Dutkiewicz: Poprosiłem CBA o badanie w sprawie Janickiego

18.10.2012 19:59
Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz (Fot. Mieczysław Michalak Agencja / Gazeta)

Podczas sesji rady miasta prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wyjaśnił radnym powody odwołania z funkcji wiceprezydenta Michała Janickiego.
Dutkiewicz powtórzył jeszcze raz, że to Janicki odpowiada za całość spraw związanych ze stadionem miejskim - od jego budowy, poprzez przygotowanie do Euro, po organizację imprez. Wyjaśnił jednocześnie, że wiceprezydent Maciej Bluj i skarbnik Maciej Urban jedynie pomagali Janickiemu, który potrzebował na stadionie pomocy.

Dutkiewicz powiedział, że powodem odwołania Janickiego były utrata zaufania i niewłaściwy nadzór nad stadionem. Jednocześnie poinformował radnych, że od jakiegoś czasu dochodziły do niego informacje o ścisłych kontaktach Michała Janickiego z częścią przedsiębiorców, którzy zdobywali kontrakty związane z organizacją Euro we Wrocławiu. Dutkiewicz podkreślił, że ma wątpliwości, czy dla urzędnika takie kontakty są właściwe. Powiedział radnym, że poprosił o zbadanie tej sprawy Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Janicki za bardzo zaprzyjaźnił się z biznesmenami?

Dutkiewicz nie powiedział, o jakich przedsiębiorców chodzi, ale już wcześniej współpracownicy prezydenta sugerowali, że Janicki stracił stanowisko za zbyt bliskie kontakty towarzyskie z szefostwem odpowiadającej za stadionowe imprezy spółki Dynamicom. Jednak w urzędzie o tych powiązaniach wiedziano od dawna i nikomu nie przeszkadzały.

Zarząd Dynamicomu tworzy grupa absolwentów wrocławskiej Akademii Medycznej. Spółka powstała w połowie 2009 roku, a już rok później zaczęła otrzymywać od miasta pierwsze zlecenia - wygrała konkurs na zorganizowanie w Rynku strefy kibica podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2010 roku. Rok później miasto zakupiło od niej koncepcję promocji Wrocławia podczas Euro. Dynamicom przygotował też imprezę na 100 dni przed rozpoczęciem Euro oraz wyprodukował film promocyjny. Firma odpowiedzialna była też za organizację spotkania dla dziennikarzy, środowisk biznesowych i politycznych w Pradze. Na zlecenie miasta prowadzi portal informacyjny wroclove2012.com.

Tu znajdziesz więcej informacji o związkach Janickiego ze spółką Dynamicom >>>

"Dutkiewicz wiedział, że ich znam"

Pół roku temu "Gazeta" otrzymała anonimowy list, w którym opisywano rzekomy układ wiceprezydenta i spółek utworzonych przez absolwentów Akademii Medycznej. Janickiego określano w nim mianem "patrona Dynamicomu, Forum Medicum i Famy PR". Rzecznik prezydenta Paweł Czuma gorliwie zapewniał nas wtedy, że zlecenia są udzielane tym firmom na podstawie przejrzystych procedur.

W rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wyborczej" Janicki nie zaprzeczył, że zna właścicieli firmy Dynamicom. Zapewniał jednak, że Dutkiewicz i jego otoczenie wiedzieli o tym od dwóch lat: - Nigdy nie ukrywałem, że znałem właściciela firmy, podobnie jak setki innych ludzi, z którymi współpracowałem w samorządzie przez ostatnich 14 lat. Sytuację wyjaśnił sam Dutkiewicz, nakazując, aby każde zlecenie pozyskane w mieście przez Dynamicom poddane było szczególnej kontroli pod kątem konkurencyjności ofert i zachowania procedur.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • wnusio2wehrmachtowca

  Oceniono 5 razy 1

  powinien siedziec razem z Janickim, czlowiek bez honoru, w podobnej sytuacji Kaczynski gdy zorientowal sie ze zatrudnil spiocha Tuska podal do dymisji caly rzad i rozpisal nowe wybory

 • moro0

  Oceniono 2 razy 0

  www.youtube.com/watch?v=moztgL1x08Q&feature=relmfu

 • zyks

  Oceniono 5 razy 5

  Oj, jeśli okaże się, że ten Janicki nie jest w nic umoczony, to Dutkiewicz przerżnął karierę. Donosić bezpodstawnie na własnego zastępcę... :(

 • szary-polak

  Oceniono 15 razy 11

  Jest prezydentem miasta...Decyduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje