Smoleński Pomnik Światła na Krakowskim? PiS: "Chcemy?

Koncepcja pomnika światła nawiązuje do zniczy stawianych przez Polaków po katastrofie 10 kwietnia

Koncepcja pomnika światła nawiązuje do zniczy stawianych przez Polaków po katastrofie 10 kwietnia (Fot. www.pomnikswiatla.org)

PiS ze wsparciem fundacji Kwietniowe Światło wraca do tematu upamiętnienia katastrofy smoleńskiej. Rada Warszawy zdecyduje o publicznym wysłuchaniu w sprawie Pomnika Światła przed Pałacem Prezydenckim
- Tak, chcemy stawiać ten pomnik - mówi "Gazecie" Maciej Wąsik, szef klubu radnych, który od wiosny zabiegał o publiczną debatę na forum samorządu.

Projekt uchwały o wysłuchaniu autorstwa PiS utknął w ratuszu. PO twierdzi, że przez wady prawne, na usunięcie których potrzeba było PiS-owi kilku miesięcy. - Żadnych wad nie było. Platforma Obywatelska tyle czasu celebrowała nasze pismo - dodaje Wąsik. Teraz kolejna próba: doprowadzić do publicznego wysłuchania na forum stołecznego samorządu. By do tak nietypowej debaty doszło, musi się zgodzić polityczna większość z PO. Punkt jest zaplanowany na 20 września, czyli na najbliższą sesję.

Nasi rozmówcy z Platformy twierdzą, że powrót do zarzuconego wiele miesięcy temu tematu Pomnika Światła ma związek z wrześniową ofensywą PiS. Publiczny spór o upamiętnienie przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się chwilę przed stołecznym marszem środowisk patriotyczno-narodowych "Obudź się, Polsko". Wprawdzie, co podkreślają nasi rozmówcy, PiS przedstawia się obecnie jako partia ekspertów zatroskanych o stan gospodarki, ze Smoleńska jednak nie zrezygnował. 10. dnia każdego miesiąca odbywają się przemarsze pod Pałac Prezydencki, którym przewodzi Jarosław Kaczyński.

Wysłuchanie po procedurze

Szef klubu PO Jarosław Szostakowski mówi, że radni są jeszcze przed kuluarową dyskusją. Temat Pomnika Światła pojawił się bowiem niespodziewanie. - Nie znamy szczegółowego planu całego przedsięwzięcia. Pan Wąsik wygłosi referat na sesji, wtedy podejmiemy decyzję, czy dopuścić do wysłuchania publicznego.

Debata o tym samym pomniku, czyli 96 nieregularnie rozmieszczonych światłach upamiętniających ofiary katastrofy, zajmowała opinię publiczną już w 2011 r. Wtedy, jak pisaliśmy, projekt pomnika autorstwa architekta Pawła Szychalskiego został pozytywnie oceniony przez kilkoro krewnych ofiar katastrofy, m.in. Martę Kaczyńską, Magdalene Mertę, Andrzeja Melaka, Jakuba Płażynskiego. Minister kultury powiedział, że "to krok w dobrym kierunku". Temat zakończył ratusz. Hanna Gronkiewicz-Waltz, powołując się na opinię konserwatora zabytków, wykluczyła zmiany przed pałacem. Potem były jeszcze wynik sondażu, w którym większość warszawiaków powiedziała, że nie chce pomnika ofiar w ścisłym centrum. Działacze PiS jednak nie rezygnują. Jeśli Platforma zgodzi się na wysłuchanie, rozmowa o pomniku odbędzie się wedle ścisłych zasad. W projekcie uchwały PiS podaje, że w przygotowaniach będzie go wspierać fundacja Kwietniowe Światło. Na sali pojawi się m.in. autor projektu upamiętnienia. Słuchać go mają radni oraz prezydent lub wiceprezydent Warszawy. PiS ustalił też, że wstęp na salę będą miały osoby, które przejdą procedurę zgłoszeniową.

Zobacz także
 • Budowa stacji metra Dworzec Wileński Setki szkieletów na budowie metra? Policja na tropie
 • Budowa stacji metra u zbiegu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej Mnóstwo szkieletów na budowie metra? "To jakiś obłęd"
 • Obrażał prezydenta, bronił kiboli. Radny PiS ukarany
Komentarze (242)
Smoleński Pomnik Światła na Krakowskim? PiS: "Chcemy?
Zaloguj się
 • costa3500

  0

  Radni PiS powinni się zastanowić kiedy należy wyrzucić zezwło Kaczora z Wawelu na który cuchnie tchurzem i drobnym pijakiem

 • puch-atek

  0

  tam trzeba postawić pomnik CIemnoty Polskiej, ku przestrodze narodom. Szarżował Lesio, szarżował, aż poleciał przedwcześnie do nieba, zabierając ze sobą orszak ofiar. I jak jeszcze PIS Dzielce będą chcieli stłumić swoje poczucie winy i niezdolność do przemiany? Patałachy!

 • pablobodek

  0

  Musi stanąć wielki - Pomnik Sprawców Katastrofy Smoleńskiej Bliźniaków K.
  Ku przestrodze.

 • milorex10

  Oceniono 2 razy 2

  Rozumiem, że będzie to pomnik Brawury Smoleńskiej imienia L. Kaczyńskiego.

 • korcia2000

  Oceniono 5 razy 5

  Budujmy pomniki! A Centrum Zdrowia Dziecka zlikwidujmy z powodu długów. Pomnik ważniejszy!

 • planteria01

  Oceniono 3 razy 3

  A postawią obok pomnik "Ku czci ofiar WTC"? Jak już czcić to czcić na całego.Można dodać jeszcze wypadki autobusowe z pielgrzymkami do Lourdes. Miasteczko pielgrzymkowe na placu Belwederu.:D W żadnym kraju nie ma tylu dziwactw co w naszym!

 • modrzewina

  Oceniono 5 razy 5

  To już nie jakiś tam pomnik z postacią na cokole...nie, nie. Pomnikiem ma być CAŁE Krakowskie Przedmieście ! I o to chodzi tym cwaniaczkom z PiS-u, "cwanym gapom" Wtedy już nie będzie Krakowskiego Przedmieścia, tylko "Plac Rodziny Kaczyńskich " A z pałacu zrobią Muzeum im."Rodziny Kaczyńskich " !!!
  Może i Warszawa zmieni nazwę na Kaczygród ?

 • india.wr

  Oceniono 2 razy 2

  Zmienić zajęcia z religii w szkołach na lekcje z religii smoleńskiej. Albo zrobic dodatkowe 2 godziny w tygodniu nowej religii. Maciarewicz na ministra edukacji!

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 2 razy 2

  pomniki światła niech sobie robią pod swoimi domami,czy debile z pisuaru mają prawo do pałacu prezydenckiego,czy tym debilom wszystko wolno???????????????????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje