Prezydent Komorowski pomaszeruje na 11 listopada

05.10.2012 15:45
Marsz organizowany przez urząd ds. kombatantów i kancelarię prezydenta wyruszy po oficjalnych obchodach Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego. Hasło: "Razem dla niepodległej".
Prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta, tłumaczy, że pomysł na marsz prezydencki wziął się z doświadczeń ubiegłorocznych: awantur na ulicach Warszawy. Rok temu na placu Konstytucji, gdzie zbierał się organizowany przez nacjonalistyczne Młodzież Wszechpolską, ONR i popierany przez większość prawicy "Marsz Niepodległości", doszło do zamieszek. Biorący udział w marszu kibice próbowali przedostać się w stronę lewicowej kontrmanifestacji, oddzielonej policyjnym kordonem. Potem zaatakowali policjantów. Rozpoczęła się regularna bitwa, wyrywany był bruk i drzewka, pryskało szkło z samochodowych szyb. Policja rozpoczęła pacyfikację kibiców, a marsz ruszył zmienioną trasą. Pod pomnikiem Romana Dmowskiego, na finiszu marszu, kibice podpalili wóz TVN-u. Do bójek i starć między nacjonalistami a antyfaszystami dochodziło także wcześniej tego dnia. Nacjonaliści próbowali atakować lewicową imprezę "Kolorowa Niepodległa". Policja zatrzymała także grupę antyfaszystów z Niemiec.

Prezydencki marsz ma być demonstracją "zgody narodowej". Według profesora Nałęcza na jego czele pójdą kombatanci, udział weźmie także prezydent Bronisław Komorowski.

- To będzie - tłumaczy Nałęcz - narodowa procesja, która składałaby hołd poszczególnym środowiskom i bohaterom narodowym. Stacjami narodowej wdzięczności byłyby kolejne pomniki, zaczynając od pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, a na pomniku Romana Dmowskiego przy placu Na Rozdrożu kończąc. Prezydent zapowiadał to w rozmowie z "Gazetą" 22 września.

Po drodze marsz zatrzymywać się ma także przy pomnikach: kardynała Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego i Stefana Grota-Roweckiego.

Nałęcz dodaje, że wśród pomników brakuje takiego, który uhonorowałby zasługi polskiego niepodległościowego socjalizmu oraz Polaka zaboru pruskiego.

- Stąd idea prezydenta, ale jest to perspektywa lat, aby wspólnie zastanowić się, czy nie wznieść pomnika Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego - tłumaczy. Dodaje, że w impreza nie będzie konkurencją dla innych, a udział w niej mają wziąć m.in. formacje reprezentujące tradycje Wojska Polskiego i grupy rekonstrukcyjne.

Organizatorzy nacjonalistycznego "Marszu Niepodległości" zarzucają prezydentowi kradzież pomysłu i nie zamierzają ze swojej manifestacji rezygnować. W tym roku ma być jeszcze większy: trwają przygotowania, co kilka dni organizatorzy ujawniają kolejne organizacje i celebrytów, którzy zdecydowali się nacjonalistyczny marsz poprzeć (ostatnio patronatu udzielił nawet "Tygodnik Solidarność"). Rekrutacja prowadzona jest na stadionach.

Ale i Porozumienie 11 Listopada, które marsze organizowane przez ONR i wszechpolaków stara się od kilku lat blokować, w tym również nie rezygnuje. Na swojej stronie internetowej zamieściło oświadczenie: "11 listopada wychodzimy na ulice, gdyż dzień ten będzie ponownie wykorzystywany do szerzenia nacjonalizmu, ksenofobii i homofobii. ONR i Młodzież Wszechpolska, organizacje skrajnie prawicowe, polska twarz neofaszyzmu, będą próbowały raz jeszcze zawłaszczyć naszą wspólną przestrzeń do budowania frontu nienawiści. Pod płaszczykiem "Marszu Niepodległości" wyniosą na ulice idee, które prędzej czy później prowadzą do zbrodni".

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • gr_ub_y

  Oceniono 54 razy 22

  "Ale i Porozumienie 11 Listopada," - to te faszystowskie bojówki sprowadzone z Niemiec przez Seweryna Blumsztajna z Gazety Wyborczej?

 • alien0

  Oceniono 54 razy 22

  Najlepiej z kukiełką Łukaszenki, za wczorajszy podpis ograniczający zgromadzenia....

 • kongresantyzydoski

  Oceniono 35 razy 17

  Prezydent Komorowski 11 listopada pomaszeruje... z ochroniarzami.

 • soldadura104

  Oceniono 21 razy 15

  Premmier bedzie musi zwwozic urzednikw z caej polski na prezydencka manifestacje. Nauka historii dobrze im zrobi.

 • jack20

  Oceniono 23 razy 13

  Bul cosik knuje

 • pawellucan1

  Oceniono 23 razy 13

  "Prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta, tłumaczy, że pomysł na marsz prezydencki wziął się z doświadczeń ubiegłorocznych: awantur na ulicach Warszawy." Czy to oznacza jakąś skrywaną tęsknotę P. Prezydenta?

 • wydeusz

  Oceniono 22 razy 12

  Ladna ta Wolna, Niepodlegla, Demokratyczna, Najjasniejsza RP, gdzie z okazji Swieta Niepodleglosci trzeba mobilizowac wszystkie sluzby odpowiedzialne za bezpieczenstwo.

 • bijelodugme

  Oceniono 23 razy 11

  A jak ktoś zgłosi kontrmarsz? Wg nowej ustawy, wtedy trzeba będzie odwołać... Ponadto gdyby padało, to niech Pan Prezydent pamięta co by nie zasłaniać głowy, bo to także nie jest zgodne z nową ustawą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje