnikach pod jurysdykcję kurii arcybiskupiej we Wrocławiu rozwiewa jednak jej rzecznik ksiądz Stanisław Jóźwiak. - Prawo kanoniczne nie przewiduje takiego rozwiązania. Kościół jest bowiem instytucją funkcjonującą w oparciu o struktury terytorialne - tłumaczy ksiądz Jóźwiak. Ale zaraz dodaje: - Taką decyzję podjąć może jedynie papież, trudno mi sobie jednak wyobrazić, by Stolica Apostolska miała się zajmować takimi sprawami.

Czy mieszkańcy Karpnik mają rację?
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • pestycyd

  0

  Masakra, tłum ludzi nie umiejących myśleć samodzielnie.

 • grogreg

  0

  Bóg jest wszechmocny!
  "......... i żadne pieniądze nie będą przekazywane na cele kurii"
  Tylko nie może załatwić sobie pieniędzy.

 • maximus9044

  Oceniono 1 raz 1

  ...." Ostatnio ksiądz Skolimowski uruchomił stronę w internecie, na której szkaluje i obraża osoby posłuszne nowemu proboszczowi."?!
  "Posłuszne nowemu proboszczowi"?! Czy tych ludzi na wiochach zupełnie popieprzyło? Co jeszcze? Widać że w Polsce wiocha i głupota goni wiochę i głupotę....średniowiecze.!!!!!

 • maniakon

  Oceniono 4 razy 4

  i tak to po troszku na wniosek (czyli przez ich zachowanie i bute) urzednikow czy pracownikow KK nawet w Polsce z 500 letnim opoznieniem dojdzie do reformacji, ludzie zaczna odwiedzac miejsca gdzie prowadzacy tzw. msze bedzie mial normalna rodzine zone i dzieci i bedzie normalnie pracowal jako wziety mechanik samochodowy czy dentysta lub listonosz a relacje z parafianami bedize nawiazywal w pubie przy kuflu zamiast propagowac spozywanie alkoholu wsrod mlodziezy w trakcie tzw. mszy - ida zmiany dlatego kosciol ma takie parcie na powiekszanie majatku bo za 20lat to bedzie jedyne zabezpieczenie tej firmy z racji braku wplywow bierzacych - ludzi nie da sie juz dluzej traktowac jak bydla i czarna mafia musi to zrozumiec

 • ben-oni

  Oceniono 6 razy 6

  A z czego ten ksiądz żyje? Manna z nieba? Ktoś mu daje pieniążki na ziemniaki, wódkę i kiszone ogórki. Chyba jednak durni parafianie, bo kto inny?

 • termosiq

  Oceniono 3 razy 3

  My sobie to gadu gadu a w międzyczasie kościół dodał biblię do ksiąg zakazanych: www.pospolit.pl/kosciol-dodal-biblie-do-ksiag-zakazanych/

  Swoją drogą ciekawe czemu ci wierni po prostu sobie nie odpuszczą kościoła skoro im się nie podoba, oszukuje ich itd.

 • lutek47

  Oceniono 5 razy 5

  Kościół to wierni a nie zakłamany pedofilski kler.

 • jerzysm42

  Oceniono 7 razy 7

  Biedna jakaś ta wieś, nawet wideł nie mają.

 • totus.tytus

  Oceniono 7 razy 7

  Szanowni Obywatele Karpnik!

  Najwyższy czas abyście przestali być "parafianami parafii w Karpnikach", a stali się znowu obywatelami Rzeczpospolitej, mieszkańcami wsi Karpniki! Czas zrzucić watykańskie jarzmo. Raz a dobrze i na wieki wieków amen. Po co Wam bezczelny i chciwy funkcjonariusz kościelny? Kościół (i plebanię) wybudowaliście Waszym trudem i na Wasz własny koszt, a teraz jakiś katabas decyduje o Waszej własności?

  Kościół musicie odzyskać, i zróbcie tam muzeum, galerię sztuki albo salę koncertową, przynajmniej będzie pożytek z tego obiektu.

  A słowa o "bezradności" biskupa zakrawają na żart, ale de facto są smutne. Oto tłusty i sprośny biskup swoim działaniem (a ściślej: zaniechaniem) przyznaje, że jest bezradny. Bezradny! Biedna sierotka w luksusowej limuzynie (kupionej również za Wasze pieniądze, ciężko i uczciwie zapracowane przez Was). Ale forsę łoić to pan biskup umie i nadal ma wielką ochotę pasożytniczo żyć na cudzy koszt, i pewnie też niejedno plugastwo nadal tkwi mu w głowie.

  Pora uświadomić sobie, że to wszystko NIE JEST WAM POTRZEBNE. Możecie sobie wierzyć w co tam chcecie, to Wasza osobista i prywatna sprawa, oraz prawo konstytucyjne. Ale po co Wam (i całej Ojczyźnie) ten wrzód na tyłku? Trzeba strzepnąć to tałatajstwo i odesłać tam, skąd przyszło.

  Swoją drogą, dobrze wiedzieliście, jak dotknąć czuły punkt wieprza: odmowa płacenia na tacę to doskonały argument.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane