Hanna Gronkiewicz-Waltz bez wyjścia? Ostra krytyka

Liberalna ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz złapała się we własne liberalne sidła. Koncepcja rozwoju Warszawy, polegająca na oddaniu miasta deweloperom, doprowadziła do sytuacji, że teraz deweloper dyktuje miastu, gdzie będzie (albo nie będzie) Muzeum Sztuki Nowoczesnej - najważniejsza nowa instytucja kultury, powołana w ostatnim dziesięcioleciu w Warszawie - pisze na stronie ?Krytyki Politycznej? Roman Pawłowski.
Komentarz Romana Pawłowskiego w "Krytyce" to reakcja na zerwanie umowy najmu przez obecnego właściciela byłego pawilonu Meble Emilia grupę Griffin Investments. Pawilon miał służyć jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Muzeum otrzymało wypowiedzenie niemal w przeddzień zaczynającego się dziś festiwalu "Warszawa w Budowie". Oficjalny powód to niedopełnienie formalności przez Muzeum, według nieoficjalnej wersji to zemsta dewelopera za wpisanie pawilonu do ewidencji zabytków za jego plecami. Teraz wszelkie zmiany dotyczące pawilonu jego właściciel będzie musiał konsultować z konserwatorem, co ogranicza mu swobodę inwestycyjną i utrudnia plany wybudowania na miejscu Emilii wieżowca.

"Dyktat dewelopera"

"Gronkiewicz-Waltz jest w sytuacji bez wyjścia: idąc na wojnę z Griffin Investments zdradzi swoje wolnorynkowe ideały, godząc się na dyktat dewelopera - zdradzi wyborców, którym obiecała muzeum. Co wybierze? Proces, który narazi miejską kasę na kolejne koszty? Szukanie kolejnego tymczasowego miejsca dla MSN? Co podpowiedzą jej magicy od ratowania politycznego wizerunku?

Najbardziej na tym wszystkim ucierpi muzeum. Po tym, jak miasto zerwało umowę z architektem Christianem Kerezem, autorem niezrealizowanego projektu gmachu na Placu Defilad, MSN skazane jest na tymczasowość. Na ironię losu zakrawa fakt, że nową siedzibę muzeum w Emilii inauguruje w tym tygodniu festiwal "Warszawa w Budowie", poświęcony przestrzeni miejskiej. Bardziej adekwatny byłby tytuł "Warszawa w Rozbiórce" - kończy swój tekst Roman Pawłowski.

Zobacz także
 • Maciej Wąsik PiS: A jeśli naziści przyjdą do Gronkiewicz-Waltz, to ...
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz nad Wisłą Gronkiewicz-Waltz nad Wisłą. Ogląda wyłowione skarby
 • Nowy mural na murze toru wyścigowego na Służewcu Gronkiewicz-Waltz: Będziemy mediować z hipsterami
Komentarze (16)
Hanna Gronkiewicz-Waltz bez wyjścia? Ostra krytyka
Zaloguj się
 • anna22kac

  Oceniono 4 razy 4

  i to sa skutki zupelnie durnej prywatyzacji......bez patrzenia w przyszlosc, bez jakiegokolwiek zastanowienia........mamy kapitalizm to sprzedajemy wszystko....Panstwo nie potrzebuje nic .......ale to Panstwo to nie tylko deweloperzy, przedsiebiorcy , bogaci oszusci itp.....Panstwo to rowniez ci sredni, biedni i cala reszta ( wiekszosc) ---------- my tez musimy byc brani pod uwage przez tych co rzadza------ nie mozna tylko tych "wartych " brac pod uwage.........nie wszystko co jest prywatne jest dobre.......... prywatyzacje nie jest lekiem na wszystko, niestety------- mamay co mamy i to powinno dac duzo do zrozumienia dla tych co rzadza .....

 • olias

  Oceniono 5 razy 3

  deweloper kupił ten budynek nie ukrywając e zamierza go zburzyć i plac wykorzystać pod nowy obiekt. tymczasem po sprzedaży cichaczem zmieniono status budynku. innymi słowy firma kupiła nie to co miała kupić i poniosła konkretne straty (nawet idiota nie kupiłby obiektu wpisanego w rejestr zabytków za 10% ustalonej kwoty).

 • losiu4

  Oceniono 14 razy 6

  bufet i "wolnorynkowe ideały" hehehehe. Dawno się tak nie usmiałem. Raczej: bufet - i szemrane inteersy

  Pozdrawiam

  Losiu

 • sloik_spod_radzynia

  Oceniono 4 razy 0

  No skąd taki smutek? Przecież mamy cenny zabytek! :)

 • czekoladowe_tiramisu

  Oceniono 33 razy 25

  Pani Hanna chciała mieć ciastko i zjeść ciastko...i się na tym przejechała.

 • antybiurokrata

  Oceniono 50 razy 34

  Styropianowe gnoje sa po prostu śmieszne. Najpierw sprzedają budynek, potem kombinują poprzez biurokratyczne manewry jak wziąć kase a budynkiem nadal dysponować.

  Ja wiem ze takie postępowanie urzędasów to normalka - i tak robia wszystko w stosunku do Polaków ale w tej sytuacji skonczy sie to tym ze będziemy płacić wielomilionowe odszkodowania - ZNOWU.

  Powtórzę jeszcze raz - chcieliście tam muzeum sztuki albo wystawę Gronkiewicz Waltz w stringach - nie należało sprzedawać budynku. Po sprzedaniu macie ZERO do gadania co kupiec z budynkiem robi.

 • londona

  Oceniono 17 razy -5

  .
  .
  Socjalizm sie skonczyl, nie ma juz dluzej litosci dla slabeuszy ktozy tylko potrafia brac z koryta.
  Popieram, powina sobie "otworzyc brzuch" ... SE PUKU! inaczej hara kiri.
  .
  .

 • aa_6

  Oceniono 19 razy -1

  Czy R. Pawłowski mógłby choć raz wznieść się ponad swoją typową demagogię?!

 • piotrullo

  Oceniono 57 razy 29

  jaki dyktat dewelopera ? kupił, żeby zburzyć, zrobiliście go bez mydła robiąc z budynku zabytek i teraz jeszcze nie ma prawa robić co zechce ? Griffin nie kupiłby zabytku ! Nikt by nie kupił, przekręciliście firmę na 110 mln zł, jesteście zwykłymi wałkarzami, nie urzędnikami, jeszcze ktos to krytykuje ? Zdecydujcie w końcu, socjalizm czy kapitalizm ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje