Prezydent Komorowski pomaszeruje na 11 listopada

05.10.2012 15:45
Marsz organizowany przez urząd ds. kombatantów i kancelarię prezydenta wyruszy po oficjalnych obchodach Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego. Hasło: ?Razem dla niepodległej?.
Prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta, tłumaczy, że pomysł na marsz prezydencki wziął się z doświadczeń ubiegłorocznych: awantur na ulicach Warszawy. Rok temu na placu Konstytucji, gdzie zbierał się organizowany przez nacjonalistyczne Młodzież Wszechpolską, ONR i popierany przez większość prawicy "Marsz Niepodległości", doszło do zamieszek. Biorący udział w marszu kibice próbowali przedostać się w stronę lewicowej kontrmanifestacji, oddzielonej policyjnym kordonem. Potem zaatakowali policjantów. Rozpoczęła się regularna bitwa, wyrywany był bruk i drzewka, pryskało szkło z samochodowych szyb. Policja rozpoczęła pacyfikację kibiców, a marsz ruszył zmienioną trasą. Pod pomnikiem Romana Dmowskiego, na finiszu marszu, kibice podpalili wóz TVN-u. Do bójek i starć między nacjonalistami a antyfaszystami dochodziło także wcześniej tego dnia. Nacjonaliści próbowali atakować lewicową imprezę "Kolorowa Niepodległa". Policja zatrzymała także grupę antyfaszystów z Niemiec.

Prezydencki marsz ma być demonstracją "zgody narodowej". Według profesora Nałęcza na jego czele pójdą kombatanci, udział weźmie także prezydent Bronisław Komorowski.

- To będzie - tłumaczy Nałęcz - narodowa procesja, która składałaby hołd poszczególnym środowiskom i bohaterom narodowym. Stacjami narodowej wdzięczności byłyby kolejne pomniki, zaczynając od pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, a na pomniku Romana Dmowskiego przy placu Na Rozdrożu kończąc. Prezydent zapowiadał to w rozmowie z "Gazetą" 22 września.

Po drodze marsz zatrzymywać się ma także przy pomnikach: kardynała Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego i Stefana Grota-Roweckiego.

Nałęcz dodaje, że wśród pomników brakuje takiego, który uhonorowałby zasługi polskiego niepodległościowego socjalizmu oraz Polaka zaboru pruskiego.

- Stąd idea prezydenta, ale jest to perspektywa lat, aby wspólnie zastanowić się, czy nie wznieść pomnika Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego - tłumaczy. Dodaje, że w impreza nie będzie konkurencją dla innych, a udział w niej mają wziąć m.in. formacje reprezentujące tradycje Wojska Polskiego i grupy rekonstrukcyjne.

Organizatorzy nacjonalistycznego "Marszu Niepodległości" zarzucają prezydentowi kradzież pomysłu i nie zamierzają ze swojej manifestacji rezygnować. W tym roku ma być jeszcze większy: trwają przygotowania, co kilka dni organizatorzy ujawniają kolejne organizacje i celebrytów, którzy zdecydowali się nacjonalistyczny marsz poprzeć (ostatnio patronatu udzielił nawet "Tygodnik Solidarność"). Rekrutacja prowadzona jest na stadionach.

Ale i Porozumienie 11 Listopada, które marsze organizowane przez ONR i wszechpolaków stara się od kilku lat blokować, w tym również nie rezygnuje. Na swojej stronie internetowej zamieściło oświadczenie: "11 listopada wychodzimy na ulice, gdyż dzień ten będzie ponownie wykorzystywany do szerzenia nacjonalizmu, ksenofobii i homofobii. ONR i Młodzież Wszechpolska, organizacje skrajnie prawicowe, polska twarz neofaszyzmu, będą próbowały raz jeszcze zawłaszczyć naszą wspólną przestrzeń do budowania frontu nienawiści. Pod płaszczykiem "Marszu Niepodległości" wyniosą na ulice idee, które prędzej czy później prowadzą do zbrodni".

Zobacz także
Komentarze (43)
Prezydent Komorowski pomaszeruje na 11 listopada
Zaloguj się
 • abhaod

  0

  w bulu i nadzieji wiecznie żywy...
  www.rp.pl/artykul/776919,942156-Z-panem-prezydentem-nie-swietuje.html

 • elkipan

  Oceniono 1 raz -1

  Z bulem przyznam, że g-wno to nic nie mnie nie obchodzi.

 • prezio2

  Oceniono 1 raz -1

  Nikt nam nie zabroni się gromadzić jak będziemy chcieli a już na pewno nie ta tłusta świnia w okularach.

 • prezio2

  Oceniono 1 raz -1

  Niech maszeruje prosto do gazu.

 • m.arco

  Oceniono 2 razy 0

  AWANTURĘ ROK TEMU SPROWOKOWAŁA LEWICOWA ,,KRYTYKA POLITYCZNA"
  Z chuliganerią typu Kazimiera Szczuka na czele i z niemieckimi bojówkami faszystowskimi. Co zrobiła pierdoła BUL by tych gnojków ukarać, nic.

 • wipowski

  Oceniono 6 razy 2

  Marsz jest jeden Marsz Niepodległości 2012 jeszcze liczniejszy!

 • josif47

  Oceniono 10 razy 2

  Niech pan hrabia przestanie kompromitowac Polakow.

 • gr_ub_y

  Oceniono 12 razy 6

  Dlaczego nawet w dniu tak ważnego święta nie możemy się pięknie różnić? Bronisław Komorowski wraz z towarzyszami Nałęczem i Cimoszewiczem przejdą korytem wyschłej Wisły kończąc pochód w dziurze na Marszałkowskiej, Polacy zaś przejdą ubiegłoroczną trasą. Czyż to nie uczciwy i piękny kompromis?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje