Próbny egzamin gimnazjalny 2012/2013. Odpowiedzi i arkusze z matematyki i przedmiotów przyrodniczych

Dziś drugi dzień zmagań uczniów klas trzecich z próbnym egzaminem gimnazjalnym. Gimnazjaliści sprawdzili swoją wiedzę z części matematyczno-przyrodniczej. Publikujemy klucze odpowiedzi i arkusze do próbnego egzaminu gimnazjalnego.
Próbny egzamin gimnazjalny nazywany również przez CKE diagnozą wiadomości i umiejętności rozpoczął się dzisiaj o godzinie 9.00. Najpierw uczniowie napisali 60-minutowy egzamin z przedmiotów przyrodniczych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii. Po przerwie gimnazjaliści zasiedli do testu z matematyki.


Klucze odpowiedzi i arkusze publikujemy w serwisie Edulandia.pl:
- języki angielski, poziom podstawowy - arkusze i odpowiedzi
- języki angielski, poziom rozszerzony - arkusze i odpowiedzi
- języki niemiecki, poziom podstawowy - arkusze i odpowiedzi
- języki niemiecki, poziom rozszerzony - arkusze i odpowiedzi
- matematyka - arkusze i odpowiedzi
- przedmioty przyrodnicze - arkusze i odpowiedziEgzamin próbny ma na celu oswoić uczniów z prawdziwym egzaminem gimnazjalnym. Poza tym diagnoza wiadomości i umiejętności pokaże uczniom, nad czym muszą jeszcze popracować, by w przyszłości uzyskać zadowalający wyniki i dostać się do wybranej przez siebie szkoły średniej. Chociaż egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać, warto wyposażyć się w wiedzę i umiejętności, które z pewnością będą stanowić bazę podczas dalszej edukacji.

Co sprawdza egzamin gimnazjalny z części matematyczno-przyrodniczej?

Po raz drugi egzamin odbędzie się w nowej formie. Część matematyczno-przyrodnicza składa się z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych są zadaniami zamkniętymi.

W nowej formie egzaminu gimnazjalnego jest mniej zadań z algorytmów i z umiejętności posługiwania się nimi. Pojawi się natomiast więcej zadań sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętność dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. Egzamin z części matematyczno-przyrodniczej trwa 150 minut.

Szczegółowy wynik egzaminu

Każdy zdający otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach swojego egzaminu. Dla każdego z powyższych zakresów będą podane dwie liczby: wynik procentowy oraz wynik centylowy.

Wynik procentowy to odsetek punktów zaokrąglony do liczby całkowitej,

Wynik centylowy to zaokrąglony odsetek liczby gimnazjalistów, którzy uzyskali z danego zakresu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Na przykład zdający, którego wynik centylowy w zakresie matematyki wynosi 65, dowie się, że 65% wszystkich gimnazjalistów uzyskało za zadania matematyczne wynik taki sam jak on lub niższy, a 35% gimnazjalistów uzyskało wynik wyższy.

Z czym uczniowie mają największy problem?

W części matematycznej gimnazjaliści nie mieli trudności z rozwiązaniem zadań sprawdzających umiejętność odczytywania, interpretacji, przetwarzania i wykorzystania informacji przedstawionych w formie wykresu lub diagramu. Okazało się jednak, że gimnazjaliści o wiele słabiej radzą sobie z zadaniami otwartymi wymagające twórczego, niealgorytmicznego myślenia.

Dyskutuj o egzaminie gimnazjalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fan page'u "Gimnazjalipsa" .Skomentuj:
Próbny egzamin gimnazjalny 2012/2013. Odpowiedzi i arkusze z matematyki i przedmiotów przyrodniczych
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje