Smoleński Pomnik Światła na Krakowskim? PiS: "Chcemy"

13.09.2012 21:00
Koncepcja pomnika światła nawiązuje do zniczy stawianych przez Polaków po katastrofie 10 kwietnia

Koncepcja pomnika światła nawiązuje do zniczy stawianych przez Polaków po katastrofie 10 kwietnia (Fot. www.pomnikswiatla.org)

PiS ze wsparciem fundacji Kwietniowe Światło wraca do tematu upamiętnienia katastrofy smoleńskiej. Rada Warszawy zdecyduje o publicznym wysłuchaniu w sprawie Pomnika Światła przed Pałacem Prezydenckim
- Tak, chcemy stawiać ten pomnik - mówi "Gazecie" Maciej Wąsik, szef klubu radnych, który od wiosny zabiegał o publiczną debatę na forum samorządu.

Projekt uchwały o wysłuchaniu autorstwa PiS utknął w ratuszu. PO twierdzi, że przez wady prawne, na usunięcie których potrzeba było PiS-owi kilku miesięcy. - Żadnych wad nie było. Platforma Obywatelska tyle czasu celebrowała nasze pismo - dodaje Wąsik. Teraz kolejna próba: doprowadzić do publicznego wysłuchania na forum stołecznego samorządu. By do tak nietypowej debaty doszło, musi się zgodzić polityczna większość z PO. Punkt jest zaplanowany na 20 września, czyli na najbliższą sesję.

Nasi rozmówcy z Platformy twierdzą, że powrót do zarzuconego wiele miesięcy temu tematu Pomnika Światła ma związek z wrześniową ofensywą PiS. Publiczny spór o upamiętnienie przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się chwilę przed stołecznym marszem środowisk patriotyczno-narodowych "Obudź się, Polsko". Wprawdzie, co podkreślają nasi rozmówcy, PiS przedstawia się obecnie jako partia ekspertów zatroskanych o stan gospodarki, ze Smoleńska jednak nie zrezygnował. 10. dnia każdego miesiąca odbywają się przemarsze pod Pałac Prezydencki, którym przewodzi Jarosław Kaczyński.

Wysłuchanie po procedurze

Szef klubu PO Jarosław Szostakowski mówi, że radni są jeszcze przed kuluarową dyskusją. Temat Pomnika Światła pojawił się bowiem niespodziewanie. - Nie znamy szczegółowego planu całego przedsięwzięcia. Pan Wąsik wygłosi referat na sesji, wtedy podejmiemy decyzję, czy dopuścić do wysłuchania publicznego.

Debata o tym samym pomniku, czyli 96 nieregularnie rozmieszczonych światłach upamiętniających ofiary katastrofy, zajmowała opinię publiczną już w 2011 r. Wtedy, jak pisaliśmy, projekt pomnika autorstwa architekta Pawła Szychalskiego został pozytywnie oceniony przez kilkoro krewnych ofiar katastrofy, m.in. Martę Kaczyńską, Magdalene Mertę, Andrzeja Melaka, Jakuba Płażynskiego. Minister kultury powiedział, że "to krok w dobrym kierunku". Temat zakończył ratusz. Hanna Gronkiewicz-Waltz, powołując się na opinię konserwatora zabytków, wykluczyła zmiany przed pałacem. Potem były jeszcze wynik sondażu, w którym większość warszawiaków powiedziała, że nie chce pomnika ofiar w ścisłym centrum. Działacze PiS jednak nie rezygnują. Jeśli Platforma zgodzi się na wysłuchanie, rozmowa o pomniku odbędzie się wedle ścisłych zasad. W projekcie uchwały PiS podaje, że w przygotowaniach będzie go wspierać fundacja Kwietniowe Światło. Na sali pojawi się m.in. autor projektu upamiętnienia. Słuchać go mają radni oraz prezydent lub wiceprezydent Warszawy. PiS ustalił też, że wstęp na salę będą miały osoby, które przejdą procedurę zgłoszeniową.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (242)
Zaloguj się
 • amg53

  Oceniono 211 razy 187

  a ja chcę swiatła na ulicach Poznania, ciemno jak w uupie u Mudzina...a w temacie to o co tym gościom z PISu biega ? przecież na Krakowskim jest iluminacja,co roku,przed świętami Bożego Narodzenia.

 • eldemon

  Oceniono 181 razy 139

  Już myślałem, że dziś nie doczekam się artykułu o temacie smoleńskim i o PIS_ie! Ale nie zawiodłem się!

 • bandierarossa

  Oceniono 95 razy 89

  PIS chce to,PIS chce tamto. No i dobra ale za swoją kase i na swoim terenie. Kurdupel z Żoliborza ma kase i to nie małą a więc niech sponsoruje fanaberie debili. Ale nie na Krakowskim, bo nie potrzeba tu zasrywania przestrzeni publicznej

 • dr.kwasenbrau

  Oceniono 99 razy 77

  Będzie fajna jazda, mówie wam.

 • nuju

  Oceniono 60 razy 56

  Pis chce pomnika, pis chce komisji, pis chce dymisji, pis chce rozliczenia, pis chce odtajnienia, pis chce weryfikacji, pis chce rządzenia, pis chce odwołania.....
  I CO JESZCZE ??

  A JA CHCĘ ŻEBY PiS ZNIKNĄŁ Z POLITYKI !

 • bob_59

  Oceniono 60 razy 56

  Sęk w tym, że oni nie chcą upamiętniać ofiar, a durnia, który te ofiary spowodował. A na to zgody nie będzie...

 • zigzaur

  Oceniono 61 razy 55

  To jest pomnik ciemnoty a nie światła.
  Pałac Prezydencki został wybudowany przez Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Koniecpolskiego, w okresie największej świetności Rzeczypospolitej, i powinien zachować pierwotną formę architektoniczną.

 • piotr110660

  Oceniono 114 razy 54

  A mnie interesuje w tej chwili usuniecie w trybie pilnym Prezesa SO w Gdańsku.

 • apparent

  Oceniono 57 razy 53

  Zgadzam się, że PIS kompromituje chrześcijan, ale proszę nie stosować uogólnień.
  Lot smoleński miał otwierać kampanię prezydencką Lecha Kaczyńskiego i zakończył się wielkim sukcesem ponieważ przyniósł grobowiec na Wawelu. Druga kadencja prezydencka i nie wiem jakie dodatkowe sukcesy na pewno nie przyniosłyby tego grobowca. Kompromitujące dla PIS-u jest, że nie pojadą pomodlić się przy grobie swojego prezydenta tylko wywołują w Warszawie awantury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje