Tłumy w Emilii. Oklaski i gwizdy dla Gronkiewicz-Waltz

13.10.2012 07:44
Mieszanina gwizdów, buczenia i oklasków powitała w piątek wieczorem prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz na otwarciu wystawy "Miasto na sprzedaż" w dawnym pawilonie meblowym Emilia.
Parter Emilii ledwo pomieścił tłumy warszawiaków, które przybyły na wernisaż. Od rana w internecie trwały nawoływania: "Cała Warszawa idzie do Emilii!". - Przyszedłem tu nie tylko dlatego, że ciekaw byłem wystawy i nowej odsłony pawilonu, ale też dlatego, żeby zamanifestować swoją solidarność z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego przyszłość w Emilii jest zagrożona - mówił nam, jak wielu innych uczestników tego wernisażu, grafik Jerzy Baranowski.

Na dwa dni przed wernisażem rozgorzał bowiem ostry spór między miastem, które obiecało wynająć muzeum Emilię na kolejne 4 lata, a nowym właścicielem działki - firmą Griffin, która postanowiła nie czekać tak długo i natychmiast usunąć MSN z Emilii.

- Muzeum i pani dyrektor Mytkowska mogą liczyć na moje wsparcie. Myślę, że dwie silne kobiety dadzą sobie z tym radę - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Szanujący się biznes nie walczy z kulturą, wpiera kulturę - zaapelowała podniesionym głosem, najwyraźniej do dewelopera, który wymówił muzeum umowę najmu. Wcześniej w ciągu dnia wystawę w Emilii obejrzał minister kultury Bogdan Zdrojewski i również zadeklarował swoje wsparcie dla muzeum.

- Jak zwykle znaleźliśmy się w centrum najgorętszych sporów w mieście. Tym razem o to, jak pogodzić interes publiczny - istnienie publicznej instytucji kultury i ochronę zabytków - z interesem prywatnym. Liczę na to, że do końca roku uda nam się zostać w Emilii i że negocjacje między miastem a deweloperem rozstrzygną się na naszą korzyść - powiedziała nam tuż przed wernisażem dyrektor MSN Joanna Mytkowska.

Wystawa w Emilii jest głównym elementem organizowanego przez muzeum już po raz czwarty festiwalu projektowania miasta Warszawa w Budowie, w tym roku poświęconego reklamie. To multimedialna podróż przez historię warszawskiej reklamy. Będzie ją tu można oglądać do 9 grudnia, wstęp jest bezpłatny. W Emilii oprócz wystawy urządzono również księgarnię, szatnię oraz audytorium, w którym odbywać się będą dyskusje i pokazy filmów. W weekend po ekspozycji oprowadzać będą projektanci architektury wystawy z pracowni WWAA (w sobotę o godz. 16) i jej kurator Tomasz Fudala (w niedzielę o godz. 14).

Komentarze (52)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 101 razy 85

  Nazwa wystawy "Miasto na sprzedaż" raczej trafna...

 • 2-julita

  Oceniono 83 razy 67

  dobra nazwa , to miasto już prawie wyprzedane a teraz jeszcze zaczyna się zapadać

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 101 razy 33

  z całym szacunkiem - jeśłi Emilia jest zabytkiem to w taki razie wszystkie bloki z wielkiej płyty na targówku też za kilka lat będą zabytkami..
  .
  .
  co za ludzie..najchętniej modlili by sie do kropelki krwi i żyli w skansenie bo autostrady i elektrownie atomowe nie sa im potrzebne.

 • craul

  Oceniono 91 razy 29

  Bufetowa sprzedać. Sprzedać wszystko w p...... Wszystko co miliony Polaków wznosiły za komuny własnymi rękami teraz sprzedać za bezcen Kolesiom z PO.

 • gwfansy

  Oceniono 94 razy 16

  Dlaczego platformerska hołota buczy i gwizda w świątyni jaką jest centrum meblowe? Nie mają szacunku ani dla władzy ani dla miejsca. Dla tych ludzi nie ma już żadnych świętości skoro poniewierają takie autorytety jak Hanna Gronkiewicz Waltz , wstyd mi za was. Hanna Gronkiewicz Waltz pierwsza zatrzymała tramwaj i od tego zaczął sie strajk sierpniowy który poprowadził Donald Tusk i Ewa Kopacz. Tym ludziom należy się szacunek a nie gwizdy w centrum meblowym.

 • white.beet

  Oceniono 40 razy 10

  szajs nie zabytek

 • gr_ub_y

  Oceniono 69 razy 9

  We własnym gnieździe Bufetowa wybuczana? Ja rozumiem w miejscach kaźni i matyrologii Polaków, gdzie zdrajcy i konfidenci nie mają prawa przebywać, ale w swojej fortecy?

  Świat na głowie staje...

 • karolek_00

  Oceniono 33 razy 7

  bufetowa, powiadacie, a kogo byscie chcieli na prezydenta? Takiego, ktory zbuduje metro nie kopiac dziury? Marudom nikt nie dogodzi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje