Deweloper kupił Emilię, by zburzyć. Miasto: To zabytek

Pawilon Emilii przy ul. Emilii Plater. Działka w samym centrum jest bardzo atrakcyjna, ale pawilon cenny, a teraz jeszcze wpisany do ewidencji zabytków

Pawilon Emilii przy ul. Emilii Plater. Działka w samym centrum jest bardzo atrakcyjna, ale pawilon cenny, a teraz jeszcze wpisany do ewidencji zabytków (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Emilię chronić warto, bo to nieprawda, że nie ma dla niej miejsca przy ulicy wieżowców, w jaką zamienia się ulica Emilii Plater. Ale tryb umieszczenia pawilonu w ewidencji zabytków dziwi.
Deweloper kupił przedsiębiorstwo Meble Emilia wraz z dawnym pawilonem meblowym przy ul. Emilii Plater - napisaliśmy w sobotę. Marcin Halicki z grupy Griffin Investment, która za Meble Emilia zapłaciła 115 mln zł, nie ukrywał: - Nie zamierzamy zachowywać tego pawilonu. Na jego miejscu powinien powstać wieżowiec - mówił w rozmowie z "Gazetą".

- Nie do wiary. Czyżby inwestor nie wiedział, co kupił? Przecież Emilia została w lipcu wpisana do gminnej ewidencji zabytków - dziwi się osoba z kręgu zbliżonego do stołecznego konserwatora zabytków.

Nowy, uzupełniony wykaz został założony 24 lipca. Oprócz Emilii znalazły się w nim także m.in. Rotunda, pawilon d hotelu Powiśle, w którym mieści się klub Syreni Śpiew, oraz układ urbanistyczny Polonii przy Konwiktorskiej.

Przez lata "ewidencja zabytków" była tylko informacją, że taki a taki budynek istnieje, a urzędnik, wydając dotyczącą go decyzję, powinien poradzić się konserwatora. Obowiązku jednak nie było, więc np. na zburzenie zabytkowej parowozowni na Pradze Północ dzielnicowy wydział architektury zgodził się, konserwatora nie tylko nie pytając, ale nawet nie informując.

Ale po zmianie ustawy przed dwoma laty o każdej zmianie w budynku wpisanym do ewidencji konserwator musi wiedzieć. Jeżeli obiekt jest w dobrym stanie, nie zgodzi się na rozbiórkę.

Wielka witryna ekspozycyjna

Trudno nie cieszyć się z tego, że do ewidencji trafiła Emilia. To cenny budynek. Dobrze zniósł próbę czasu. Wbrew niepochlebnym komentarzom, nie jest PRL-owskim barakiem. Inne wartościowe powojenne pawilony nie przetrwały. Ochrony nie doczekały zasługujące na nią Supersam i pawilon Chemii przy Brackiej.

Co można zrobić z takim przeszklonym pawilonem w centrum miasta? Dzisiejsze technologie pozwalają na przebudowanie starych budynków na nowoczesne biurowce - przykładem są choćby kamienice na rogu al. Jerozolimskich i Emilii Plater.

Emilia, zaprojektowana przez Mariana Kuźniara, Czesława Wegnera i Hannę Lewicką i oddana do użytku w 1970 r., to właściwie wielka witryna ekspozycyjna. Ma przestronne, widne wnętrza. Idealnie nadaje się na np. designerski sklep meblowy czy muzeum sztuki nowoczesnej.

Emilię chronić warto, bo to nieprawda, że nie ma dla niej miejsca przy ulicy wieżowców, w jaką zamienia się Emilii Plater. Owszem, zabudowana szczelnie pierzeja jest cechą wielkomiejskości, ale to nie oznacza, że wieżowce muszą tu stać jeden koło drugiego jak sztachety w płocie.

Ale tryb umieszczenia pawilonu w ewidencji zabytków dziwi. Dokonano tego po cichu, w trakcie prowadzonych przez Ministerstwo Skarbu Państwa negocjacji w sprawie prywatyzacji spółki Meble Emilia. Spółki, której działka ze sklepem meblowym jest najcenniejszym atutem.

Albo Griffin Investment kupiło Emilię z premedytacją, licząc, że uda się obejść wpis do gminnej ewidencji zabytków i rozebrać pawilon tak, jak stało się to z parowozownią na Pradze. To byłoby postępowanie skandaliczne.

Albo przed zawarciem transakcji inwestora nie poinformowano, że kupuje nie działkę inwestycyjną, lecz pawilon, który będzie wymagać sporych nakładów na jego ochronę, bo informacja utknęła gdzieś pomiędzy stołecznym konserwatorem zabytków a ministerstwem. Jeżeli tak - nowy właściciel Emilii został wprowadzony w błąd.

Nie tak powinno wyglądać obejmowanie ochroną jednego z najbardziej eksponowanych budynków w tym mieście.

Zobacz także
 • Tak Emilia ma wyglądać już w październiku, gdy działalność zacznie tu MSN Emilia sprzedana za 115 mln. Wieżowiec zamiast muzeum?
 • Pawilon meblowy Emilia Trzy firmy chcą kupić pawilon Emilia, nawet z muzeum
 • Pawilon meblowy Emilia Emilia znów na sprzedaż. Co dalej z muzeum sztuki?
Komentarze (56)
Deweloper kupił Emilię, by zburzyć. Miasto: To zabytek
Zaloguj się
 • oleyu

  0

  szykujcie kasę na odszkodowanie !!!

 • labeo

  Oceniono 4 razy 4

  "Jeżeli obiekt jest w dobrym stanie, nie zgodzi się na rozbiórkę." - Przecież to żadne problem. wystarczy, że właściciel doprowadzi obiekt do ruiny i można rozbierać. Poza tym czy to na prawde jest zabytek?

 • wielebnyelvis

  Oceniono 1 raz 1

  To ci zabytek-hahahahaha- a kino Relax to nie zabytek? a Sezam? a cała masa koszmarnego budownictwa epoki socjalizmu? Żałosne te zabytki. To pośmiewisko Europy a nie zabytki. To takie zabytki jak dzieła sztuki w postaci tzw palmy czy kupy żelastwa na Brackiej.

 • swietypentagram

  Oceniono 4 razy -2

  Tego typu prymitywne prymitywne wpisywanie pospolitych śmieci i przyżytków komunizmu do gminnej ewidencji zabytków ograniczacza postęp gospodarczy i inwestycje - ci ludzie przyczyniają się do przyśpieszenia nadchodzącego bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w kraju. Ludzie bez wykształcenia ekonomiczno finansowego powinni być TRZYMANI Z DALEKA od podejmowania decyzji które mają wypływ na życie ekonomiczne kraju. To wstyd i dowód bezsilności i prymitywu Polski jako kraju i Polskiego kraju. Prymitywy trzeba trzymać na smyczy i zakładać im kaganiec a nie dawać im wolność chodzenia po ulicy i gryzienia ludzi biznesu którzy chcą inwestować i modernizować kraj.

 • tirinti

  Oceniono 5 razy 1

  Nie róbcie z Warszawy drugiej Łodzi.
  Rudery trzeba wyburzać a nie robić z nich zabytki!

 • cezar85

  Oceniono 1 raz 1

  aaaaaaaaaaahahahahahaha
  brawo deweloper

 • drozd215

  Oceniono 4 razy -2

  Gospodarka rynkowa według PO.

 • kesik001

  Oceniono 4 razy 0

  Aż dziw że hale KDT Centrum nie wpisano do rejestru zabytków;-))

 • cichwoda

  Oceniono 6 razy -4

  bo z wami to jest tak, jak Donek zamowi bigos w restauracji to wszyscy bravo, bravoo, Donek popiera kuchnie polska a gdy Jarek zamowi to samo to oo, wiesniak kapucha zie zazera.

  i tak bylo jak karmelitanki czy pralinki sprzedaly klasztor w Gdansku, to byly wrzaski jak mozna, przeciez mamy dosyc supermarketow i hoteli. Bufetowa sprzedala Emilke to co?, no co? taki @zapytalski n.p. :Nie róbmy jaj. Wolę w tym miejscu wieżowiec koszmarek niż pawilon koszmarek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje