Zaleją całą stację Powiśle. Tarcze ruszą na Pradze?

Woda wciąż wlewa się na budowę stacji metra Powiśle. Miasto zdecydowało, że trzeba zalać wodą całą stację, by powstrzymać wyciek. Udało się za to otworzyć most Świętokrzyski. Za dwa tygodnie auta wrócą też na most Śląsko-Dąbrowski. Metro rozważa, czy tarcze drążące nie powinny przejść pod Wisłą w przeciwnym kierunku.
Najgorsza informacja podana dziś po południu przez ratusz jest taka, że woda "z mączką" wciąż wlewa się na najniższy poziom budowanej stacji Powiśle. Początkowo do stacji wyciekło 600 m sześc. "mączki", do dziś objętość wycieku sięgnęła już 6000 m sześc. Owa "mączka" to grunt wypłukiwany spod tunelu Wisłostrady, co możne oznaczać duże niebezpieczeństwo dla jego konstrukcji. Dlatego zdecydowano, że cała zachodnia część stacji zostanie zalana aż do poziomu Wisły. Woda wypełni trzy najniższe poziomy stacji i do połowy poziom -1.

Wszystkie prace na stacji Powiśle zostały wstrzymane. - Rozważamy kontynuację budowy na różne sposoby. Jednym z nich jest start tarcz drążących od strony praskiej, a nie z Powiśla. Sprawdzamy, czy takie rozwiązanie jest opłacalne czasowo i bezpieczne - wyjaśniał Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. To oznaczałoby, że tarcze Wisła I i Wisła II wystartują ze stacji Dworzec Wileński, a dokładnie z komory odstawczej za stacją. Jej konstrukcja jest już w stanie surowym.

Jak zapewnił Lejk, awaria na Powiślu nie wstrzymała praca na pozostałych stacjach. Obie tarcze drążące budują tunel: Anna jest pod rondem ONZ i ma za sobą już 1037 m tunelu, Maria wydrążyła 633 m.

Otworzą most Śląsko-Dąbrowski

Kierowcy muszą się przygotować na dłuższe zamknięcie tunelu Wisłostrady. Już w nocy z piątku na sobotę zostanie uruchomiony objazd tzw. starą Wisłostradą, czyli jezdnią między Centrum Nauki Kopernik a BUW-em. Auta pojadą tędy tylko w kierunku Żoliborza. Jeszcze przed mostem Poniatowskiego na wysokości Ludnej skręcą na jezdnię Wisłostrady pod prąd, a przed wylotem tunelu - na Wybrzeże Kościuszkowskie i dalej koło Centrum Nauki "Kopernik" i BUW-u do ponownej przeplotki na właściwą nitkę Wisłostrady przed ul. Karową. W przeciwną stronę pojadą Karową i jednokierunkową Browarną - ale ten objazd będzie uruchomiony dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Według miejskiego inżyniera ruchu Janusza Galasa ta trasa ma przepustowość o jedną trzecią mniejszą niż jezdnia w tunelu, którą jeździ ok. 3 tys. aut na godzinę. W nocy z niedzieli na poniedziałek ma być otwarty objazd w stronę Mokotowa przez zamienione na jednokierunkowe ulice: Karową, Browarną, Topiel, Kruczkowskiego i Ludną.

- Ze względu na liczne sygnalizacje i ograniczenia w ruchu na tej trasie zmieści się tylko 1,5 tys. pojazdów na godzinę - przewiduje inżynier Galas. Jego zdaniem paraliżu jednak nie będzie, bo "kierowcy już wielokrotnie wykazywali się znajomością miasta". Prawdziwa próba czeka nas dopiero w poniedziałek, gdy warszawiacy zaczną wracać z urlopów. Wczoraj w godzinach porannego szczytu Wisłostrada była opustoszała, większe problemy z przejazdem zauważyliśmy tylko na Dobrej. Zakorkowały się też ulice wzdłuż prawego brzegu Wisły. Tamtędy wytyczono objazd dla ciężarówek.

Zobacz także
 • Badanie geodezyjne na stacji Powiśle Stacja Powiśle: Szukają przecieku falami dźwiękowymi
 • Na budowie stacji drugiej linii metra u zbiegu Świętokrzyskiej z Marszałkowską zaczęło się już zasypywanie wykopu Jak odblokować Warszawę? Otworzyć Marszałkowską
 • Budowa stacji Powiśle została wstrzymana Katastrofa na budowie metra, a ratusz milczy. Dlaczego?
Komentarze (37)
Zaleją całą stację Powiśle. Tarcze ruszą na Pradze?
Zaloguj się
 • 3alfa.alfa

  Oceniono 3 razy 3

  Jakby kopali trochę głębiej moglibyśmy mieć geotermię

 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 8 razy -2

  a nie dałoby się zalać całej wsi warsiawa?

  tak gdzieś do poziomu czwartego piętra by mi pasowało z pewnego względu .....

  Whatever ......

 • noducks

  Oceniono 14 razy 14

  wlasnie obejrzalem biadolenie tzw. wykonawcow i projektantow jak to strasznie wydrazyc cos w warszawie. proponuje wyslac ich do st. petersburga - miasta wybudowanego na bagnach i nazwanego wcale nie bez podstaw wenecja polnocy. metro i to jakie maja

 • sb.slav

  Oceniono 16 razy -4

  Cudowne, chcieli dać powiercić polskim górnikom, no i się dokopali dumni śląscy fachowcy. Prócz Ukrainy najczęściej w polskich kopalniach dochodzi do katastrof, to nie przypadek:-) Gdyby chodziło o palenie opon, to szansa na sukces takiej operacji byłaby znacznie większa.

 • pumpernik

  Oceniono 11 razy 11

  Tak to jest, jak się buduje tunele równolegle, do oddalonego o kilka metrów, koryta rzeki.

 • kalebas

  Oceniono 17 razy 17

  Jak całkiem zaleje - to się po prostu tunel na wodociąg przerobi.

 • far_far_away

  Oceniono 11 razy 11

  Nie dosyć, że się nie przekopią pod Wisłą to jeszcze spieprzyli tunel co go wcześniej przekopali.

 • braunal

  Oceniono 11 razy 5

  ,, Miasto zdecydowało, że trzeba zalać wodą całą stację, by powstrzymać wyciek."Bareja wiecznie żywy.

 • 2-julita

  Oceniono 6 razy 2

  przy pracy takich partaczy to zaleją całą Warszawę i co wtedy będzie się działo ???????????????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje