Ratusz wydał pół miliona na klikanie na Facebooku

19.09.2012 10:33
Anglojęzyczny profil Warszawy na Facebooku

Anglojęzyczny profil Warszawy na Facebooku

Ponad 400 tysięcy dostała zewnętrzna firma za prowadzenie facebookowych profili Warszawy. Ratusz tłumaczy, że aktywność w serwisie związana była z Euro.
O szczegóły wydatków na obsługę ratusza na Facebooku dopytywał w interpelacji radny Jarosław Krajewski. Ten sam, który wcześniej wymusił odtajnienie umów zleceń zawieranych przez Urząd Miasta. Teraz radny zaczął drążyć temat promocji w sieci. Z odpowiedzi ratusza dowiadujemy się, że aktywność na Facebooku jest bardzo kosztowna. Biuro Promocji Miasta w 2011 roku zapłaciło za dwa największe fanpage: facebook.com/Warszawa i jego anglojęzyczny odpowiednik facebook.com/Warsaw - 30 760 zł.

Profil po polsku ma 33 tys. fanów, pojawia się na nim kilka wpisów dziennie. Głównie zapowiedzi imprez i wydarzeń organizowanych przez ratusz. Dziś profil zapowiada wieczorny koncert Coldplay, wczoraj zapraszał na konsultacje społeczne w Wawrze.

Wydatki mocno poszybowały w górę w tym roku. Profil anglojęzyczny kosztował aż 411 tys. Ma to oczywiście związek z Euro. Ratusz tłumaczy, że w tej kwocie zmieściła się m.in. kampania reklamowa akcji "Syrenki Narodowe" przeprowadzona w serwisie Marka Zuckenberga, której wykonawcę wybrano w przetargu.

Co ciekawe profil anglojęzyczny ma więcej fanów niż polski: "lubi go" 44 tysiące osób. Treści są podobne: ostatnio profil zapowiadał zbliżający się maraton, sporo na nim ładnych zdjęć Warszawy.

Droga Noc Muzeów

Oddzielne miejsce w budżecie Biura Promocji zajmuje profil Noc.Muzeow.w.Warszawie. Prowadzi go w ramach obowiązków (tak jak profil główny w języku polskim) troje pracowników Biura. 15 tys. zł pochłonął konkurs promujący Noc Muzeów. Ten profil aktywny jest głównie wiosną, gdy zbliża się Noc Muzeów. Od maja pojawiły się na nim cztery wpisy, w tym jeden o czeskich zamkach w Zabrzu. Przekaz teoretycznie ma szansę wyświetlić się na facebookowych tablicach 33 tys. fanów.

Na tym nie koniec miejskich wydatków na działalność na FB. Ratusz wciąż podlicza ile pieniędzy pochłaniają mniejsze profile, takie jak KulturalnaWarszawa, KonsultacjeSpoleczneWarszawa, EuropeDirectWarszawa, EuropejskaWarszawa

>>> Odwiedź warszawa.gazeta.pl na Facebooku

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • jarmi79

  Oceniono 83 razy 69

  Z OSTATNIEJ CHWILI: Rząd platformy już wie jak rozwiązać problem głodnych i bezrobotnych w Polsce. Premier zaproponował żeby głodni zjedli bezrobotnych.

 • tirinti

  Oceniono 49 razy 41

  Ciekawe jaki jest stopień pokrewieństwa pomiędzy właścicielem firmy robiącej profile i jakimś (bez)radnym.

 • dd1987

  Oceniono 35 razy 15

  Tych afer gospodarczych za tego rzadu jest tyle ze mozna by obdzielić wszystkie rządy po 89 jak nie po 45 roku. A mimo wszystko tyle ludzi chce na nich dalej glosowac. Toż to szok. Ja rozumie ze nie ma na kogo głosować, ale to już lepiej w ogóle nie głosować niż wybierać między dżumą a cholerą. Albo lepiej zagłosowac na jakąś partie przyjaciół piwa czy krasnali przynajmniej ktos nowy będzie.

 • donaldszczodry

  Oceniono 12 razy 10

  Zatrudniamy Lisa żebyście mieli dobre informację, zatrudniamy znajomych do budowania wizerunki i promocji polskich miast. Budujemy mieszkania, drogi i autostrady. Walczymy z korupcją, pisuarami i bezrobociem. Obniżamy podatki i prowadzimy politykę prorodzinną. Sprawiamy że starość nadchodzi później i staje się naprawdę złota. A WY JESZCZE DO CHOLERY MACIE CZELNOŚĆ MIEĆ PRETENSJE?

 • alesieporobilo

  Oceniono 17 razy 9

  A instytuty naukowo-badawcze klepa biede. Za 400 tys mozna zrobic zupelnie przyzwoity projekt naukowy i miec z tego konkret, ktory ma przelozenie na rozwoj calego spoleczenstwa. Pieniedzy na badania brakuje a na takie duperele jak otwieranie mostow (otwarcie mostu polnocnego kosztowalo 250 tys zl) jest. Sami sobie ludzie odpowiedzcie dlaczego w tym kraju jest taki syf, kila i mogila.

 • ewa543210

  Oceniono 7 razy 7

  a kto jest prezydentem stolicy?
  pewnie ktos z platformy złodziejskiej - no to wszystko wiadomo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje