"Stop rzezi Pragi". Zanieśli tezy lokatorów do ratusza

SLD składa petycję do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz

SLD składa petycję do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz (Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze)

Jesteśmy tu po to, aby zapobiec komunalnej rzezi Pragi - powiedział Sebastian Wierzbicki, szef warszawskiego SLD. Radni tej partii złożyli dziś petycję o przyznanie dodatkowych środków na remont praskich kamienic.
Pod petycją w ciągu dwóch dni podpisało się 400 mieszkańców Pragi Północ. Dziś Sebastian Wierzbicki i Krystian Legierski z SLD złożyli ją u prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"Na remonty komunalnych kamienic przeznaczono 68 mln zł. Na Pradze jest ponad 400 kamienic z 12 tys. mieszkań. Tymczasem w budżecie zaplanowano też 40 mln na remont Pałacu Kultury" - czytamy w petycji. I dalej: "W XXI w. ok. 26 proc. praskich mieszkań komunalnych nie ma nawet WC, a 40 proc. nie posiada łazienki. Mieszkańcy muszą załatwiać potrzeby we wspólnej toalecie na korytarzu lub podwórku". Petycję, podpisaną przez lokatorów komunalnych, kończy żądanie zapewnienia im godziwych warunków życia, porównywalnych z innymi dzielnicami.

Petycja złożona przez SLD może dziwić, bo rządząca Warszawą Platforma Obywatelska właśnie zadeklarowała zmiany w sposobie przydzielania środków dla dzielnic. Nowy algorytm pozwoli przeznaczyć więcej środków m.in. na remonty kamienic. Sebastian Wierzbicki twierdzi jednak, że nie jest to oficjalna decyzja i domaga się, by Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście złożyła wyjaśnienia w tej sprawie na czwartkowej sesji rady miasta.

Miasto: Mamy Pragę na uwadze

- Praga Północ jest jedną z dzielnic, na którą w szczególności zwracamy uwagę - deklaruje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. - Nie da się jednak nadrobić kilkudziesięcioletnich zaniedbań w ciągu 3 lat - przyznaje. Dodaje, że władze miasta starają się poprawić stan mieszkań na Pradze. - W tym roku przyznaliśmy dodatkowe 20 mln na ich remont. Staramy się też budować nowe lokale. Nowe komunalne osiedla przy Białostockiej i Jagiellońskiej kosztowały 109 mln, ale ich standard nie odbiega od mieszkań deweloperskich - wylicza Milczarczyk.

W zeszłym tygodniu działacze SLD zbierali podpisy na Pradze Północ. Pełna substandardów, niedofinansowana od lat dzielnica posłużyła opozycyjnej lewicy jako przykład złego podziału środków budżetowych z miasta. Praga, choć to przykład skrajny - nie jest jedyną, która ma problemy z domami komunalnymi. Trudno jest na sąsiedniej Pradze Południe czy Woli.

Krystian Legierski z klubu SLD mówił "Gazecie", że PO od dawna ma świadomość, że obecny sposób dzielenia pieniędzy z budżetu centralnego - zależny od liczby mieszkańców - choć w teorii sprawiedliwy, nie do końca sprawdza się w praktyce. Nie bierze pod uwagę specyfiki poszczególnych dzielnic miasta. Np. tego, że słabo zaludniona, a więc skromniej dotowana Praga Północ ma przeszło 12 tys. mieszkań komunalnych, czyli skalę porównywalną z Mokotowem, gdzie mieszkańców jest więcej, a więc subwencja bardziej suta.

Na zmianę zasad zgadza się Platforma. Prace nad nową konstrukcją budżetu w części dotyczącej dotacji dla majątku komunalnego w dzielnicach mają trwać do jesieni przyszłego roku. PO obiecuje, że od 2014 nie będzie dzielenia z automatu, do najbardziej zaniedbanych dzielnic popłyną ekstra miliony.

Ile Praga dostanie w 2013? Tego jeszcze nie wiadomo, bowiem ratusz jest w trakcie prac nad projektem budżetu, materiał będzie gotowy w listopadzie.

SLD chciał rozmawiać z PO o majątku komunalnym na czwartkowej sesji. Prosząc o publiczną informację - PO się nie zgodziła. Stąd wizyta w gabinecie prezydent Warszawy i petycja podpisana przez mieszkańców Pragi Północ.

Zobacz także
 • Kamienice na Pradze Północ Praga to też stolica? W wielu mieszkaniach nie ma WC
 • Kamienica na Pradze Pieniądze dla dzielnic dzielone inaczej. Rewolucja?
 • Rada Warszawy Wraca dekomunizacja ulic. Jesienna ofensywa PiS
Komentarze (18)
"Stop rzezi Pragi". Zanieśli tezy lokatorów do ratusza
Zaloguj się
 • drojb

  Oceniono 2 razy 0

  Traktowanie Pragi jest tym bardziej bulwersujące, ze władze miasta obiecywały odrodzenie / remont/ infrastrukturę dla Pragi przed Euro 2012. Tymczasem Euro WYŁĄCZNIE kosztowało Pragę. Dzielnica NIC nie zyskała. Jeno łomot z koncertów na Stadionie zwanym narodowym i płot wokół stadionu.

 • qajajaj

  Oceniono 3 razy -3

  W 40% mieszkań nie ma łazienek, bo łazienki są w Łazienkach.

 • rawahecht

  Oceniono 3 razy -1

  "Stop rzezi Pragi".

  Suworow zmartwychwstał?!

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 0

  Wiadoma rzecz - STOLICA......

 • mrrafi

  Oceniono 2 razy 0

  Ja bym jeszcze zapytał się Pani Prezydent, co właściwie stało się ze śp. Jolą Brzeską z ul. Nabielaka?

 • marti-32

  Oceniono 1 raz -1

  no tak, ale na bulwary wiślane za 40mln zl znalazły się dodatkowe 80mln. a praga dostała ścieżkę za 300tys.

 • czarny-cezar2

  Oceniono 6 razy -2

  praga to ruina co tam remontować,szczur szczurem pogania,szkoda przestrzeni,mieszkańcy tak się z obecnym gównem zbratali że za nic nie chcą tego zmienić,gazu tam nie mają co by wybuchł przypadkiem?

 • marych

  Oceniono 8 razy 2

  miasto nie chce sprzedawać lokatorom zasobów komunalnych, bo jak powiedziała pani dyrektor odpowiedzialna w ratuszu "nie mieli by czym zarządzać". Jedno sprzedane mieszkanie to zysk dla miasta wysokości 25 letniego czynszu, nie liczac kosztów, których miasto nie musiało by ponosić. Ale jak widać po stanie miejskich kamienic miasto kosztów nie ponosi żadnych. Tylko zarządza.
  Brawo gabinet HGW

 • papanpan

  Oceniono 28 razy 0

  Jak zwykle odezwały się zawistne, zadłużone lemingi z miasteczka Wilanów...

  Podstawą powinno być budownictwo komunale, a stan wielu mieszkań na Pradze to hańba i wstyd dla ekipy p. Gronkiewicz.
  Zamiast wydawać te 40 mln na remont biur w PKiN (a może muzeum komunizmu?) można pomóc kilkuset rodzinom. Ale trzeba mieć trochę empatii i wrażliwości, której obecnej władzy brakuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje