Najgorsi kierowcy w Warszawie jeżdżą na... skuterach?

ArsMedia

Jak to możliwe, że bez żadnych uprawnień można jeździć po ulicach w Polsce pojazdem o masie nawet 100 kg? Nawet jeśli nie odróżnia się kolorów? - pyta nasz czytelnik i przysyła filmy z przykładami całkowitego lekceważenia przepisów przez kierowców skuterów.
Przypomnijmy, że aby jeździć małym skuterem o pojemności silnika do 50 cm, nie potrzeba mieć prawa jazdy. To ulubione pojazdy m.in. dostawców pizzy, ale też osób, które z różnych względów nie mają uprawnień do kierowania samochodem czy większym jednośladem. Niedawno pisaliśmy, że skuterem jeździ dziennikarz Maciej Zientarski, który stracił prawo jazdy po tragicznym wypadku na Puławskiej.

Na problem skuterzystów zwraca uwagę w liście na stoleczna@agora.pl nasz czytelnik:

Chciałem poruszyć problem kierowców skuterów na ulicach. Nie potrafię zrozumieć ustawodawcy, który uznał, że można jeździć po drogach pojazdem o masie przekraczającej 100 kg bez kierowcy i rozwijającej prędkość prawie 50km/godz. bez jakichkolwiek uprawnień. Mając dowód osobisty, możemy poruszać się po drogach skuterem, nawet nie rozróżniając kolorów, nie mając pojęcia, czym jest pierwszeństwo przejazdu czy co oznaczają te śmieszne znaki przy drodze. Dziwne jest to tym bardziej, że, mając prawo jazdy kategorii B, nie możemy jeździć motocyklami, mimo że przepisy są takie same dla samochodów osobowych i motocykli.

Przeraża mnie to, co widzę na ulicach w wykonaniu kierowców skuterów, i chciałbym zaapelować za Waszym pośrednictwem do wszystkich poruszających się tym środkiem transportu, o bardziej odpowiedzialne wykorzystywanie pojazdów określanych w ustawie jako motorower.

Przypominam, że mimo że nie są wymagane uprawnienia do kierowania skuterem, to obowiązują Was przepisy o ruchu drogowym, więc w trosce o swoje zdrowie i życie należałoby je poznać.

Poniżej dwa przykłady totalnej nieodpowiedzialności, głupoty i braku wyobraźni. Na pierwszym filmie na ul. Księcia Janusza widać, jak kierowca skutera z pasażerką przejeżdża przez skrzyżowanie, łamiąc chyba wszystkie przepisy (wyprzedzanie pojazdu, który się zatrzymał, żeby przepuścić pieszych, wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, nieustąpienia pierwszeństwa, ponieważ to było skrzyżowanie równorzędne, wyprzedzanie bez kierunkowskazów).
Kolejny mój film, nagrany już jakiś czas wcześniej, ale też pokazuje ignorancję niektórych kierowców skuterów.Co ciekawe, kolejnego dnia zrobił dokładnie to samo.

Zobacz także
 • Maciej Z. podczas rozprawy we wrześniu 2011 roku Maciej Zientarski potrącił skuterem pieszego
 • Zamieszanie po wypadku w Al. Jerozolimskich Dwa wypadki przy Dworcu Centralnym: motor i skuter
 • Wypadek na rogu Sobieskiego i Bonifacego Wypadki na ulicach: czołowe zderzenie skutera
Komentarze (16)
Najgorsi kierowcy w Warszawie jeżdżą na... skuterach?
Zaloguj się
 • q-bbusek

  0

  rowerzyści jadą tak-aby kierowca auta-(desperat na sterydach) nie wjechał w niego np.przy skręcaniu... wiadomo że benzyna droga i on nie chce za często hamować- bo wychodzi wieksze zużycie paliwa-na które on musi pracować...nie by spieszno mu było do rodziny czy kochanki...

  o tym się nie mówi...ale całkiem niedawno był wypadek w mojej okolicy-kierowca przejechał kilkadziesiąt metrów aby świadomie najechać na rowerzystę-bo ten wjechał wcześniej przed niego na skrzyżowaniu...kto kogo uczy takiej jazdy-prawdziwaszkoła życia

 • q-bbusek

  Oceniono 1 raz -1

  NIECH SIĘ ZABIJE -SKORO JEST "NIEZNISZCZALNYM"... problem że nie myśli o ludziach, których mógłby okaleczyć...w USA czy w Anglii też łamią ludzie prawo-i co??niby lepsi od nas są??
  u nas jak jest przepis prawa od razu można przewidywać że ktoś uchwalił go złośliwie, nieprofesjonalnie-albo aby ułatwić sobie jakiś biznesik na boczku...taka mentalność Ciemnogrodu siedząca w każdym z nas...wykłócimy się z sąsiadem Kargulem o wszystko, ale żeby się z nim zbratać?? po trupie-chyba że większe zagrożenie się pojawi...albo jeśli się wzbogacimy... ufamy tylko w to, że warto robić po swojemu-im bardziej prostacko-tym skuteczniej...widać to nie tylko na drogach

 • tbernard

  Oceniono 3 razy 1

  Skoro szanowny autor taki wyczulony na punkcie znajomości przepisów, to nich będzie łaskaw zajrzeć do nich aby zapoznać się z definicją pojęć takich jak wyprzedzanie i omijanie. Potem niech łaskawie wytłumaczy jak można "wyprzedzić pojazd który się zatrzymał..." Co ma podwójna ciągła do zakazu wyprzedzania? Oczywiście na tym filmie była przekroczona linia ciągła (przy czym podwójna wcale nie oznacza jakiegoś wzmocnienia w stylu: tutaj, to już na serio) oraz było wyprzedzanie pojazdu, który zwalniał przed przejściem i to jest karygodne. Ale osoba tak wyczulona na punkcie przepisów mogła by precyzyjniej się wyrażać.
  Ponadto zupełnie umknął autorowi inny grzeszek, tym razem kierowcy pojazdu który bezpośrednio przed nim jedzie i się zatrzymuje. Otóż nie jedzie on możliwie blisko prawej krawędzi. Skoro nie sygnalizuje skrętu w lewo, to co on robi przyklejony do tej linii środkowej? Owszem, nie przekracza jej i jeszcze nie najeżdża, a sformułowanie "możliwie blisko" może i jest nieprecyzyjne ale widać gołym okiem, że bliskości są zupełnie na odwrót. Bardzo dużo kierowców tak jeździ i tacy mają w zwyczaju ścinania tej linii na łukach nawet nie będąc owego faktu świadomi.

 • mariuszdd

  Oceniono 1 raz -1

  Prawo jazdy na rower ;) też ?
  itd . komuszki pełną gębą .
  Talon na balon ,asygnatę b na armatę

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 1 raz -1

  Niedługo będą wymagać prawa jazdy od pieszych, oni też są głupi i powodują wypadki. Będą musieli również wykupić OC. Również trzeźwość powinna być badana
  A to wszystko, po to aby utrzymać dotychczasowy model społeczny w którym wynagrodzenia otrzymuje się za pracę i w imię tworzenia nowych nieproduktywnych miejsc pracy. Dlatego tworzy się różne dziwne rozwiązania prawne i organizacyjne.
  Wydajność w produkcji dóbr wzrosła w ostatnich 40 latach kilkunastokrotnie, za tym nie poszło skrócenie czasu pracy, a wręcz odwrotnie przedłuża się wiek emerytalny i myśli się o 13 godzinnym dniu pracy, a duża część ludzi żyje gorzej niż te 40 lat temu, i po prostu nie stać ich aby utrzymać jedno, czy dwoje dzieci.

 • sknerus222

  Oceniono 7 razy 5

  mega stronniczy list
  na drugim filmiku taksówkarz łamie te same przepisy stwarzając zagrożenie nie tylko dla siebie jak skuter, ale też z racji wielkiej bryki dla innych a szanowny czytelnik nie raczy zwrócić na to uwagi
  czyżby to lament taksówkarza?

 • czarny-cezar2

  Oceniono 8 razy -2

  proponuję obowiązkowo PRAWO JAZDY dla pieszych/no może prawo chodu/ po rocznych kursach i za wysoką opłatą pier,.......olone państwo policyjne!!!!! opłata za oddychanie i srXXXnie!

 • niemawolnychnickow

  Oceniono 6 razy 4

  Nie chciałbym tutaj obrazić użytkowników motorowerów znających i przestrzegających przepisy ruchu drogowego, ale problem tyczy się nie tylko Warszawy. Multum osób jeżdżących na skuterach nie zna znaków, a co dopiero przepisów. Sam niedawno miałbym stłuczkę ze skuterem. Najpierw wjechał na rondo, nawet nie zwalniając, prosto pod koła mojego auta, by po chwili na tym samym rondzie (kiedy miał już pierwszeństwo) całkowicie się zatrzymać. Użytkownik skutera (bo kierowcą nie można go nazwać) ewidentnie nie wiedział kto ma kiedy pierwszeństwo. Mam kilku znajomych jeżdżących na skuterach tylko dlatego, że nie potrafią zdać prawka. Powyższe filmy tylko potwierdzają moją opinię o większości użytkowników tych chińskich cudów techniki

 • leartios

  Oceniono 3 razy 3

  Od nowego roku na skuter będzie kategoria AM. Ustawodawca poprawił się?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje