Część ewakuowanych mieszkańców wraca na Marszałkowską

06.10.2012 17:18
Mieszkańcy ewakuowani z budynku przy Marszałkowskiej 136

Mieszkańcy ewakuowani z budynku przy Marszałkowskiej 136 (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Część mieszkańców ewakuowanych z budynku przy Marszałkowskiej 136 może wrócić do domów. Reszta musi jeszcze poczekać.
Mieszkańcy obejmującej 20 mieszkań części budynku od strony ul. Marszałkowskiej, oddzielonej dylatacją od reszty budynku, będą mogli się praktycznie wprowadzić dzisiaj - poinformował Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta.

Jak powiedział, zakończyły się prace zabezpieczające, budynek jest stabilny, konieczne są jednak jeszcze badania stanu zagęszczenia gruntu w okolicach osuwiska. Badania maja się zakończyć w niedzielę, potem zostanie podjęta decyzja o sposobie zagęszczenia gruntu. Dodał, że dopiero po wynikach tych badań będzie można powiedzieć, jakie jeszcze środki zastosować, by mieć całkowitą pewność, że stabilność budynku nie jest zagrożona. Dlatego - jak powiedział wiceprezydent - nie można jeszcze podjąć decyzji o powrocie wszystkich lokatorów do budynku mieszkalnego.

Wiceprezydent podtrzymał propozycję dotyczącą zakwaterowania mieszkańców ewakuowanego domu. Jak powiedział, z oferty miasta skorzystało dotychczas 27 osób.

Ostatniej nocy i w dzień trwały prace przy naprawie przyłączy mediów - do budynku został ponownie doprowadzony prąd, "lada moment powinno być przyłącze wodne", natomiast na gaz i ciepło trzeba będzie poczekać jeszcze do wtorku lub środy. W innych budynkach, odłączonych od dostaw wskutek awarii, media powinny być przyłączone wcześniej.

W poniedziałek ma zostać podjęta decyzja pozwalająca na ponowne użytkowania biurowca - drugiego z ewakuowanych w piątek budynków.

Wojciechowicz powiedział, że przyczynę osunięcia się grunt badają cztery zespoły ekspertów. Zdementował pogłoski, by przyczyną było mechaniczne uszkodzenie wodociągu. Zwrócił uwagę, że osuwisko powstało w miejscu, gdzie nie prowadzono prac - między ścianą budowanej stacji metra a ścianą budynku.

Komentarze (17)
Część ewakuowanych mieszkańców wraca na Marszałkowską
Zaloguj się
 • jegorism

  Oceniono 2 razy 0

  Stolicę przenieść do Gniezna .

 • jegorism

  Oceniono 2 razy 0

  Cała ta "stolyca" to jedna wielka megajama.

 • djrm

  Oceniono 1 raz 1

  "Megajama" to neologizm. Według Uniwersalnego Słownika Języka Polskiego jest to "wyraz, zwrot, forma, znaczenie wyrazu nowo utworzone w danym języku". Przedrostek "mega" oznacza dzieszięć do potęgi szóstej, zatem megajama to jama razy dziesięć do potęgi szóstej, a zatem ogromna jak jasny gwint.

 • harperk

  Oceniono 3 razy 3

  smok wawelski sie przeprowadza do nowej jamy

 • the_rapist

  Oceniono 2 razy 2

  Wiadomość dla niebieskookich: czerw z przybył z dostawą przyprawy.

 • cholonek

  Oceniono 8 razy 0

  Megajama imienia Blumsztajna brzmi ładnie. Ale Michała Tuska też może być.

 • twaryna

  Oceniono 1 raz -1

  "już dziś" - jaki pozytywny przekaz; czytaj: "kolejny sukces"

 • xibi

  Oceniono 7 razy 7

  a moze szaranagajama?

 • wikul

  Oceniono 21 razy 19

  Gazeta Wyborcza przechodzi stopniowo na japoński. Megajama to po japońsku wielka dziura.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje