''80 milionów'' Krzystka polskim kandydatem do Oscara

01.09.2012 07:30
Na planie filmu

Na planie filmu "80 milionów" (Na planie filmu "80 milionów". Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Trudno wymarzyć sobie lepszą filmową wiadomość dla Wrocławia - "80 milionów" Waldemara Krzystka, opowieść o legendarnej akcji działaczy "Solidarności", jest polskim kandydatem do Oscara
Taką decyzję podjęła polska Komisja Oscarowa powołana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, w skład której wchodzą polscy filmowcy. Nie znamy jeszcze jej uzasadnienia.

Pod koniec stycznia zostanie ogłoszona lista dziewięciu półfinalistów, spośród których w ciągu tygodnia zostanie wyłonionych piątka nominowanych tytułów. Producent "80 milionów" ma zatem pięć miesięcy, żeby wypromować film w Stanach Zjednoczonych.

Polska nominacja to bowiem dopiero początek walki o statuetkę. Trzeba jeszcze przekonać członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, że polski film jest jednym z najlepszych obrazów, jakie powstały w ubiegłym roku na całym świecie - bo szansę na Oscara ma jedynie w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

Do tej pory nominacje udało się wywalczyć zaledwie dziewięciu polskim tytułom - ostatnim z nich był "W ciemności" Agnieszki Holland, nominowany w ubiegłym roku. Dotąd jednak żaden polski film nie zdobył statuetki w tej kategorii.

Waldemar Krzystek telefon od Agnieszki Odorowicz, szefowej Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, z wiadomością o nominacji odebrał podczas spotkania z ekipą swojego kolejnego filmu - "Fotograf" - który już wkrótce będzie powstawał w Legnicy. Wrocławski reżyser jest przekonany, że gra o "80 milionów" jest warta świeczki, niezależnie od wyniku głosowania członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

- Cieszę się z tego wyróżnienia, bo to olbrzymia promocja filmu, szansa na drugie życie - mówi. - Szansa na to, że zobaczy go i pozna naszą wrocławską historię jeszcze więcej osób. Mam nadzieję, że wrocławianie wybaczą mi wreszcie zamknięcie mostu Grunwaldzkiego na dwa dni z powodu zdjęć. Bo dzięki temu ten most może zrobić światową karierę.

"80 milionów" to opowieść o tym, jak rozwalić totalitarny system, pokazana z wrocławskiej perspektywy - jej bohaterami są Staszek Huskowski, Piotr Bednarz i Józef Pinior, którzy na trzy dni przed wprowadzeniem stanu wojennego wypłacili z banku tytułowe związkowe miliony. Krzystkowi udało się sprawić, że tę historię ogląda się jak sensacyjny film o skoku na bank. Są tu widowiskowe pościgi na zaśnieżonych wrocławskich ulicach fiatem 126 p w kolorze piasek pustyni, jest nierówna walka opozycji ze Służbą Bezpieczeństwa, a przede wszystkim zamiast opowieści o ludziach z marmuru czy żelaza, film o ludziach z krwi i kości. Niedoceniony przez jurorów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych znalazł uznanie selekcjonerów Moskiewskiego Festiwalu Filmowego, gdzie - jako jedyny polski tytuł - został zaproszony do konkursu.Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • dextromethorphan

  Oceniono 28 razy 26

  Proszę o sprostowanie tytułu artykułu, film nie dostał żadnej nominacji do Oscara, tylko został nominowany na kandydata do nominacji.

 • baby1

  Oceniono 20 razy 18

  Przeczytałem o nominacji i byłem zaskoczony, ale potem doczytałem, że to nie jest żadna nominacja (bo takich jest pięć w jednej kategorii), ale jest to nasza propozycja, a " polska Komisja Oscarowa" brzmi komicznie.

 • aazz91060

  Oceniono 19 razy 15

  Nominacja polskiej Komisji Oscarowej, ma takie samo znaczenie jak np. Etiopskiej Komisji Oscarowej, Komisji Oscarowej z Bangladeszu, itp.
  Aspiracje niebotyczne, a brudne gacie podarte.!
  Najlepiej od razu wyslac ten film na Ksiezyc, moze tam ?

 • yatsu1

  Oceniono 17 razy 13

  zgroza... to naprawdę nie jest dobry film...

 • bananek_2

  Oceniono 17 razy 13

  szanse ma tylko "Lech Wałęsa" Wajdy zesposorem Amber Gold

 • komercyjny02

  Oceniono 15 razy 11

  "dostał nominację"

  Stwierdzenie wprowadzające w błąd!
  Czyją nominację? Komisji powołanej przez polskiego min. kultury. Tymczasem każdy kinoman wie, że przed oficjalną ceremonią wręczania Oscarów, Akademia Hollywoodzka ogłasza swoje własne nominacje, po pięć w każdej kategorii. Tę polską nominację od tej amerykańskiej dzielą lata świetlne. Dopiero dostanie się do tej elitarnej piątki niesie ze sobą 20-procentową szansę na Oscara.
  Mówi się, że nominacja (ale ta hollywoodzka) jest formą zauważenia filmu. Tyle, że akurat kategoria "najlepszy film nieanglojęzyczny" jest jedną z najmniej liczących się. Ostatecznie, nawet jak film Oscara zdobędzie (akurat "80 mln" jest bez szans, ale teoretycznie przyjmijmy...), to i tak amerykańska publiczność masowa nie będzie chodzić na obraz zrealizowany w języku innym, niż angielski. Gdyby reżyser znał angielski, to może mógłby liczyć na zaproszenie do USA, ale nie przypuszczam.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 19 razy 9

  Już? Skończyliście się brandzlować?

  ""80 milionów" Waldemara Krzystka, opowieść o legendarnej akcji działaczy "Solidarności", jest polskim kandydatem do Oscara
  Taką decyzję podjęła polska Komisja Oscarowa"

  Czyli to pobożne życzenia, włażenie do du p uwłaszczonym solidaruchom, a nie ocena filmu przez Amerykanów...
  ;>>>

 • rowno

  Oceniono 13 razy 9

  O Bożesz Ty moj! Znowu jak kulą w płot...

 • extrafresh

  Oceniono 13 razy 9

  Bez kitu!

  Przecież to totalne g.wno!

  Oglądałem na przewijaniu...

  Ale wstyd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje