Tak wygląda spalona tęcza na pl. Zbawiciela [WIDEO]

13.10.2012 10:16
Około godz. 1.30 w nocy zamaskowani mężczyźni podpalili tęczę na pl. Zbawiciela. Strażakom udało się uratować tylko część instalacji. Autorka chce ją odtworzyć.
Tęcze podpalili zamaskowani mężczyźni, gdy w klubach na pl. Zbawiciela bawiło się jeszcze sporo osób. Informację o podpaleniu dostaliśmy na stoleczna@agora.pl:

- Ok. 1.30 w nocy jacyś goście w kapturach podbiegli do tęczy na placu Zbawiciela i podpalili ją, najpierw z jednej, potem z drugiej strony. Na szczęście szybko przyjechała straż i udało się uratować większość, choć jakaś 1/4 "kwiatów" spłonęła - napisał Jarosław, który stał akurat przed Planem B i dodał: - Może monitoring nagrał tych s*** ?

Niestety, według straży pożarnej spłonęło więcej, bo aż pół tęczy. - Z naszego punktu widzenia akcja nie była trudna, choć pożar był spektakularny. Na miejsce pojechał jeden zastęp i bardzo szybko ugasił pożar - mówi Michał Konopka z miejskiej straży pożarnej.

Na miejscu pojawiła się też policja, której udało się zatrzymać jedną osobę podejrzewaną o podpalenie. Był pijany, trafił na razie do izby wytrzeźwień. - Mężczyzna ma 29 lat, nie mamy informacji, czy był wcześniej notowany - mówi Andrzej Browarek z Komendy Stołecznej Policji. Policja nie podaje co z pozostałymi sprawcami, o których mówią świadkowie.

Tęcza z 16 tysięcy kwiatów

Montaż tęczy na pl. Zbawiciela rozpoczął się w maju na krótko przed Paradą Równości. W ostatecznym kształcie instalacja gotowa była 8 czerwca. Autorką projektu jest Julita Wójcik, która specjalnie w tym celu powołała Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego "Tęcza". Ochotnicy przygotowali wspólnie 16 tys. główek sztucznych kwiatów.

Wcześniej tęcze atakowali dowcipnisie, którzy próbowali przejść po niej z jednego na drugi koniec. Ci nie niszczyli jednak przy tym instalacji.

W sobotę Instytut Adama Mickiewicza, sponsor "Tęczy", wydał w tej sprawie oświadczenie: "Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców" - czytamy.

"Zniszczyłeś pracę tysięcy wolontariuszy - kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię, by sprawić radość innym. Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci? Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka. Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza".

Artystka chce odtworzyć "Tęczę"

Autorka zapowiedziała, że chce odtworzyć swoją "Tęczę".

"W chwili obecnej trudno jest określić, co kierowało sprawcami podpalenia tęczy. Jednak moje ostatnie doświadczenia dowodzą, iż istnienie sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej nadal jest problematyczne. (...) Otrzymałam wiele pozytywnych sygnałów i opinii dotyczących obecności tęczy na Placu Zbawiciela. Będę dążyła do jej odtworzenia, tak żeby nadal mogła być tam eksponowana" - napisała artystka w specjalnym oświadczeniu.

Zobacz także
Komentarze (204)
Zaloguj się
 • silesiansan

  Oceniono 670 razy 210

  "Bandyci" ???
  pewnie, jakby zniszczyli krzyż, lub spalili kościół, to GW napisałaby o artystycznym happeningu....

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 294 razy 188

  Bandyci?
  definicja za slowniki.gazeta.pl/pl/bandyta
  bandyta
  przestępca dokonujący napadów z bronią w ręku, zabójstw innych ludzi; opryszek

 • cholonek

  Oceniono 277 razy 173

  Jezyk polski jest strasznie trudny, szczegolnie dla ztazystow w gw. Bandyci? Chyba lekka przesada. To byli chuligani, wandale, pewnie też ćwoki i ćwierćmózgi, a może nawet proste bydło, ale wcale niekoniecznie bandyci.

 • wiosenka19

  Oceniono 282 razy 92

  moze byl jakis marsz z pochodniami? w kapturach? to musieli byc prawdziwi Polacy patrioci

 • oj_ka

  Oceniono 193 razy 71

  nie wiem o co chodzi z tą tęczą, po co ją tam umieszczono, na początku myślałam że to tylko na jakąś okoliczność, przejściowo.. wg mnie wygląda śmiesznie i tandetnie.

 • tomas30001

  Oceniono 149 razy 55

  "Bandyta" - buaahahahaaaahahaa
  Czy szanwony/a redaktorzyna zna przeszłość tych "bandytów" aby takowymi nazwać ich ze stanowczością mógł/mogła??
  Z taką tendencją niedługo będziemy widzieć artykuły typu:
  "Bandyta. - Nie zatrzymał się na polecenie policji"
  "Bandyta przeszedł na drugą stronę jezdni na czerwonym świetle "
  "Bandyta nie skasował biletu w tramwaju"
  "Bandyta rzucił peta na chodnik przed urzędem miasta"
  "Bandyta rzucił niedopałek i spowodował pożar kosza na śmieci przy przystanku. Wezwano antyterrorystów, którzy rzucając bluzgami cisnęli bandytę na chodnik, resztę życia spędzi w więzieniu..."

 • gr_ub_y

  Oceniono 214 razy 54

  Symbolizujące "nic" kicz, tandeta i brzydactwo spłonęły dając upust emocjom Gazety. Gdyby spłonął krzyż byłby to artystyczny performer, niestety tęcza nie symbolizuje krzyża, więc to zdecydowanie bandycki napad.

 • szakez

  Oceniono 318 razy 54

  Od początku ta obrzydliwa instalacja przyprawiała warszawiaków o wymioty.

 • 4_oddech_kaczuchy

  Oceniono 34 razy 28

  Bandytyzm - określenie zupełnie nieadekwatne do popełnionego czynu.
  Gdyby to była instalacja PiS lub Kościoła, to jej spalenie GW nazwałaby happeningiem.
  W normalnym świecie byłby to wybryk chuligański.
  Ale napięcie trzeba jakoś budować i podtrzymywać.
  Jednak piszący to półanalfabeci nie dość, że kierują się wytycznymi z centrali, to jeszcze sami nie mają słuchu i tworzą takie potworki.
  Stąd krąg odbiorców i fanów to ta sama kategoria, co autorzy i ich dzieła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje