"Tęcza" na placu Zbawiciela zostanie zrekonstruowana

15.11.2012 18:00
Zdjęcie płonącej tęczy przysłał serwisowi www.warszawa.gazeta.pl czytelnik Jarosław

Zdjęcie płonącej tęczy przysłał serwisowi www.warszawa.gazeta.pl czytelnik Jarosław

Instalacja "Tęcza" Julity Wójcik na warszawskim placu Zbawiciela zostanie zrekonstruowana. Instytut Adama Mickiewicza otrzymał zgodę miasta na ekspozycję "Tęczy" do 31 stycznia 2013 r. Prace rekonstrukcyjne podpalonej w październiku instalacji właśnie ruszają.
"Tęcza" przygotowana została przez Julitę Wójcik we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Ewa Szandomirska z Instytutu poinformowała w czwartek, że autorka instalacji wznowi działalność Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego TĘCZA, która zajmuje się przygotowaniem sztucznych kwiatów.Podczas polskiej prezydencji "Tęcza" zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. W czerwcu stanęła na warszawskim placu Zbawiciela. W nocy z 12 na 13 października "Tęcza" została podpalona. Mimo szybkiej interwencji i bardzo sprawnej akcji straży pożarnej ogień strawił dużą część sztucznych kwiatów, które tworzyły wielobarwny łuk. Od tego czasu na placu Zbawiciela stoi stalowa konstrukcja.

- Chcielibyśmy bardzo podziękować za głosy sympatii, poparcia oraz propozycje pomocy przy naprawie "Tęczy" i zaprosić wszystkich sympatyków instalacji do zaangażowania się w jej rekonstrukcję. Warsztaty, w czasie których przygotujemy sztuczne kwiaty, odbędą się na placu Zbawiciela 5. Zapraszamy w terminie 22- 25 listopada, czyli od czwartku do niedzieli, w godzinach 12-20 - mówi Ewa Szandomirska. - W poprzednich warsztatach, które odbywały się w Zachęcie, uczestniczyło blisko tysiąc osób i mamy nadzieję, że i tym razem zainteresowanie będzie równie duże. Poszukujemy także chętnych do akcji uzupełniania kwiatów już bezpośrednio na konstrukcji "Tęczy". Prace te ruszą po warsztatach. O ich terminie będziemy informować - dodaje Szandomirska.

"Tęczę" tworzyło 20 tysięcy sztucznych kwiatów zaplecionych na stalową konstrukcję. Instalacja ma 9 metrów wysokości i 26 rozpiętości. Dokumentacja tej instalacji znajdzie się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Julita Wójcik to performerka, autorka akcji artystycznych przyjaznych człowiekowi. Zakłada ogródki na skrzyżowaniach ruchliwych rond, rewitalizuje parki, tworzy obrazy na powierzchni miejskich oczek wodnych.

Zobacz także
Komentarze (4)
"Tęcza" na placu Zbawiciela zostanie zrekonstruowana
Zaloguj się
 • para-lela

  Oceniono 1 raz -1

  Artystka opracował FINANSOWE PERPETUM MOBILE, będzie miała pracę przy naprawie tęczy do emerytury, a wszystko na nasz koszt. Nie ma w Warszawie ważniejszych spraw do sfinansowania, tylko to sztuczne gó...?

 • kalebas

  Oceniono 1 raz 1

  To będzie tęcza na miarę naszych możliwości !

 • ofellia

  Oceniono 5 razy -1

  Julia Wójcik "Zakłada ogródki na skrzyżowaniach ruchliwych rond, rewitalizuje parki" - no właśnie, dlaczego tę stalową konstrukcję nie oplata np. bluszcz lub cokolwiek innego żywego, a nie jakieś tandetne sztuczne kwiaty?

 • jacutin

  Oceniono 6 razy 4

  Jaka szkoda, a już myślałem, że zrekonstruują klub sportowy Tęcza, którego prezesem był Ryś-Miś Ochódzki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje