Chcą parytetu w metrze. Kobieta ma czytać nazwy stacji

Metro warszawskie

Metro warszawskie (Fot. Tomasz Wawer / AG)

Skoro komunikaty w I linii czyta spiker, drugą należy oddać kobiecie - uważają działacze SLD i domagają się parytetu w metrze. Wniosek w sprawie głosu lewica złożyła u prezydent miasta. O równouprawnienie spikerów będzie też zabiegać na sesji Rady Warszawy
Choć II linia metra to perspektywa kilku lat, SLD twierdzi, że walkę o parytet wśród czytających komunikaty spikerów trzeba zacząć z wyprzedzeniem. Animatorem akcji jest szef warszawskiego Sojuszu i radny Sebastian Wierzbicki. Podkreśla, że wprawdzie tylko rzucił hasło, ale nie jest sam. Ma wsparcie partyjnych szeregów i krajowego lidera. - Leszek Miller jest w tej sprawie z nami - zapewnia.

Sojusz równouprawnienie płci niesie na sztandarach. Ostatnio gorzej było z praktyką. Rzecznik partii Dariusz Joński, komentując możliwą dymisję minister sportu Joanny Muchy (PO), odniósł się do kuluarowych plotek o jej ciąży w następujący sposób: "Jeśli jest w ciąży, nie ma czasu i chce się zająć ciążą, a później swoim dzieckiem, tym szybciej powinna złożyć rezygnację i kibicować z boku".

Inne nastroje prezentuje warszawski SLD. Zapewnia, że inicjatywa nie jest podyktowana politycznym interesem. Pojawia się teraz, bo - jak tłumaczy - wprowadzanie równouprawnienia do struktur metra wymaga czasu. Chodzi przede wszystkim o rozważny dobór głosu. - Powinien być czysty, przyjemny i zrozumiały. Chcę przypomnieć, że podobny eksperyment w Olsztynie zakończył się fiaskiem. Brzmienie kobiecych komunikatów płynących z głośników w autobusach drażniło mieszkańców.

W skargach olsztynianie uznali, że głos jest sztuczny, a w dodatku źle akcentuje nazwy przystanków. Lektorkę zastąpił więc syntezator mowy, zresztą ten też nie podoba się w Olsztynie.

Będą lobbować

SLD zamierza prowadzić lobbing na dwóch poziomach: wśród polityków ratusza z Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele i w radzie miasta, czyli w klubach Platformy i PiS. Na najbliższą sesję w listopadzie działacze przygotują stanowisko w sprawie głosu.

List do prezydent Warszawy mówi o atutach nowego rozwiązania. Jest więc "walor praktyczny". W nim głosy męski i kobiecy pełnią funkcję akustycznych drogowskazów. Pozwolą "każdemu - nawet cudzoziemcom - na rozróżnienie od siebie obu linii, a co za tym idzie ułatwi orientację w topografii naszego miasta".

Jest "wymiar symboliczny". Kobiecy głos czytający komunikaty w II linii metra "będzie dowodem na to, że w Warszawie robi się wszystko, by zasady równouprawnienia kobiet i mężczyzn były wprowadzane w życie". - Liczę, że uwzględniając te dwa wymiary, pani prezydent nas wesprze. Liczę też na klub Platformy, gdzie większość radnych stanowią panie.

Wierzbicki uprzedza, że politycy nie powinni mieć wpływu na głos, który popłynie z megafonów metra. SLD nie widzi ich w komisji wybierającej spikera.

- Jeżeli do tego by doszło, to każda zmiana rządów w Warszawie oznaczałaby zmianę spikera, np. za PO z pani Hanny Gronkiewicz-Waltz na panią minister Annę Fotygę za PiS czy Katarzynę Piekarską, gdy stery przejmie SLD. Walczymy o prawdziwe równouprawnienie.

Z pierwszych komentarzy płynących z rządzącej miastem Platformy wynika, że w tym przypadku PO chce się poddać opozycji bez walki. - Pomysł jest fantastyczny - komentuje Jarosław Szostakowski, lider klubu PO.

Większy dystans ma PiS. Radny Jarosław Krajewski, rzecznik warszawskich struktur partii, mówi, że jego ugrupowanie jest za równouprawnieniem. - Jednak w tym wypadku nie uważam, by męski głos w głośnikach metra był przejawem dyskryminacji kobiet. Obecny lektor jest odbierany bardzo dobrze przez pasażerów, są już do niego przyzwyczajeni. Nikt przed SLD nie miał zastrzeżeń. Uważam, że powinniśmy go zachować także w II linii metra. To tradycja, zaś lepsze jest wrogiem dobrego.

W I linii kolejne stacje od lat zapowiada Ksawery Jasieński.

Zobacz także
 • Stacja metra Rondo Daszyńskiego. Kontynuowane są tu prace przy wykopie podstropowym kondygnacji -2 w części torów odstawczych. Pod ziemią trwa także przebudowa sieci Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy drugiej linii metra
 • Budowa stacji metra Politechnika przecięła ul. Waryńskiego na siedem lat Największe awarie na budowie pierwszej linii metra
 • Konsorcjum budujące metro pokazały dziś zdjęcia z wnętrza stacji metra Stadion. To największy podziemny obiekt centralnego odcinka drugiej linii Największa stacja metra: zmieści 4 pociągi [ZDJECIA]
Komentarze (83)
Chcą parytetu w metrze. Kobieta ma czytać nazwy stacji
Zaloguj się
 • szmul.bender

  0

  A dlaczego ma czytać kobieta a nie gej czy lesbijka ?
  SLD dyskryminuje mniejszopsci seksualne !

 • errata_net2

  Oceniono 1 raz 1

  Czyżby chcieli dać zarobić idealnej lektorce, czyli p. Senyszyn? Taki miły (?) głos... Chyba że się mylę... Może to tylko zawistnicy chcą odstraszyć pasażerów tej linii od korzystania z niej.

 • poalicja

  Oceniono 2 razy 0

  Od dawna mówię że lewica to mordercy i złodzieje.Teraz dochodzi że i psychiczni.Przykład pierwszy z brzegu,śp.Ojciec porządny,Mama porządna a córka Kazia publicznie kpi z upośledzonej dziewczyny,chyba tylko dlatego że Ta się modli.

 • omniasol

  Oceniono 4 razy 4

  A ja w ramach wyrownania szans obu plci i parytetow, stanowczo domagam sie aby para wodna od dzisiaj nazywala sie par wodny.

 • jean_zatapathique

  Oceniono 2 razy 2

  Chcecie powiedzieć, że nie znajdzie się czysty, silny, niski głos kobiety - lektora? Nie żartujcie, można poprosić chociażby Annę Grodzką (którą serdecznie pozdrawiam i z góry przepraszam jeśli dotknie ją wykorzystanie jej osoby w tym niewinnym żarcie).

  A tak na poważnie, to nie widzę żadnych przeszkód, by kobieta została lektorem w metrze. Przecież nie wszystkie kobiety mają wysoki, piskliwy głosik. Jedyny mój zarzut to taki, że tymi sprawami nie powinni zajmować się politycy a zarząd metra. Powinna być to zwykła decyzja urzędnicza a nie casting przed radą miasta.

 • roztoka

  Oceniono 5 razy 3

  RUCH PENISA dał się wyraźnie wyprzedzić konkurencji. A przecież w dziedzinie parytetów ma on jednak największe mozliwości i największe kwalifikacje.

  RUCH PENISA powinien zaproponować, żeby to ciota odczytywała nazwy stacji metra.

 • puuchatek

  Oceniono 4 razy 2

  No faktycznie, problem numer jeden. A potem panowie i panie z SLD dziwią się, że coraz mniej ludzi na nich głosuje...

 • politiko1976

  Oceniono 5 razy 3

  Hehehe to jest największy'' problem'' Warszawy to tylko czerwoni mogli coś tak głupiego wymyślić !

 • xtalatx

  Oceniono 1 raz 1

  w polsce nie ma żadnej lewicowej partii. łatwo to udowodnić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje