Hajncel w przebraniu księdza namawiał do lizania kolan

We wtorek (25 września) przebrany za księdza Paweł Hajncel, łódzki artysta znany jako człowiek-motyl, siedział przed jedną z kamienic przy ulicy Piotrkowskiej i zachęcał przechodniów do zlizywania bitej śmietany z kolan
Performance Hajncla nawiązał do wydarzeń, które kilka dni temu wstrząsnęły opinią publiczną. W ramach tzw. otrzęsin w Gimnazjum Salezjańskim w Lubinie uczennice i uczniowie, klęcząc zlizywali pianę z kolan kapłana, dyrektora szkoły. - Zachęcam matki, by przyprowadziły tu synów i córki w wieku gimnazjalnym. Zapraszam całe rodziny do pysznej zabawy - mówił Hajncel.

Wokół artysty zgromadził się kilkudziesięcioosobowy tłum złożony z łódzkich artystów, aktywistów i przechodniów. Jak reagowała publiczność? Większość śmiała się z dowcipnej aluzji Hajncla, jedna osoba krzyknęła z tłumu, że artysta obraża uczucia religijne Polaków, inna zapytała głośno: - To ksiądz, czy szaleniec? Padła również odpowiedź: - Nie, to Paweł Hajncel, łódzki artysta.

Znalazł się również śmiałek, który obnażył przyrodzenie przed widzami w ramach protestu przeciw happeningowi.

Paweł Hajncel siedział przed dawnym Domem Buta przez ponad godzinę. Był ubrany w oryginalną sutannę i tekturowy biret, w dłoni trzymał Biblię. Dlaczego wykonał biret własnoręcznie? - Muszę posiadać na sobie choć jeden "artystyczny" element, bym znów nie miał zatargów z prokuraturą - wyjaśnił.

Hajncel ma 45 lat. Mówi o sobie: "uczeń Andrzeja Łobodzińskiego, Bohumila Hrabala, Petera Singera i Slavoja Žižka". Pasje artystyczne rozwija dwutorowo: w pracowni i przestrzeni publicznej. Jest malarzem, rysownikiem, autorem filmów wideo i performerem. Współpracuje z tygodnikiem "Przekrój", w którym publikuje cykl "Tekturowo", swoisty pamiętnik. Tam zamiast tekstu przedstawia malowane historie. Są przeróżne - o polityce i życiu codziennym. Szczególną sławę przyniosły Hajnclowi performance wykonywane co roku w Boże Ciało. Twórca w 2009 roku założył kostium białego misia, a w 2011 roku motyla, i w przebraniu dołączył do procesji wiernych. Wiosenny taniec Hajncla niektórych bawi, innych oburza. Ksiądz Ireneusz Kulesza, proboszcz łódzkiej archikatedry, wniósł zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Prokuratura umorzyła sprawę, a Hajncel, niezrażony, wciąż podejmuje artystyczny dialog.

Więcej o:
Komentarze (165)
Hajncel w przebraniu księdza namawiał do lizania kolan
Zaloguj się
 • wieguz

  Oceniono 2 razy 2

  Szacun dla Pana Pawła, jest Pan wielki!
  Ten doskonały happening powinien zdjąć klapki z oczu rodzicom tych nieszczęsnych dzieci, władzom i wszystkim robiącym w gacie przed sukienkowymi udając, że nic się nie stało. Jeżeli dalej będzie się pobłażać tej czarnej zarazie to niedługo dzieci będą musiały być dowożone do szkół takimi gimbusami jak na tym filmie:
  www.youtube.com/watch?v=PzUMbH5NHEU&feature=youtu.be

 • kazek1948

  Oceniono 3 razy 3

  Może Ten człowiek uzmysłowi kieckowym różnej maści jak to paskudnie wygląda!!!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 3

  Powinien iść do jakiejś szkoły i usiąść przy wejściu.

 • mandaryna.1

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda,że tylko on,ogromny szacun,ale jedna jaskółka wiosny nie czyni.Co się z nami stało,stalismy się osikami,strachliwymi,zrezygdowanymi.Do boju Polacy,wiem,że to trudne ale jednak mozliwe.Uśmiałem się setnie.Naśladowców brak? Tyle celebrytów i nic? Kasa im w głowie,och,jacy bylismy inni w Polsce |Ludowej i jakoś tego terroru:> komunistycznego nie było widać i słychać.Wszyscy artyści maja się dobrze /i mieli/,a nie byli potulni.Dziś to jest terror,okrutny,a jaki,to chyba wiecie.

 • normalny1945

  Oceniono 1 raz 1

  co to za narod uczucia katolickie widzi w wysmarowanych kolanach nie księdza . Czy ktos w koncu wyjasni co to są te uczucia tej wymierającej sekty jak sądy mogą kogos karac za wymysły bezmozgowcow ??

 • diabelkot

  Oceniono 2 razy 2

  super, tylko nóżki za mało owłosione żeby było równie obrzydliwie

 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 4 razy 4

  ale zajebisty koleś :D

 • kroliklesny

  Oceniono 4 razy 4

  Mistrzu performansu- jestes wielki! Brawo i oby tak dalej!
  PS. Ja tez kiedys motylem bylem; ale przytylem!

 • hrabia_onejski

  Oceniono 9 razy -9

  Nie wzial idiota leków i popisuje się tym swoim "talentem" artystycznym. Takich artystów najwięcej jest w Świeciu na oddziale zamkniętym!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX