Hanna Gronkiewicz-Waltz bez wyjścia? Ostra krytyka

12.10.2012 12:00
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy (Fot. Wojciech Surdziel /AG)

Liberalna ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz złapała się we własne liberalne sidła. Koncepcja rozwoju Warszawy, polegająca na oddaniu miasta deweloperom, doprowadziła do sytuacji, że teraz deweloper dyktuje miastu, gdzie będzie (albo nie będzie) Muzeum Sztuki Nowoczesnej - najważniejsza nowa instytucja kultury, powołana w ostatnim dziesięcioleciu w Warszawie - pisze na stronie "Krytyki Politycznej" Roman Pawłowski.
Komentarz Romana Pawłowskiego w "Krytyce" to reakcja na zerwanie umowy najmu przez obecnego właściciela byłego pawilonu Meble Emilia grupę Griffin Investments. Pawilon miał służyć jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Muzeum otrzymało wypowiedzenie niemal w przeddzień zaczynającego się dziś festiwalu "Warszawa w Budowie". Oficjalny powód to niedopełnienie formalności przez Muzeum, według nieoficjalnej wersji to zemsta dewelopera za wpisanie pawilonu do ewidencji zabytków za jego plecami. Teraz wszelkie zmiany dotyczące pawilonu jego właściciel będzie musiał konsultować z konserwatorem, co ogranicza mu swobodę inwestycyjną i utrudnia plany wybudowania na miejscu Emilii wieżowca.

"Dyktat dewelopera"

"Gronkiewicz-Waltz jest w sytuacji bez wyjścia: idąc na wojnę z Griffin Investments zdradzi swoje wolnorynkowe ideały, godząc się na dyktat dewelopera - zdradzi wyborców, którym obiecała muzeum. Co wybierze? Proces, który narazi miejską kasę na kolejne koszty? Szukanie kolejnego tymczasowego miejsca dla MSN? Co podpowiedzą jej magicy od ratowania politycznego wizerunku?

Najbardziej na tym wszystkim ucierpi muzeum. Po tym, jak miasto zerwało umowę z architektem Christianem Kerezem, autorem niezrealizowanego projektu gmachu na Placu Defilad, MSN skazane jest na tymczasowość. Na ironię losu zakrawa fakt, że nową siedzibę muzeum w Emilii inauguruje w tym tygodniu festiwal "Warszawa w Budowie", poświęcony przestrzeni miejskiej. Bardziej adekwatny byłby tytuł "Warszawa w Rozbiórce" - kończy swój tekst Roman Pawłowski.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje