Rośnie liczba kradzieży. Kradną praktycznie wszystko

21.10.2012 17:00
3,8 kg polędwicy wołowej wyniósł praktykant z kuchni Marriotta. Ochroniarz pałacyku przy Miodowej przywłaszczył sobie 14 żyrandoli. Mieszkanka Ursynowa ze sklepu zoologicznego ukradła żółwia lamparciego. Złodzieje biorą wszystko, co da się sprzedać albo samemu użyć
W tym roku liczba kradzieży wzrosła. W Warszawie nieznacznie - o 3 proc. Za to w dziewięciu okolicznych powiatach aż o 15 proc. - To najczęściej popełniane przestępstwo. Pokazuje, jak nam się powodzi - mówi oficer komendy stołecznej. - Stolica wciąż jest zamożna, ale wzrost kradzieży w podwarszawskich powiatach jest dosyć wymowny.

W 2000 r. policja odnotowała ponad 33 tys. kradzieży, w 2008 r. - już tylko 19,5 tys. Rok później, gdy kryzys finansowy rozpoczął się na dobre, ich liczba wzrosła, ale potem znów zaczęła spadać. Aż do teraz. - Są tacy, którzy kradną zawodowo, bo z tego żyją, np. kieszonkowcy, złodzieje samochodów. Ale setki osób kradną z przypadku albo z konieczności. Czasem kradną, żeby mieć co zjeść - mówi policyjny specjalista od tzw. przestępczości przeciwko mieniu. - Sporo ludzi okrada też pracodawców albo klientów.

KTO, czyli strzeż się ochroniarza

W ręce policji wpadają listonosze, kurierzy, ochroniarze, kasjerzy.

25-letni Kamil B., pracownik firmy kurierskiej, ukradł z magazynu 24 butelki wina z limitowanej serii. Jedna kosztowała ponad 150 zł. Policjanci z Izabelina odzyskali 10 butelek. - Resztę wypiłem - oznajmił złodziej.

33-letni Radosław miał pilnować remontowanego pałacyku przy Miodowej. Gdy renowacja dobiegła końca, zarządca nieruchomości zauważył, że zginęło 14 żyrandoli i siedem kinkietów. Radosław S. sprzedał je za bezcen w punkcie skupu złomu. Także ochroniarze okradali ze sprzętu elektronicznego Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Niektórzy potrafią zadziwić - jak listonosz ze śródmiejskiej poczty, który przywłaszczył sobie przesyłki: w jednej był szalik, w drugiej kalendarz.

20-letni Michał G. był praktykantem w kuchni hotelu Marriott, skąd próbował wynieść 3,8 kg polędwicy wołowej. Policjantom tłumaczył, że nie ma co jeść.

23-letnia obywatelka Indii pracowała w domu w Konstancinie jako pomoc domowa. Wyniosła ubrania warte prawie 15 tys. zł. Właścicielka zorientowała się, że odzież zniknęła, kiedy zniknęła też jej gosposia.

Pięciu pracowników firmy spożywczej z Grodziska Maz. zorganizowało kradzież ponad 1,5 tony masła wartego 27 tys. zł.

CO, czyli dobre i jedno cygaro

Ukraść można wszystko, co da się sprzedać albo samemu używać. Choćby kosze na śmieci. Z parku w Pruszkowie złodzieje wynieśli ich 13. Musieli się natrudzić, bo nogi koszy były zalane betonem.

Złodziej, który włamał się do sklepu przy Wareckiej, chciał się dostać do kasetki z pieniędzmi. Nie udało mu się, więc zabrał cygaro. Pewnie nawet nie wiedział, że było warte 800 zł.

20-letni Mariusz B. włamał się na Bielanach do samochodu. Chciał ukraść radio, ale mu się nie udało. Za to w bagażniku znalazł wartą ponad 1 tys. zł łyżkę do koparki, więc ją zabrał.

36-letni Robert K. z holu firmy w Wawrze ukradł plakaty.

31-letni Adrian G. w antykwariacie w Al. Jerozolimskich na oczach sprzedawcy chwycił srebrną paterę wartą 2,2 tys. zł i wybiegł. Sprzedał ją na bazarze za 500 zł.

33-letni Jarosław Sz. ze sklepu przy ul. Korotyńskiego ukradł paski wybielające zęby i dwie elektryczne szczoteczki.

28-letni Przemysław C. ze sklepu na Mokotowie ukradł klocki Lego warte 1,5 tys. zł.

56-letnia Hanna D. ze sklepu zoologicznego na Ursynowie ukradła żółwia lamparciego.

Trzech pijanych złodziei próbowało ukraść z parkingu w centrum otwocka 12-metrową drabinę. W sklepie ze sprzętem AGD kamery zarejestrowały złodzieja, który zabrał żelazko. Nie udało się go zatrzymać. Wpadł za to 21-letni Łukasz K., który z podwórka w Zielonce wyniósł dwa kajaki.

18-letni Mateusz G. w sklepie odzieżowym włożył na siebie pięć bluz i próbował wyjść. Dwie 19-latki do torebek wrzuciły krawaty oraz bokserki. Ochronie wyjaśniły: - To miały być prezenty dla naszych chłopaków.

PO CO, czyli drzwi dla teściowej

Największym powodzeniem cieszą się materiały budowlane i rzeczy, które można oddać na złom.

Sławomir S. ukradł sprzed sklepu przyczepkę, na którą właściciel zapakował drzwi. Przyczepkę sprzedał paserowi, drzwi zamontował u teściowej. Mirosław M. ukradł z budowy 1,1 tony cementu. Łup zapakował do daewoo tico. Auto ledwie się toczyło.

Wzięcie mają bramy wjazdowe. Złodzieje zdejmują je z zawiasów i zawożą do punktu skupu. W tym roku zdarzyło się to m.in. we Włochach, Wołominie, Radzyminie, Otwocku, Pruszkowie. Notorycznie giną siatki ogrodzeniowe.

Artur K. w centrum handlowym na Ochocie ukradł zaś syfon spod umywalki wykonany z mosiądzu. Dwa tygodnie wcześniej zabrał stamtąd trzy pojemniki ze stali nierdzewnej i przyłącze do pisuaru. Dwaj złodzieje okradli kościół w Wilanowie z miedzianych parapetów, a mieszkaniec Nieporętu wyniósł z jednego z domów balustradę ze schodów.

Wszystkie te rzeczy trafiają do punktu skupu metali. Ale i one są okradane. Przykład? Dwóch mężczyzn oddało złom w jednym z takich miejsc, po czym, korzystając z nieuwagi właściciela, załadowało do swojego auta zużyte akumulatory.

Na filmie na początku artykułu widać złodzieja włamującego się przez okienko w drzwiach do sklepu na Tamce.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • jyx

  Oceniono 61 razy 47

  Prawdziwy Wolak to Pijak, Złodziej, Katolik ;D

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 62 razy 40

  katolik = zlodziej,
  w koncu, co robia watykanscy przedstawiciele
  w naszej Ojczyznie ?
  Kradna, oszukuja i wyludzaja majatek i pieniadze.

 • bzyk_origo

  Oceniono 52 razy 38

  Typowo, potwierdza sie powiedzenie ze co drugi mieszkaniec PL to albo qrwa albo zlodziej... do tego doszla PL dzieki Solidaruchom i JP2, mamy czego chcielismy ?

 • trustful

  Oceniono 35 razy 25

  Najwięksi złodzieje to prawnicy, piszą prawo pod siebie lub dla innych złodziei. U nas od pewnego szczebla drabiny społecznej (sędziowie, prokuratorzy, parlamentarzyści) nie podlega się żadnej kontroli a kradnie się zgodnie z prawem.

 • dariuszhoroszko

  Oceniono 21 razy 21

  No i doszło do tego z czego się kiedyś śmiałem. W POLSCE NIE MA ZŁODZIEI " LUDZIE SAMI KRADNĄ"

 • spam_box

  Oceniono 30 razy 12

  A łap uciąć nie wolno, bo w konkordacie zapisane że to się bozi nie podoba i do tego grozi rzuceniem uroku przez panów biskupów.

 • adammichnikoff

  Oceniono 11 razy 9

  @spiral architect
  urodziłeś się jako idiota czy to efekt jakiegoś urazu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX