Koniec ery ekranów? Minister podpisał rozporządzenie

02.10.2012 16:00
Ekrany akustyczne na dojeździe do mostu Północnego

Ekrany akustyczne na dojeździe do mostu Północnego (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Minister środowiska Marcin Korolec podpisał rozporządzenie zmieniające dopuszczalne poziomy hałasu. Celem jest ograniczenie stosowania ekranów akustycznych w miejscach, które nie potrzebują tego typu ochrony.
- To pierwszy krok na drodze do rozwiązania problemu plagi nieskutecznych ekranów - podkreśla minister Korolec.

Dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku zawierało jedne z najostrzejszych norm w Unii Europejskiej. Dopuszczalne limity natężenia hałasu w ciągu dnia były określone na poziomie od 50 dB do 65 dB, a w nocy od 45 dB do 55 dB. W nowym rozporządzeniu limity te zostały odpowiednio podniesione do 68 dB w ciągu dnia oraz do 60 dB w ciągu nocy. - Takie rozwiązanie ma zapobiec nadmiernemu stosowaniu ekranów akustycznych przy zachowaniu podstawowego standardu ochrony zdrowia mieszkańców przed negatywnymi skutkami hałasu - mówi minister Marcin Korolec.

Ekrany akustyczne stały się ostatnio plagą polskich dróg. Szpecą krajobraz, ograniczają widoczność, a przy tym nie zawsze skutecznie chronią przed hałasem. Ministerstwo Środowiska prowadziło dotąd rozmowy z różnymi środowiskami zainteresowanymi rozwiązaniem tego problemu, m.in. Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad czy Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. - Na początek proponujemy rozwiązanie, które można szybko i skutecznie wdrożyć. Nowe rozporządzenie podwyższa dopuszczalne limity hałasu, ale przy zachowaniu minimalnego, tolerowanego pod względem zdrowia standardu - tłumaczy minister.

Las ekranów do wycięcia?

Dotychczas, w przypadku konieczności stosowania zabezpieczeń akustycznych, jedynym z najczęściej wybieranych rozwiązań była budowa bardzo kosztownych ekranów. Zmiana rozporządzenia ograniczy to zjawisko. Obecnie zdarza się bowiem, że ekrany stoją niemal w szczerym polu, gdzie do najbliższych domów jest przynajmniej kilkaset metrów. Alternatywą dla ekranów są np. zwarte szpalery drzew i krzewów. Ministerstwo zapowiada jednocześnie dalsze prace dotyczące rozwiązania problemu hałasu i ekranów akustycznych.

- Zdajemy sobie sprawę, że to jedno rozporządzenie nie wyeliminuje od razu plagi ekranów akustycznych. Dlatego będziemy kontynuować szeroką debatę na temat skutecznej ochrony przed hałasem, która będzie prowadzona m.in. z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Kompleksową propozycję różnych rozwiązań, dotyczących prawa, przedstawimy do końca tego roku - dodaje Marcin Korolec.

Obecnie normy dotyczące hałasu reguluje szereg przepisów. Rozporządzenie Ministra Środowiska to zaledwie jedno spośród wielu, które dotykają tego tematu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • budrysat

  Oceniono 147 razy 127

  Kto miał na tych ekranach zarobić to zarobił. Teraz kiedy budowa autostrad hamuje przepis przestał być potrzebny więc z wielką pompą się go zmienia. Podobno prokuratura krakowska umarza śledztwo korupcyjne dotyczące sędziów sądu najwyższego. Ten kraj nie ma przed sobą żadnej przyszłości.

 • marsyas

  Oceniono 101 razy 93

  Mnie interesowałoby przedstawienie limitów w różnych państwach UE. Najlepiej we wszystkich państwach UE.

 • prof_uj

  Oceniono 75 razy 69

  z ciekawosci:
  czy na ekrany wzdłuz autostrad szly pieniadze unijne?
  I ile do tej pory poszlo "kasiory" na ten zbozny cel?
  I czy firma(y) je produkujaca i montujaca ma klopoty finansowe?

 • azeta7

  Oceniono 60 razy 48

  Panie Ministrze, podpisanie zarządzenie - mądre choć szkoda, że nie wcześniej. Istotne jest i to, że kilometry ekranów stawia się (WCIĄŻ) bez sensu. Napisałem o tym przed Pana komunikatem i jest tu kilka nowych wątków:
  * Ekrany wzdłuż autostrad. Mamy najmniej w Europie autostrad ale chyba najwięcej tych ekranów. Podobno ich koszt to 10% ceny danego odcinka autostrady. Dużo z nich chroni przed hałasem … pola. Dopuszczalny poziom decybeli w UE to 60 db. My obniżyliśmy to do 50 decybeli. Chronimy pola czy pozwalamy komuś sporo zarobić? Mówi się, że przetargi na te ekrany też nie były uczciwe. W ogłoszeniu opisano wysokość, itd. ekranów w ten sposób by nieliczni mogli je wygrać. Prócz tego wygląda to okropnie, jazda w takim smutnym wąwozie.
  Wczoraj jechałem z Konina do Warszawy. Dziesiątki kilometrów potężnych ekranów zasłaniających puste pola, łąki, lasy. Kogoś w tej Dyrekcji Dróg porąbało!!! My za to mamy płacić, czy szafujecie pieniędzmi UE? Byłem też w miejscowości Mędłów pod Wrocławiem. Osiedla przy samej autostradzie. Od lat sołtys i mieszkańcy „odbijają się jak od ściany” od GDDKiA błagając o ekrany. Tam nie potrzeba ich na dziesiątki kilometrów!!! Ktoś za to wszystko odpowie czy mamy poczekać na kolejna telefoniczną prowokację dziennikarską, która ujawni i obnaży nieudolność urzędniczą!?

 • sselrats

  Oceniono 49 razy 31

  - Halas jest dobry dla ciebie.
  - Cooo?

 • walkaklas

  Oceniono 149 razy 31

  hałas niszczy zdrowie, Polaków będą przekonywać, że ekrany szpecą a huk z ulicy jest kojący :-)

 • kmicic-1-1

  Oceniono 100 razy 28

  Te ekrany to zupełna paranoja i jak zwykle w Polsce zawsze muszą coś przegiąć co to za idiotyczny kraj. Czy tu nie może być coś normalnego ludzkiego gdzie się obejrzeć to idiotyzm.

 • andrzej505050

  Oceniono 117 razy 27

  Totalna bzdura. Leczenie objawowe. To tak jak w Bieszczadach. Zamiast zreperować drogi to postawili las znaków drogowych ostrzegających przed tymi dziurami. Niech ludzie się męczą, co tam. Co mnie obchodzi panorama miasta (w większości w Polsce paskudna) jak mam cierpieć z powodu hałasu. Zwiększenie hałasu o każde 3 dB oznacza podwojenie tego hałasu. To wynika ze wzorów. Będziemy więc mieli w dzień 2 razy większy hałas, a w nocy około 3 razy większy (5dB).
  Już dawno udowodniono, że szpalery drzew nic nie dają. A dziennikarze wciąż klepią tę bzdurę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje