Zadymy kosztowały 50 tys. zł. Miasto liczy straty

Zadymy na Marszu Niepodległości

Zadymy na Marszu Niepodległości (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja)

Warszawa podlicza właśnie straty po niedzielnych manifestacjach. Ok. 30 tys. zł trzeba było zapłacić tylko za dodatkowe sprzątanie, które trwało do późnej nocy. Ok. 20 tys. zł pójdzie na naprawę zniszczeń. Władze miasta zażądają pieniędzy od organizatorów Marszu Niepodległości.
Na razie znane są wstępne szacunki, inspektorzy miejskich służb nadal mierzą i liczą straty. - Na naprawę zniszczeń trzeba będzie wydać co najmniej 20 tys. zł - mówi rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Więcej, bo 30 tys. zł, pochłonęło wieczorne i nocne sprzątanie ulic po potyczkach uczestników Marszu Niepodległości z policją.

- Pracowało sto osób, osiem sekcji specjalistycznego pogotowia - wylicza Iwona Fryczyńska, rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta. - Sprzątanie trwało do późnych godzin nocnych. Najwięcej pracy było przy sprzątaniu kamieni i kostki brukowej, trzeba było do ostatniej sztuki je pozbierać, by móc przywrócić później ruch.

Do tego pozbierać butelki, pozostałości po racach i innych produktach pirotechnicznych i mnóstwo śmieci. - Chuligani wyciągali metalowe wkłady z koszy i rozsypywali śmieci - mówi Iwona Fryczyńska.

Najwięcej pracy było w al. Jerozolimskich, przy ul. Marszałkowskiej, na Waryńskiego, Kruczej, Nowowiejskiej i w al. Ujazdowskich. Rachunek po zadymach będzie jednak wyższy. Teraz pracownicy ZOM liczą dokładnie straty: to m.in. powyrywane paliki chroniące trawniki i drzewa, zniszczone metalowe kratki przy drzewach (np. przy Marszałkowskiej). Ocenią, co da się wykorzystać, a które elementy trzeba będzie wymienić na nowe. Dużo pracy czeka też w Ogrodzie Saskim: tam niemal wszystkie ławki zostały pomalowane. Są napisy ONR i wulgarne zdania miłośników Polonii wypisywane przeciwko Legii i odwrotnie.

Inwentaryzacją uszkodzeń zajmują się też pracownicy Zarządu Dróg Miejskich. - Przygotują kosztorysy i będzie wiadomo, ile nas to wyniesie - mówi rzecznik ZDM Andrzej Sobieraj. - Powyrywane zostały słupki w al. Jana Pawła II, do tego kostka brukowa i powyrywane płyty chodnikowe.

Trzeba będzie też zapłacić za naprawę sygnalizacji świetlnej uszkodzonej na jednym ze skrzyżowań, powyrywane znaki drogowe. - Zniszczono też bardzo dużo koszy na śmieci - mówi Bartosz Milczarczyk. - Będziemy domagać się zwrotu pieniędzy, które wydamy na usuwanie zniszczeń i sprzątanie, od organizatora Marszu Niepodległości.

Skrzyknęły go wspólnie Młodzież Wszechpolska i ONR, ale formalnie organizowało Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości".Zobacz także
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz Gronkiewicz-Waltz: "We Francji się tak nie patyczkują"
 • Marsz Porozumienia 11 Listopada Antyfaszystów tylko garstka. "Ta dysproporcja przeraża"
 • Zdjęcie "prowokatorów" umieścił na Twitterze poseł PiS Przemysław Wipler Kim byli policjanci w kominiarkach? To żadna prowokacja
Komentarze (26)
Zadymy kosztowały 50 tys. zł. Miasto liczy straty
Zaloguj się
 • mf08

  0

  "Zadymy kosztowały 50 tys. zł" Tyler chłopaki wydali na race :-)

 • zigzaur

  0

  No cóż, Warszawa poniosła straty materialne, ponieważ jest stolicą silnie scentralizowanego państwa.
  Czasem na tym się traci ale znacznie częściej zarabia.
  Codziennie do Warszawy przybywają tabuny ludzi, przedsiębiorców czy urzędasów, po stuknięcie pieczątką.

 • chakal85

  Oceniono 1 raz 1

  pbs.twimg.com/media/A7gJE1TCUAI6Zce.jpg
  koleś w słynne, zielonej kominiarce rzuca w Policję :>

 • jm2105

  Oceniono 2 razy 0

  E tam zaraz szkody najważniejsze że ojciec Rydzyk sromotny pobłogosławi świętującą dzicz.

 • eldemon

  Oceniono 6 razy 0

  Napiszcie lepiej ile kosztował marsz Komorowskiego Prezydenta !

 • jano53

  Oceniono 14 razy 8

  Gdziekolwiek byście się znaleźli, czy to w Stanach na Święcie Dziękczynienia czy w Papui na święcie prostego bambusa wszędzie ludzie swoje święta obchodzą uroczyście i wesoło, razem się bawią i śpiewają a tu w tym katolickim kraju zamieszkiwanym przez jadowitych pseudo-katolików nawet takiego Święta Niepodległości nie można radośnie przeżyć bo zawsze znajdą się jakieś dzikie psy wysyłane przez swoich właścicieli do zburzenia uroczystego dnia.
  Tfu z takim katolicyzmem.

 • krystian2012

  Oceniono 13 razy 5

  Znowu trzeba wprowadzić "zamordyzm", (rządy silnej ręki). Kraj i społeczeństwo nie są gotowe do demokracji, wypaczona mentalność, fałszywe pojęcie honoru, Czekam na minuski, pozdrawiam.

 • mariuszdd

  Oceniono 20 razy -8

  gruba więcej wyda na zabawę noworoczną ;)
  Nie pękajcie

 • polskibyk

  Oceniono 21 razy 13

  a czy na pewno faktura zostanie wysłana do ONR ?? bo mam nadzieje ze pospolity warszawiak nie bedzie musiał za to płacić z własnej kieszeni !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje