Sobotni marsz PiS jeszcze większy: nawet 200 tys.

27.09.2012 09:00
Marsz Solidarności i Niepodległości

Marsz Solidarności i Niepodległości (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Coraz śmielsze szacunki organizatorów sobotniego marszu Obudź się, Polsko: przez stolicę ma przejść 200 tys. przeciwników rządu PO.
Im bliżej marszu, tym więcej szczegółów przedsięwzięcia firmowanego przez PiS, zwolenników o. Tadeusza Rydzyka oraz NSZZ Solidarność. Z zapowiedzi wynika, że od rana w sobotę ścisłe centrum Warszawy zdominują przeciwnicy ekipy premiera Donalda Tuska, którzy będą się masowo modlić i maszerować w intencji ojczyzny, zagrożonej praktycznie we wszystkich obszarach życia publicznego. Marsz wypowie się przeciw rządzącej PO oraz nepotyzmowi, rosnącej liczbie urzędników, katastrofalnemu zadłużeniu, podatkom, podwyżkom, obniżaniu poziomu szkolnictwa, ograniczaniu dostępu do usług medycznych, umowom śmieciowym, podniesieniu wieku emerytalnego.

Osobny blok tematyczny to obrona TV Trwam, wolności mediów i zgromadzeń oraz weto dla walki z chrześcijaństwem, upadku dobrych obyczajów, kpiny z wartości rodzinnych.

Miejsce zbiórki to pl. Trzech Krzyży, przed południem. Tam, przy akompaniamencie patriotycznych pieśni mają się stawić uczestnicy marszu, wezwani przez polityków PiS, związkowców z Solidarności, kluby Gazety Polskiej, koła Radia Maryja i Solidarnych 2010.

Akcja informacyjna prowadzona jest z dużym rozmachem. W serii spotów firmowanych przez TV Trwam wystąpili m.in. prezes Jarosław Kaczyński (opowiadał m.in., że podchodzą do niego ludzie i pytają: - Co wy możecie zrobić? Bo tak dalej być nie może, z jego osobistych obserwacji wynika, że w Polsce dzieje się mnóstwo zła), poseł Antoni Macierewicz (w wypowiedzi zachęcał, by metodami demokratycznymi wyzwolić ojczyznę) czy bard PiS Jan Pietrzak (zwoływał na marsz, ostrzegając, że Polsce grozi dyktatura).

Jest też zaproszenie od Wojciecha Cejrowskiego: - Jeśli ABW mnie nie zatrzyma, albo inna siła wraża, to stawię się grzecznie w jakimś tylnym szeregu. (...) Media opozycyjne są istotne. Jak się władzy nie punktuje cytatami z ich własnych wcześniejszych wypowiedzi, skonfrontowanych ze współczesnymi wypowiedziami (...), to władza bezczelnieje i zmienia się w dyktaturę, której nikt nie podskoczy. Więc musimy podskoczyć władzy 29 września.

Atmosferę zbliżającego się marszu czują internauci. Obok rutynowej wymiany poglądów: - Chwała organizatorom i ludziom o podobnych poglądach. Trzymajmy się. Jeszcze Polska nie zginęła..., pojawia się poezja. Np. portal Hej-kto-Polak!, czerpiący z dorobku licznych stron prawicowych, publikuje wiersz pt. Obudź się, Polsko!, autorstwa Jastrzębca: - Gdy serce pęka, Polsko, już nie śpij! Obudź rycerzy dawnej Twej chwały! (...) Zobacz swe dzieci, co Cię sprzedały. Nie pozwól, Polsko, gdy serce pęka, By nadal Tobą zdrajcy władali (...), Do ucha dziś Ci truciznę wlali. Zmierzch już zapada. Lud jest gotowy. Daj sygnał Polsko i się nie lękaj (...).

Z dnia na dzień rośnie też zapowiadana liczba uczestników manifestacji. Kilka dni temu do Warszawy miało ich zjechać 100 tys. Tylu uczestników zgłosił koordynator marszu poseł Andrzej Jaworski (PiS).

Najnowsze szacunki organizatorów to 200 tys. i nowe środowiska włączające się w projekt. Na sobotę zapowiedzieli się właśnie kibice, a wraz z nimi kolejne hasło: - Żądamy zwolnienia więźniów politycznych Piotra Staruchowicza i Wojciecha Brauna. O tym wszystkim informuje spot Ewy Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Solidarni 2010. Dawni obrońcy krzyża z Krakowskiego Przedmieścia zasilą marsz, ale mają też własny program. Organizują pikietę pod gmachem Telewizji Polskiej na pl. Powstańców. Od godz. 11 zamierzają wymuszać na TVP, by rzetelnie relacjonowała manifestację. - To nie jest prośba, nam się to należy - informuje Stankiewicz.

Na tym nie skończy się nacisk Solidarnych. Po marszu, czyli ok. godz. 18, wszyscy chętni mają bowiem wrócić z pl. Zamkowego na pl. Powstańców na tzw. protest namiotowy. Do niedzieli zamierzają tam debatować o wolności mediów. Liczą na szeroki udział publiczności. Do zaproszenia dołączają mapę sytuacyjną protestu. Jednym z punktów orientacyjnych jest... Pałac Kultury, dawniej Stalina.

Licznie zapowiedzieli się także związkowcy z Solidarności. Po apelu przewodniczącego Piotra Dudy do Warszawy mają zjechać wszystkie regiony. Trwa rekrutacja, wyznaczone są trzy miejsca zbiórek: Muzeum Wojska Polskiego, okolice Sejmu, gmach Ministerstwa Skarbu przy Kruczej. Według zaleceń sztabu związkowcy mają zdecydowanie się wyróżniać w tłumie manifestantów. - NSZZ Solidarność będzie stanowił zwartą i zorganizowaną grupę, idącą ze swoimi znakami, hasłami i postulatami - czytamy w komunikacie.

Zobacz także
Komentarze (431)
Zaloguj się
 • jamcijest44

  Oceniono 641 razy 351

  Jednego w tym całym marszu nie rozumiem. Po co budzić Polskę, po co ją ratować, skoro wg Prawdziwych Patriotów żadnego państwa polskiego nie ma, i to już od dawna. Jest tylko jakieś kondominium i jakiś Ubekistan i w ogóle jeden syf, więc co tu ratować? Może lepiej dajcie sobie spokój z tym całym ratowaniem, za to skrzyknijcie się wszyscy i stwórzcie swoje własne, niepokalane państwo gdzieś na rubieżach cywilizacji, gdzie nie dojdzie do was cała ta zgnilizna Zachodu. Obwołacie tam sobie królem Chrystusa, a jego pomazańcem pana prezesa, wprowadzicie jakiś własny szariat, stworzycie własny multipleks ze 150 kanałami TV Trwam i zobaczycie - ludzie będą do was walić drzwiami i oknami. A już zwłaszcza ludzie młodzi. Do dzieła! Do odważnych świat należy! Niechaj Bóg prowadzi (w jedną stronę, rzecz jasna).

 • jamcijest44

  Oceniono 447 razy 233

  Eee tam, 200 tysięcy. Ja tam myślę, że przyjdzie 200 milionów od razu. A nawet jak nie, to i tak Gazeta Polska napisze, że przyszło...

 • rafiq3

  Oceniono 324 razy 194

  Też bym przyszedł ale nie umiem zrobić pochodni. A z gromnicą jakoś nie wypada...

 • fodo-modo

  Oceniono 338 razy 154

  200 tysięcy naiwniaków posłuży Kaczyńskiemu do walki o upragnioną władzę.

 • wilkor111

  Oceniono 292 razy 132

  ale będzie kabaret - dla samych tych nazwisk warto poswięcić chwilę i wrzucić tvn 24 - śmiechu będzie, że hej !

 • majkelek32

  Oceniono 80 razy 52

  Ciekawe że ci co maszerują w obronie demokracji, chcą obalić demokratycznie wybrany rząd.
  Broniąc pokoju nawołują do nienawiści do ludzi mających inne poglądy niż oni, sami są najbardziej agresywną częścią społeczeństwa co udowadniali fizycznie atakując wszystkich przeciwników marszu.
  Mówią że bronią wolności mediów, zwłaszcza pokazują to kiedy widzą dziennikarzy z TVNu, bo jak ktoś przedstawia faktyczne zajścia na marszach i pokazuje prawdziwe oblicze Rydzyka to nie są wolne a nawet polskie media.
  Kaczyński mówi że rząd jest odpowiedzialny za eskalację nienawiści która trwa od 2007 roku, a tak na prawdę to właśnie on nawoływał do tego i cały czas próbuje to robić.
  Solidarność od dawna nie walczy o zwykłych pracowników, tylko o swoich związkowców którzy płaca składki, więc po co nam taka solidarność?
  Kiedy to się w końcu skończy? Kiedy oni w końcu zrozumią że ogromna część Polaków ma ich dość?

 • villk

  Oceniono 66 razy 50

  wszytkim zwolennikom tego marszu powem tak....

  "PATRIOTYZM TO NIE DEPTANIE BRUKU I PALENIE POCHODNI , TO NAWET NIE KLĘCZNIE NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU . PATRIOTYZM TO CICHA PRACA , NAJCZEŚCIEJ NAD SAMYM SOBĄ."

  dlatego ja w śród tych maszerujacy widze tylko polityczne kukły , a nie patriotów.....

 • krzysztof_57

  Oceniono 60 razy 40

  No to będzie znowu kościelno - polityczno- związkowa chucpa....Nawet najbiedniejsze parafie organizują na koszt parafian wyjazd ciemnogrodu do stolicy.Zapewne nie jedni z nich pierwszy raz ją....zobaczą.No cóż....będa maszerować zwolennicy państwa Kościelnego,państwa które cofneło by nas o co najmiej 100 lat wstecz, odizolowało od reszty Europy, odizolowało od cywilizacji.....Odrażajaca perspektywa,,,,,W sobote zobaczymy jak można manipulować biednym,głupim ludem.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje