Tak wygląda spalona tęcza na pl. Zbawiciela [WIDEO]

13.10.2012 10:16
Około godz. 1.30 w nocy zamaskowani mężczyźni podpalili tęczę na pl. Zbawiciela. Strażakom udało się uratować tylko część instalacji. Autorka chce ją odtworzyć.
Tęcze podpalili zamaskowani mężczyźni, gdy w klubach na pl. Zbawiciela bawiło się jeszcze sporo osób. Informację o podpaleniu dostaliśmy na stoleczna@agora.pl:

- Ok. 1.30 w nocy jacyś goście w kapturach podbiegli do tęczy na placu Zbawiciela i podpalili ją, najpierw z jednej, potem z drugiej strony. Na szczęście szybko przyjechała straż i udało się uratować większość, choć jakaś 1/4 "kwiatów" spłonęła - napisał Jarosław, który stał akurat przed Planem B i dodał: - Może monitoring nagrał tych s*** ?

Niestety, według straży pożarnej spłonęło więcej, bo aż pół tęczy. - Z naszego punktu widzenia akcja nie była trudna, choć pożar był spektakularny. Na miejsce pojechał jeden zastęp i bardzo szybko ugasił pożar - mówi Michał Konopka z miejskiej straży pożarnej.

Na miejscu pojawiła się też policja, której udało się zatrzymać jedną osobę podejrzewaną o podpalenie. Był pijany, trafił na razie do izby wytrzeźwień. - Mężczyzna ma 29 lat, nie mamy informacji, czy był wcześniej notowany - mówi Andrzej Browarek z Komendy Stołecznej Policji. Policja nie podaje co z pozostałymi sprawcami, o których mówią świadkowie.

Tęcza z 16 tysięcy kwiatów

Montaż tęczy na pl. Zbawiciela rozpoczął się w maju na krótko przed Paradą Równości. W ostatecznym kształcie instalacja gotowa była 8 czerwca. Autorką projektu jest Julita Wójcik, która specjalnie w tym celu powołała Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego "Tęcza". Ochotnicy przygotowali wspólnie 16 tys. główek sztucznych kwiatów.

Wcześniej tęcze atakowali dowcipnisie, którzy próbowali przejść po niej z jednego na drugi koniec. Ci nie niszczyli jednak przy tym instalacji.

W sobotę Instytut Adama Mickiewicza, sponsor "Tęczy", wydał w tej sprawie oświadczenie: "Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców" - czytamy.

"Zniszczyłeś pracę tysięcy wolontariuszy - kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię, by sprawić radość innym. Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci? Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka. Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza".

Artystka chce odtworzyć "Tęczę"

Autorka zapowiedziała, że chce odtworzyć swoją "Tęczę".

"W chwili obecnej trudno jest określić, co kierowało sprawcami podpalenia tęczy. Jednak moje ostatnie doświadczenia dowodzą, iż istnienie sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej nadal jest problematyczne. (...) Otrzymałam wiele pozytywnych sygnałów i opinii dotyczących obecności tęczy na Placu Zbawiciela. Będę dążyła do jej odtworzenia, tak żeby nadal mogła być tam eksponowana" - napisała artystka w specjalnym oświadczeniu.

Zobacz także
Komentarze (204)
Tak wygląda spalona tęcza na pl. Zbawiciela [WIDEO]
Zaloguj się
 • sosnowi-czanin

  0

  Powstala z okazji marszu gejow i lesbijek. Marsz sie skonczyl, a to brzydactwo zostalo. Przeciez to tandeta , nad czym tu lzy ronic?

 • elasp

  Oceniono 3 razy 1

  Ludzie, wpisujcie potępieńcze komentarze pod adresem "bandytów",
  bo inaczej artykuł zostanie ocenzurowany na wyraźne polecenie
  Pierwszego Demokraty III RP, red. Adama Michnika!

 • niko8472

  Oceniono 1 raz 1

  Ok, mamy:

  "Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców"

  "Zniszczyłeś pracę tysięcy wolontariuszy - kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię, by sprawić radość innym. Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci? Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka. Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza"

  Czy mi sie zdaje czy tez polowa artykulu to cytaty?

 • igla5858

  Oceniono 2 razy 2

  warszawskie metro zalane , Tecza plonie . Czas przeniesc stolice do Krakowa .

 • andrzejzb

  Oceniono 1 raz 1

  Bezguście twórczyni tego potworka zderzyło się z bezguściem jego podpalaczy - czyli trafił swój na swego. JA nie chcę żeby "to coś" wracało na pl. Zbawiciela. Artystko - postaw sobie coś takiego u siebie w ogródku. I za własne pieniądze.

 • bezlitosny.453

  Oceniono 4 razy 2

  I bardzo dobrze!! W tym kraju obowiązuje Zakaz Pedałowania

 • milfur

  Oceniono 3 razy 1

  jeden kiczowaty obiekt mniej w warszawie

 • pinokio64

  0

  Biernik od słowa "tęcza" to "tęczę".

 • szats69

  Oceniono 2 razy 0

  To nie była zwykła głupia dewastacja, a objaw nienawiści. I zamiast dyskusji jest agresja. A banda prymitywów poniżej popiera jeszcze podpalenie - wszyscy macie nietęgo w głowach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje