Koniec ery ekranów? Minister podpisał rozporządzenie

Ekrany akustyczne na dojeździe do mostu Północnego

Ekrany akustyczne na dojeździe do mostu Północnego (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Minister środowiska Marcin Korolec podpisał rozporządzenie zmieniające dopuszczalne poziomy hałasu. Celem jest ograniczenie stosowania ekranów akustycznych w miejscach, które nie potrzebują tego typu ochrony.
- To pierwszy krok na drodze do rozwiązania problemu plagi nieskutecznych ekranów - podkreśla minister Korolec.

Dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku zawierało jedne z najostrzejszych norm w Unii Europejskiej. Dopuszczalne limity natężenia hałasu w ciągu dnia były określone na poziomie od 50 dB do 65 dB, a w nocy od 45 dB do 55 dB. W nowym rozporządzeniu limity te zostały odpowiednio podniesione do 68 dB w ciągu dnia oraz do 60 dB w ciągu nocy. - Takie rozwiązanie ma zapobiec nadmiernemu stosowaniu ekranów akustycznych przy zachowaniu podstawowego standardu ochrony zdrowia mieszkańców przed negatywnymi skutkami hałasu - mówi minister Marcin Korolec.

Ekrany akustyczne stały się ostatnio plagą polskich dróg. Szpecą krajobraz, ograniczają widoczność, a przy tym nie zawsze skutecznie chronią przed hałasem. Ministerstwo Środowiska prowadziło dotąd rozmowy z różnymi środowiskami zainteresowanymi rozwiązaniem tego problemu, m.in. Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad czy Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. - Na początek proponujemy rozwiązanie, które można szybko i skutecznie wdrożyć. Nowe rozporządzenie podwyższa dopuszczalne limity hałasu, ale przy zachowaniu minimalnego, tolerowanego pod względem zdrowia standardu - tłumaczy minister.

Las ekranów do wycięcia?

Dotychczas, w przypadku konieczności stosowania zabezpieczeń akustycznych, jedynym z najczęściej wybieranych rozwiązań była budowa bardzo kosztownych ekranów. Zmiana rozporządzenia ograniczy to zjawisko. Obecnie zdarza się bowiem, że ekrany stoją niemal w szczerym polu, gdzie do najbliższych domów jest przynajmniej kilkaset metrów. Alternatywą dla ekranów są np. zwarte szpalery drzew i krzewów. Ministerstwo zapowiada jednocześnie dalsze prace dotyczące rozwiązania problemu hałasu i ekranów akustycznych.

- Zdajemy sobie sprawę, że to jedno rozporządzenie nie wyeliminuje od razu plagi ekranów akustycznych. Dlatego będziemy kontynuować szeroką debatę na temat skutecznej ochrony przed hałasem, która będzie prowadzona m.in. z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Kompleksową propozycję różnych rozwiązań, dotyczących prawa, przedstawimy do końca tego roku - dodaje Marcin Korolec.

Obecnie normy dotyczące hałasu reguluje szereg przepisów. Rozporządzenie Ministra Środowiska to zaledwie jedno spośród wielu, które dotykają tego tematu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Zobacz także
 • Pasażerowie pociągów na linii średnicowej mają taki widok Urzędnicy głowią się jak uniknąć ekranów na Powiślu
 • Korek Ekrany jednak potrzebne? "Wołoska to nie cmentarz"
 • Ekranowy korytarz wzdłuż autostrady A2 na wysokości Brwinowa Miasto chce walczyć z ekranami. Sprawa w ministerstwie
Komentarze (100)
Koniec ery ekranów? Minister podpisał rozporządzenie
Zaloguj się
 • mimakgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  Zmienić trzeba ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU i GOSPODARKI MORSKIEJ
  z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie ich usytuowanie. TAM JEST DOKŁADNIE NAPISANE:
  "§ 279. Obiekty inżynierskie usytuowane w pobliżu budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej, w których ruch drogowy powoduje przekroczenie dopuszczalnego poziomu dźwięków zakłócających (hałasu) określonego w przepisach odrębnych,
  POWINNY BYĆ wyposażone w ekrany przeciwhałasowe, zwane dalej „ekranami”, stanowiące zaporę dla fal akustycznych."

 • mimakgazeta

  0

  Rozwiązanie jest proste. ZAKAZ STAWIANIA EKRANÓW AKUSTYCZNYCH !!!!!!!!!!

 • skarap

  0

  nagonka info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/ekran+akustyczny

 • skarap

  0

  info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/ekran+akustycznyNagonka

 • skarap

  0

  Agora uwzięła się na ekrany dźwiękowe ze względu na swoją spółkę ams, która zajmuje się billboardami. Stąd te ataki najpierw na reklamy wielkoformatowe na kamienicach i blokach, a teraz nagonka na ekrany akustyczne, które zasłaniają billboardy. Zniknie plaga ekranów, pojawi się plaga billboardów. Może nimi się zajmijmy?
  Zakażmy stawiania billboardów. Są brzydkie i występują już tylko w krajach trzeciego świata.

 • koles-olka

  0

  Po stylu wypowiedzi domyślam się że większość zabierających tutaj głos to młodzi ludzie
  Dlatego zwracam się do was z prośbą

  Można kogoś nie lubić, można nawet tego kogoś nienawidzić, ale czy trzeba tego kogoś zaraz obrażać, naśmiewać się i drwić z jego wiary
  Po co to robicie, czemu i komu ma służyć taki styl waszej wypowiedzi
  Proszę o więcej szacunku dla myślących czy wierzących inaczej niż wy
  Szanujcie innych a wtedy i inni będą wasz szanować

  Proszę o więcej pokory i szacunku, bo wielkość człowieka poznaje się między innymi po tym jak odnosi się do innego
  Jesteście tutaj anonimowi, (chociaż tak na dobrą sprawę nie do końca anonimowi) ale ta anonimowość nie upoważnia nikogo do posługiwania się takim językiem

  Ja również nie ze wszystkim się zgadzam, nie wszystko mi odpowiada i na wiele spraw mam inne zdanie, ale to nie upoważnia mnie abym kogoś obrażał, czy z tego kogoś drwił czy też się z niego naśmiewał

 • harpaga

  0

  "Celem jest ograniczenie stosowania ekranów akustycznych w miejscach, które nie potrzebują tego typu ochrony. "
  - przecież rozporządzenie dotyczy obszaru całej Polski !

  A tak na marginesie dziennikarstwo już dawno opiera się na przepisywaniu z innych stron wiadomości (w tym przypadku ze strony Ministerstwa Środowiska), bez najmniejszej refleksji, chociaż trudno to nazwać dziennikarstwem, gdy nawet redaktor łyka jak pelikan co napiszą na stronach rządowych.

 • cleryka

  Oceniono 2 razy 0

  Do każdego hałasu,nawet tego z szosy szybkiego ruchu,można sie przyzwyczaić,już po 2 tygodniach.( badania to potwierdzają).

 • koles-olka

  Oceniono 2 razy 0

  Za komfort szybkiego dojazdu (dojścia) do pracy, szkoły, sklepu czy innego miejsca się płaci
  Chcieliście mieć spokój i ciszę to trzeba było sobie kupić (wybudować, wynająć) mieszkanie z daleka od głównych dróg dojazdowych.
  Mieszkacie przy głównych drogach dojazdowych był (jest) to wasz wybór a więc nie narzekajcie - coś za coś bo nie ma nic za darmo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje