Pomnik Światła poległ. Nie dla wysłuchania publicznego

21.09.2012 08:41
Koncepcja pomnika światła nawiązuje do zniczy stawianych przez Polaków po katastrofie 10 kwietnia

Koncepcja pomnika światła nawiązuje do zniczy stawianych przez Polaków po katastrofie 10 kwietnia (Fot. www.pomnikswiatla.org)

Nie będzie wysłuchania publicznego w sprawie Pomnika Światła na Krakowskim Przedmieściu. PiS poległ na Radzie Warszawy w głosowaniu za sprawą radnych Platformy i SLD.
Warszawscy radni PiS próbowali wrócić do tematu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim. Tym razem chodziło o wysłuchanie publiczne na forum stołecznego samorządu.

Koncepcja pomnika, czyli 96 świateł ku pamięci ofiar tragicznego lotu, była szeroko dyskutowana w 2011 r. PiS twierdzi, że ówczesny przekaz był fałszywy oraz niepełny. Radni postanowili naprawić to podczas debaty z władzami ratusza. Miał ich wesprzeć autor koncepcji pomnika, a także fundacja Kwietniowe Światło, która - jak wyjaśnił "Gazecie" Maciej Wąsik, szef klubu PiS w Radzie Warszawy - gromadzi środki na upamiętnienie rocznicy 10 kwietnia. Na wysłuchanie publiczne musiała się jednak zgodzić Rada Warszawy.

W 2011 r. prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że nie będzie zmian w chronionej przez konserwatora zabytków przestrzeni Traktu Królewskiego. Tym samym wykluczyła stawianie pomnika przed Pałacem. Jednak liderzy klubu PO nie chcieli w czwartek przesądzać o wyniku głosowania nad zgodą na wysłuchanie. Twierdzili, że chcą poznać argumenty PiS.

PiS: Wokół pomnika narosły mity. SLD: Faszystowski pomysł

Maciej Wąsik rozpoczął bardzo uroczyście - że to precedens. Nigdy w historii Rady Warszawy nie było prośby o wysłuchanie publiczne. Potem wrócił do katastrofy, w której - mówił - "każdy stracił kogoś bliskiego", zaś Polska poniosła "wielką stratę". - Niech będzie to projekt zgody, projekt kompromisu - apelował do klubów PO i SLD. - Wokół pomnika narosły mity. Chcemy go odkłamać.

Przedstawił też fundację Kwietniowe Światło, której fundatorem jest autor koncepcji pomnika Paweł Szychalski, a także Maciej Łopiński, Marta Kaczyńska, Zuzanna Kurtyka oraz osoby z "nurtu chcącego upamiętnić tragedię". Podkreślał, że wielu osobom zależy na tym upamiętnieniu. Na koniec prosił o wsparcie rady. Ale go nie dostał.

Pierwszy atak przeprowadził SLD, który do sporu z PiS wystawił swojego "komandosa", radnego Andrzeja Golimonta. Ten zaczął od stwierdzenia, że "to już było, za III Rzeszy", po czym nawiązał do koncepcji Alberta Speera, od lat 30. ubiegłego wieku głównego architekta Hitlera ("katedra światła" projektu Spiera to setki reflektorów lotniczych skierowanych w niebo). - Część rodzin ofiar wyraziła się, że takiego czczenia faszystowskimi pomysłami sobie nie życzy - przypomniał. - Poza wszystkim istnieje negatywna opinia konserwatora zabytków. Więc niczego tam nie zbudujecie.

PO: Nieważne, kto ma rację, ważne, kto ma większość. W tym wypadku mamy jedno i drugie

Na szczęście. PiS ocenił komentarz SLD jako "prowokację" czynioną celowo, by podgrzać nastroje wokół Smoleńska. Wąsik: - My nie będziemy pyskować z takimi osobami, to jest poniżej naszej godności. Proszę radnych, by nie ulegali prowokacjom.

Jarosław Szostakowski, lider klubu PO, tłumaczył, że zadaniem rady nie jest promowanie jednej z organizacji pozarządowych, w tym wypadku fundacji Kwietniowe Światło. A do tego w jego ocenie miałoby się sprowadzić wysłuchanie publiczne. Przypomniał, że w mieście obowiązują zasady wystawiania upamiętnień. To m.in. powołanie komitetu budowy, wskazanie lokalizacji. - Na pewnym etapie i tak wkracza Rada Warszawy, która decyduje ostatecznie, czy dany pomnik pojawi się w przestrzeni publicznej - stwierdził. I zgłosił wniosek o odrzucenie projektu uchwały. Dostał wsparcie SLD z komentarzem Andrzeja Golimonta: - Jak mawia Leszek Miller: nieważne, kto ma rację, ważne, kto ma większość. W tym wypadku Platforma ma jedno i drugie.

Komentarze (101)
Zaloguj się
 • orion57

  Oceniono 185 razy 135

  Zuzanna Kurtyka ? i wszystko jasne nie potrzeba 96 świateł to jedno przyćmiewa pozostałe. Aby myśleć o pomniku musimy jako naród odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie"czy organizacja wylotu do Smoleńska przez Prezydenta RP była potrzebna czy też spełniała tylko zachciankę polityczną Jarosława Kaczyńskiego". Odpowiedź pozwoli nam na ustalenie kto jest winny wypadkowi lotniczemu pod Smoleńskiem.
  Chylę głowę przed rodzinami którzy pamiętają o swoich zmarłych a nie wrzeszczą głośno MNIE SIĘ COŚ TAM NALEŻY. Chwała Wam za to.

 • jerjar

  Oceniono 142 razy 108

  "Pomnik Światła poległ". Co, znowu ktoś poległ? Po prostu się nie zapalił. I bardzo dobrze.

 • e-komentarz

  Oceniono 123 razy 95

  Jakim cudem świecenie latarkami pod sukienki Warszawianek miałoby upamiętniać ofiary katastrofy?

 • al48

  Oceniono 102 razy 78

  Pisowskie rodziny poległych bardzo lubią wydawać nie swoje pieniądze. Już dość.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 99 razy 71

  Oni to lubia. Obudz sie Polsko, swiatynia switatla, kult wodza, nieufonsc wobec demokratycznych wyobrow... Kurde, III rzesza w Polsce...

 • katamaran21

  Oceniono 82 razy 62

  W zamach wierzą tylko nieliczni, nawiedzeni. Kto dokonuje zamachu na własnym terytorium na małej wysokości.gdy istnieje ryzyko przeżycia świadków. Takie akty wykonuje się nad obcym obszarem na dużej wysokości. I po co ten zamach na mało znaczącego prezydenta z niskim poparciem? I tak by przestał nim być za kilka miesięcy. na temat katastrofy trzeba słuchać pilotów a nie nawiedzonego Macierewicza i jemu podobnych wykorzzystujących katastrofę do celów politycznych.

 • nubem

  Oceniono 81 razy 43

  I tak doszliśmy do momentu historycznego, w którym (z całym szacunkiem dla rodzin ofiar katastrofy!!), czci się bardziej pamięć jakiegoś pilota, stewardesy czy aktora, niż tysięcy bestialsko zamordowanych polskich oficerów! Żenada.

 • margotje

  Oceniono 52 razy 38

  o jakie "wysluchanie oubliczne" tu chodzi do ciezkiej cholery???
  czyzby kaczynska miala zamiar publicznie zawodzic, w akompaniamencie lamentu szwadronu pod dowodztwem antka-awiatora i dywizjonu moherowych obroncow krzyza?????

 • jano53

  Oceniono 38 razy 30

  Chcą więcej światła to niech sobie świecą ale u siebie w domu za swoje pieniądze a najlepiej jakby wreszcie to światło dotarło do ich średniowiecznych mózgów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje