Pradawną osadę odkryli na budowie obwodnicy [FOTO]

27.09.2012 07:00
Kamienny piec odkryty przez archeologów w Siechnicach

Kamienny piec odkryty przez archeologów w Siechnicach (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)

Kości zwierząt, potłuczone naczynia, pozostałości domu i pieca, który mógł służyć do wytopu żelaza, to znaleziska, na które w Siechnicach natknęli się archeolodzy. Badacze sprawdzają teren, gdzie ma powstać nowy odcinek obwodnicy wschodniej
W Siechnicach na drodze nr 94 z Wrocławia w kierunku Oławy zacznie się budowa kolejnego fragmentu obwodnicy, którym w przyszłości będzie można dojechać do ronda w Żernikach Wrocławskich. Dwa tygodnie temu zaczęły się tam pierwsze roboty budowlane. Na pola uprawne wjechały spychacze, których zadaniem jest ściągnięcie humusu. W miejsca, gdzie maszyny zakończyły prace, wkroczyli archeolodzy.

Teren, na którym ma być budowana droga, jest piaszczysty. Badacze odkryli jednak ciemniejsze plamy ziemi, które wskazują na to, że niegdyś mieściła się tam całkiem spora osada. - Te cztery ciemniejsze punkty to miejsca po dawnych dołach na słupy, czyli można się domyślać, że stała tu niegdyś jakaś konstrukcja - tłumaczy nam jeden z archeologów.

Kilkanaście metrów dalej odkryto znacznie większy fragment ziemi, której barwa odróżnia się od reszty terenu. - To pozostałości domu. Są też ślady po paleniskach i jamach gospodarczych, gdzie znaleźliśmy kości zwierząt i resztki organiczne. Może były to spiżarnie, a może śmietniki - mówi badacz. - Po dokładniejszym oczyszczeniu terenu uzyskamy zarys dawnej wioski. Na razie możemy powiedzieć, że osada ma na pewno powyżej 1,5 tys. lat.

Na razie archeolodzy natrafili tylko na potłuczone naczynia. Będą musieli je jeszcze dokładnie przebadać, bo na ich podstawie najłatwiej określić czas powstania osady. - Mogą być to przykłady kultury łużyckiej lub przeworskiej.

Podczas wykopalisk odkryto też dobrze zachowany kamienny piec. To w nim dawni osadnicy mogli wytapiać żelazo, ale równie dobrze piec mógł służyć do wypalania naczyń lub suszenia zboża. By zbadać jego przeznaczenie, archeolodzy będą musieli przeciąć piec na pół i sprawdzić, jakich materiałów resztki znajdują się w środku.

Po zakończeniu prac część znalezisk trafi do muzeum, część do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wtedy firma Pol-Dróg Dolny Śląsk będzie mogła wykonać podbudowę pod drogę.

Obwodnica z Siechnic do Żernik będzie miała tylko jedną jezdnię, podobnie jest na prawie gotowym odcinku Siechnice - Łany. Tam jednak wybudowano nasypy w taki sposób, by w przyszłości pomieścić drugą nitkę obwodnicy, w razie gdyby trasa z czasem stała się za wąska. W przypadku pięciokilometrowego fragmentu do Żernik inwestor, czyli urząd marszałkowski, taką przezornością już się nie wykazał. Na szerszy nasyp trzeba byłoby wydać dodatkowych kilkanaście milionów złotych. Trasa ma być gotowa latem 2014 roku i będzie kosztować 62,8 mln zł.

komunikacja, inwestycje drogowe

Komentarze (12)
Zaloguj się
 • pozhoga

  Oceniono 14 razy 4

  Co najmniej 1500 lat temu - nie było tu nie tylko Słowian, ale i bitej śmietany...

 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 1 raz 1

  jak głosi legenda mieszkańcy tych okolic opuścili w popłochu to miejsce na wieść że zbliża się gangrena żydowsko-rzymsko-watykańska

 • czarny-cezar2

  Oceniono 3 razy 1

  i po obwodnicy,teraz następne 40 lat będą dłubać jakieś stare skorupy.

 • mr.superlatywny

  Oceniono 1 raz 1

  "Mogą być to przykłady kultury łużyckiej lub przeworskiej."
  No tak - 'germanskiej' kultury byc przeciez nie koga. Ciekawe, myslalem, ze polityczna historiografia sie juz skonczyla. Jeszcze nie wiadomo, jak sam, mówi, ale.....juz "wie" i sie wypowiada.

  Jesli 1500 lat temu, to moga to byc oczywiscie jakies 'germanskie' narody/grupy/plemiona, np. Wandale itp.

 • ksantypa_222

  0

  Jeszcze trochę prac archeologicznych i autostrady powstaną za 50 lat.

 • hristoforos

  Oceniono 2 razy 0

  Na 12 zdjęciu wyraźnie widać plamę..... oleju z koparki....

 • niemawolnychnickow

  Oceniono 30 razy -16

  i budowa stoi... ktoś chyba chciał pieniędzy zaoszczędzić, nie dał komu trzeba i archeolodzy wynaleźli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje