Włochy nie chcą meczetu. "Trzeba zatrzymać tę budowę"

Dom modlitwy muzułmanów przy ul. Dymnej 17 stowarzyszenie Ahmadiyya chce przebudować na meczet. Sąsiedzi i działacze PiS ostro protestują

Dom modlitwy muzułmanów przy ul. Dymnej 17 stowarzyszenie Ahmadiyya chce przebudować na meczet. Sąsiedzi i działacze PiS ostro protestują (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Meczet zakłóci zabudowę okolicy - uważa Christian Młynarek, radny PiS. - Nie chcę, żeby muzułmanie traktowali mnie jak niewiernego - dodaje prof. Janusz Wojdalski też z PiS. Przeciwko budowie meczetu ruchu Ahmadiyya na Włochach protestuje 600 mieszkańców.
Profesor wydziału inżynierii SGGW i radny PiS Janusz Wojciechowski mówi, że do muzułmanów prywatnie nic nie ma. Ale boi się, że Włochy staną się muzułmańską dzielnicą jak we Francji, a okolica meczetu będzie parkingiem dla dziesiątek samochodów. O budowie meczetu na Dymnej - a właściwie rozbudowie dotychczasowego domu modlitw - dowiedział się w 2010 roku. To Stowarzyszenie Ahmadiyya wystąpiło o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Postępowanie trwa do tej pory, bo mieszkańcy protestują.

Ahmadiyya to ruch reformatorski w islamie, przez część świata muzułmańskiego uznawany za sektę. Założył go Mirza Ghulam Ahmad z Pendżabu. Od 1865 roku zaczął ogłaszać się mahdim, powtórnie przybyłym Jezusem i inkarnacją Kryszny. Ahmadiyya jest prześladowana w wielu krajach muzułmańskich. Ale największy meczet w Wielkiej Brytanii należy właśnie do nich. W Polsce wspólnota działa od 1990 roku i liczy do kilkuset wiernych. Do tej pory spotkania i piątkowe modlitwy odbywały się w jednorodzinnym domu przy Dymnej. Teraz chcą go rozbudować o bibliotekę, większą salę modlitewną i łazienki, bo dziś przed modlitwami tworzą się kolejki. Dobudowany ma zostać także kilkunastometrowy minaret. Gdy o planach dowiedzieli się mieszkańcy - zaprotestowali. Słali listy protestacyjne do burmistrza. Pisali m.in.: -"Meczet nie będzie harmonizował się z okoliczną zabudową". "Jego budowa obniży wartość okolicznych nieruchomości". "Islam charakteryzuje odmienność kulturowa. To doprowadzi do dotychczas nieznanych problemów w społeczności lokalnej".

Rzecz o równowadze

Protest nabrał tempa w tym roku. Zaangażowały się stowarzyszenia Nasze Włochy i Willa Włochy, do którego należą włochowscy radni PiS oraz koordynatorzy protestu - Christian Młynarek i Janusz Wojdalski. Zebrano 600 podpisów przeciwko budowie. Gorąco było tuż przed wakacjami. O "Batalii o meczet" informował portal Polonia Christiana. Pod koniec czerwca miała odbyć się rozprawa administracyjna.

- Ale strony nie zostały poinformowane na czas, przesunięto ją na listopad - tłumaczy rzecznik dzielnicy Mikołaj Foks.

Przeciwko meczetowi na Dymnej nie ma za to zamiaru protestować Europa Przyszłości, która krytykuje budowę innego meczetu - Ligi Muzułmańskiej przy rondzie Zesłańców Syberyjskich. W stowarzyszeniu tłumaczą, że protestują przeciwko islamowi politycznemu, a Ahmadiyya polityczny nie jest.

Profesor Wojdalski, radny PiS na Włochach, uważa jednak: - Muzułmanie nazywają nas niewiernymi. A ja jestem katolikiem i nie chce być nazywany niewiernym. Prześladują chrześcijan, niedawno w Pakistanie zabito chłopca. Dlaczego nie są budowane kościoły w Arabii Saudyjskiej? Powinna być równowaga - wymienia.

- Przecież Ahmadiyya są prześladowani przez muzułmanów w Pakistanie. I nie mają wiele wspólnego z Arabią Saudyjską.

- Ja nie wiem. Nie wnikam w niuanse. Wiem, że to niebezpieczne - odpowiada profesor Wojdalski.

- Nie protestuję przeciwko obecności muzułmanów, jestem daleki od ideologizowania tej sprawy - mówi z kolei Chrisitan Młynarek - Najważniejszym dla mnie argumentem, używamy go w protestach, jest zaburzenie charakteru dzielnicy.

- Bez minaretu meczet mógłby powstać?

- I wtedy będzie przeszkadzał wielu mieszkańcom.

W domu modlitw na Dymnej, który od dwóch lat chce się stać meczetem, odpowiadają: - Nie chcemy robić niczego złego. Wydawało się nam, że rozbudowa to nie problem. Ale od 2 lat nic się prawie nie ruszyło.

Na listopadową rozprawę wspólnota przygotowuje prezentację, chcą przekonywać mieszkańców, że meczet może dzielnicę wzbogacić.

Protestujący: - Nie chcemy wzbogacania. Trzeba definitywnie zatrzymać tę budowę.

Zobacz także
 • Protest przeciwko syryjskiemu reżimowi przed ambasadą Syrii przy ul. Goszczyńskiego zorganizowany przez Komitet Wsparcia Syryjskiej Rewolucji Wojna syryjsko-syryjska pod flagą biało-czerwoną
 • Płot wokół Stadionu Narodowego Co zrobić z płotem wokół Stadionu? "Przerobić na grilla"
 • 70 lat temu uzdrowisko zmieniło się w miasto śmierci
Komentarze (346)
Włochy nie chcą meczetu. "Trzeba zatrzymać tę budowę"
Zaloguj się
 • banan125

  0

  to jest własnie katolska moralność - jak sami mordowali innowierców i heretyków to było OK - jak inni chcą zrobić dom modlitwy obok polakich katoli to są BE -

  katolickie kołtuny = lenie intelektualne = impotenci umysłowi = ograniczone wiejskie głupki

  - rzygać sie chce na taką moralność !!!!!

  w Bejrucue przez wiele stuleci finkcjonowały wszystkie religie obok siebie i wszyscy byli zadowoleni///

  Zydzi tak szybko sie rozwiajali dzięki tolerancji w stosunku do innych nacji, kultur i religii !!!

 • szczuras99

  Oceniono 1 raz 1

  Jakby mial powstac drugi Lichen to by nie burzyl charakteru dzielnicy i PiSowski profersorek Wojdalski pierwszy by kamien wiegielny polozyl .

 • persephonix

  Oceniono 10 razy 4

  Zablokowac, w UK pozwolili na kilka to maja kilkaset, bo opcja islamizacji EU jest naczelnym obowiazkiem muzulmanina, wyebac ich w kosmos, top co oni wyprawiaja na zachodzie to dramat ludzi, angoli, francuzow ktorzy stali sie mniejszoscia we wlasnym kraju.

  Meczet sprawi ze w okolicy bedzie sie osiedlac wiecej muzulmanow, polskich jak i azjatyckich, oni maja srednio po 8-10 dzieci. Za 30 lat, na wybory pojda tylko oni, jak myslicie?
  wybiora prawo UE czy jednak szariat?

 • kotschroedingera01

  Oceniono 11 razy -3

  wystarczy nam kilka czy kilkanaście tysięcy rodzimych pomników (kościołów) ciemnoty i zbrodni judeochrześcijańskiej. A to miejsce można by było wykorzystać na bardziej zbożny cel niż dalszą indoktrynację barankufff. Czas chyba zacząć stawiać na rozum. Wydaje mi się, że chyba taka była intencja kogokolwiek (czy czegokolwiek ), kto stworzył to , co nosimy w czaszce.

 • nurekdarek

  Oceniono 7 razy 1

  Jestem przeciwny wszelkim religiom i partiom politycznym. Ale podatki na kościoły i partie polityczne płacić MUSZĘ !!!
  Ale mi wolność i dymo-kracja. Niech zatem religie idą tam skąd przyszły(Watykan) ,a partie finansują się same, wtedy pójdę głosować. Już raz głosowałem dawno temu jak skończyłem 18 lat potem drugi raz przeciw wejściu do Unii(bo bałem się ,że roz......lą naszą gospodarkę i dokonają rozbioru kraju), teraz chciałbym zagłosować ,ale pod w/w warunkami. Siema.

 • londoner777

  Oceniono 8 razy 8

  W sumie to i tak za niedługo będziemy delegalizować wszelkie przedsiębiorstwa religijne w Polsce i nacjonalizować ich majątki - bo jak pokazuje historia wszystkie organizacje religijne sa ze swej natury krwiożercze i mafijno-genne ,
  wiec bracia muzułmanie dajcie sobie lepiej spokój z tym meczetem, szkoda waszej kasy i wysiłku.

 • i_ona_wie_kto

  Oceniono 11 razy -1

  piękna zmasowana akcja .....

  najwyraźniej kur*ski sypnął swoim eurogroszem, T.W. podGrzybek, pseudonim "ojciec" dorzucił z tego co mu zostało z cegiełek na stocznię, epidiaskop dołożył z zeszłotygodniowej tacy - i już internetowe komando piSSdzielskie zleciało się wydalać z siebie smród piSSuaru

  jedzie tu najprawdziwszą katolicką tolerancją i oczywiście miłością bliźniego ........

  tfu !!! (naplułem wam na pyski, jak by się kto pytał ....)

 • inwinoveritas

  Oceniono 11 razy 5

  A kedy stanie kościół chrześcijański w Arabii Saudyjskiej lub Kuwejcie?

 • pykusnie

  Oceniono 3 razy 1

  stop WSZYSTKIM religiom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje