Pożegnanie prezydenta Kaczorowskiego we Wrocławiu

02.11.2012 08:48
Ryszard Kaczorowski (1919-2010)

Ryszard Kaczorowski (1919-2010) (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

Dziś o godz. 9 w Oratorium Marianum na parterze gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Wrocławianie mogą mu oddawać hołd jeszcze od godz. 18.30 do 22.
Trumna ze szczątkami prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego została przywieziona do gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego tuż po godz. 9. Czekała na nią żona zmarłego, Karolina Kaczorowska z córkami i wnuczką, minister kultury Bogdan Zdrojewski, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, przedstawiciele władz Wrocławia i województwa dolnośląskiego. Przy wejściu do gmachu zebrało się także kilkudziesięciu wrocławian. Ponad sto osób wzięło udział w nabożeństwie w Oratorium Marianum.

Zanim trumnę wyjęto z karawanu poświęcił ją kard. Henryk Gulbinowicz. Były metropolita wrocławski podczas nabożeństwa wiele razy wspominał o wieloletniej znajomości z prezydentem Kaczorowskim, z którym poznał się w Anglii jeszcze w latach 80.

Mówił, że charakter prezydenta ukształtowało kresowe wychowanie, szlacheckie pochodzenie oraz życiowe doświadczenie, m.in. pobyt w sowieckim więzieniu.

- Dziś przy trumnie wspominamy zasługi pana prezydenta dla Polski i Polaków, których II wojna rozrzuciła po kontynentach - mówi kardynał Gulbinowicz.

Ostatni prezydent II Rzeczpospolitej na uchodźstwie zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Został pochowany w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jednak w ubiegłym tygodniu, po analizie rosyjskich dokumentów, polscy prokuratorzy podejrzewali, że mogło dojść do zamiany ciał z inną ofiarą katastrofy. Badaniem szczątków zajęli się specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Ustalili oni, że rzeczywiście doszło błędnej identyfikacji. Pożegnanie prezydenta Kaczorowskiego zorganizowano na Uniwersytecie Wrocławskim, bo w 1991 r. został on doktorem honoris causa tej uczelni.

Po porannym nabożeństwie ostatni hołd zmarłemu oddawali wrocławianie. Do Oratorium przychodziły głównie starsze osoby. Po południu zaplanowano mszę św. w kościele uniwersyteckim w intencji prezydenta Kaczorowskiego.

- Pani prezydentowa oraz córki pana prezydenta Kaczorowskiego autentycznie przeżywają tę sytuację i ponowne pożegnanie męża i ojca - mówi Gniewomir Rokosz-Kuczyński, przyjaciel rodziny.

Pogrzeb prezydenta Kaczorowskiego rozpocznie się w sobotę o godz. 10 w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • mdkozuch

  0

  A kto to jest Pan Kaczorowski, że cała Polska ma przed nim stać na baczność. Jakoś nie słychać o jego wybitnych zasługach poza tym ze przez kilka miesięcy stare pryki z Londynu nazywaly go prezydentem ? Bez jaj ...

 • normalny1945

  Oceniono 1 raz -1

  co za zasługi miał prezydent Kaczorowski dla naszego kraju ja słyszałem o nim dopiero jak kaczory zmietli ze stanu TU 154 M teraz twierdzą że się zamachneli. Czy te biskupy za pierwszym razem cos spieprzyli że dZisiaj pryskali na niego kopcili jakies zioła zciągnęli jego duszę i kazali jej isc do nieba. Dlaczego go pochowali w tej wielkiej chacie na cmentażu nie było miejsca?

 • tupolew71

  Oceniono 1 raz -1

  Należy otworzyć trumnę jeszcze pięć razy i sprawdzić czy to rzeczywiście on. Inaczej za rok znowu odkopywanie.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz -1

  Co Kaczorowski miał wspólnego z Wrocławiem ,a do tego jeszcze z Uniwersytetem Wrocławskim? Wystawienie Bieruta to bym jeszcze zrozumiał.

 • zegareek

  Oceniono 2 razy 2

  więc jednak - TYLKO KREMACJA

  biedny Kaczorowski - robią cyrki ze szczątkami
  czy ktokolwiek się zastanawia, co jest w tej trumnie ?

  czy ktokolwiek SZANUJE poglądy byłego prezydynta, czy też mamy w d.... jego "spuściznę", a z prymitywnego - pierwotnego strachu i nędznego politykierstwa czcimy podgniłe resztki jego doczesnej powłoki ?

  Panie Prezydencie - SZACUN

 • towarzysz7

  Oceniono 4 razy -2

  Dzisiaj na forach, to dzień wysypu idiotów i idiotycznych wypowiedzi na temat haniebnej pomyłki pochówku Prezydenta Kaczorowskiego! Widać po wypowiedziach, jaki asortyment "lemingów" popiera PO! No cóż - żenada kompletna!

 • nickodem2

  Oceniono 5 razy 1

  to już drugie "ostatnie pożegnanie"...

  Był taki film "4 wesela i pogrzeb"- niektórym uda się zrobić 4 wesela i 4 pogrzeby :-)

 • 24jannormalny

  Oceniono 4 razy 2

  na boga jaki prezydent to jakas kpina,nic do dziadka nie mam ale nie prezydent

 • antykkk

  Oceniono 4 razy 2

  Tia... a ja jestem Cysorzem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje