Most otworzą, Wisłostrada zamknięta jeszcze długo?

Korek po zamknięciu tunelu Wisłostrady

Korek po zamknięciu tunelu Wisłostrady (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Po zalaniu budowanej stacji Powiśle w środę odbyła się narada ekspertów. Uznano, że most Świętokrzyski jest bezpieczny i można go wkrótce otwierać. Tunel Wisłostrady trzeba badać dłużej. Może to potrwać nawet kilka tygodni.
Podczas narady i wizji lokalnej zalanej stacji Powiśle eksperci uznali, że zamknięty we wtorek most Świętokrzyski jest bezpieczny i można go otwierać. Zwlekano z tym jednak w oczekiwaniu, aż producenci oznakowań dostarczą ich komplet. Trwało też wytyczanie objazdów tunelu Wisłostrady "na stałe". Trudno powiedzieć, jak długo będzie zamknięty; mówi się, że nawet kilka tygodni. "W przypadku tunelu potrzebne są dodatkowe obserwacje i więcej badań" - czytamy w komunikacie konsorcjum AGP Metro, które buduje II linię.

Bez tunelu kilka tygodni?

Podczas środowej narady i wizji lokalnej zalanej stacji Powiśle eksperci uznali, że zamknięty we wtorek most Świętokrzyski jest bezpieczny i można go otwierać. Zwlekano z tym jednak w oczekiwaniu, aż fabryki produkujące oznakowanie dostarczą jego komplet. Trwało też wytyczanie stałych objazdów tunelu Wisłostrady. Trudno powiedzieć, jak długo będzie zamknięty. "W przypadku tunelu Wisłostrady potrzebne są dodatkowe obserwacje i więcej badań" - czytamy w komunikacie konsorcjum AGP Metro, które buduje II linię. Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz mówił "Gazecie" we wtorek, że tunel będzie najpewniej zamknięty znacznie dłużej niż dwa-trzy dni. Są już nawet spekulacje, że może to potrwać kilka tygodni albo i miesięcy.

- Kilka tygodni to może być np. dziewięć, czyli dwa miesiące, a dwa miesiące to już jest kilka miesięcy. Nie mamy jeszcze wyników badań, żeby jednoznacznie powiedzieć, ile to potrwa. Na pewno nie możemy zbagatelizować tego, że tak duże ilości gruntu i wody osunęły się bezpośrednio pod tunelem Wisłostrady. Powstał znaczący ubytek, więc to może być groźne - powiedział w środę wieczorem "Gazecie" prezydent Wojciechowicz.

Wytyczają objazdy

W środę pracownicy konsorcjum AGP prowadzili drobne przebudowy niektórych ulic. Ich celem jest m.in. umożliwienie przejazdu starą jezdnią Wisłostrady, czyli Wybrzeżem Kościuszkowskim między Centrum Nauki "Kopernik" a Biblioteką Uniwersytecką. W najbliższych dniach ruszą tędy auta w kierunku Żoliborza. Wcześniej trzeba usunąć bariery, które normalnie stoją na końcach tego awaryjnego szlaku. Przygotowano już tymczasowy przejazd między jezdniami na wysokości Karowej. Ruch z Wisłostrady w kierunku Mokotowa ma być skierowany Karową, Browarną, Topiel i Kruczkowskiego, które zostaną zamienione na jednokierunkowe, a potem Ludną.

Do czasu wytyczenia tych tras Zarząd Dróg Miejskich radzi w ogóle omijać Wisłostradę - albo Wybrzeżem Helskim i Szczecińskim na Pradze, albo al. Jana Pawła II. Objazdy autobusom wyznaczył też Zarząd Transportu Miejskiego. Linia 185 zamknięty tunel omija na razie przez Karową (powrót Nowym Zjazdem), Dobrą, Solcem i Ludną. Autobusy 102 i 162 do czasu otwarcia mostu Świętokrzyskiego skierowano mostem Poniatowskiego. Podobnie linie N13, N14, N63 i N64 - duża część Powiśla straciła więc komunikację nocną.

Co się stało na stacji Powiśle?Stacja Powiśle położona na lewym brzegu Wisły, tuż obok mostu Świętokrzyskiego, jest jednym z najgłębiej położonych przystanków II linii metra. Jej dno znajduje się aż 25 m poniżej poziomu gruntu (głębiej - na 27 m - posadowiona będzie tylko stacja Nowy Świat). Strop peronu, przy którym będą zatrzymywać się pociągi metra, znajduje się ponad 10 m poniżej jezdni tunelu Wisłostrady. Właśnie tu przy drążeniu tunelu w nocy z poniedziałku na wtorek osunęła się ziemia i wypłynęła woda, która zaczęła zalewać już wybudowaną zachodnią część stacji. Specjaliści badają, czy to zagraża Wisłostradzie, na wszelki wypadek wyłączono ją z ruchu.

Nad stropem przyszłej stacji po obu stronach Wisłostrady są jeszcze trzy podziemne kondygnacje - dwie niższe będą mieć przeznaczenie technologiczne, a na tej tuż pod poziomem gruntu zaplanowano sklepy oraz halę odpraw z bramkami. Stacja będzie długa na 120 m i szeroka (z tunelami włącznie) na ponad 20 m. Będzie mieć dwa wyjścia - jedno w pobliżu pomnika Syreny, a drugie od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego. W pobliżu skrzyżowania tej ulicy z Tamką ma powstać przeszklony owalny świetlik doświetlający podziemną kondygnację. Drugi, podobny świetlik, ma powstać na przeciwległym końcu stacji, od strony Wisły.

Zobacz także
 • Wlewanie wody do stacji Powiśle Zalewają wodą stację Powiśle. Co dalej z budową metra?
 • Niedzielny korek na objeździe tunelu Wisłostrady Wisłostradą bez tunelu. Tak ominiesz zamknięty odcinek
 • Przekrój geologiczny przez grunt, przez który przebijają się budowniczowie metra Glina, iły, piaski - przez co drążą tunel metra?
Komentarze (31)
Most otworzą, Wisłostrada zamknięta jeszcze długo?
Zaloguj się
 • net_friend

  0

  Podziwiam cierpliwosc Warszawiakow.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 2 razy 0

  cała budowa 2 lini metra to mega wielki wałek ! zamiast puścić pociąg wzdłuż mostu śląsko dąbrowskiego - wiaduktem i dalej schować go spowrotem pod ziemie to wybrali 3 razy droższą opcję i zachciało im sie kopać pod Wisłą :) jak w Misiu Bareii - im wieksze straty i koszta tym lepiej...bo premia to 0,0001% całkowitych kosztów....

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 3 razy 1

  zwolnić tego pajaca ( czyjegos pociotka) czyli miejskiego inżyniera ruchu !
  .
  to co wyprawia w naszym mieście to skandal . Od kilku dni wiadomo że tunel będzie zamkniety a ten kretyn wyznaczył takie objazdy ze 3 pasmowa wisłostrada nie ma na nich pierszeństwa i musi przepuszczać ruch z jednopasmówki..
  kto stoi za tym nierobem ? kto go kryje ? dlaczego skoro wiadomo że tunel będzie zamkniety od kilku dni to te ćwoki wyjechały na długi weekend i nie rozplanowały objazdów do dzisiaj ? mają podobno byc gotowe już na....poniedziałek...
  .
  kto kryje tego gamonia ? jest z PO czy z PIS ? a może PSLowiec ?

 • wyklenta_kaczuszka

  Oceniono 1 raz 1

  " Kilka tygodni to może być np. dziewięć, czyli dwa miesiące, a dwa miesiące to już jest kilka miesięcy. ... powiedział w środę wieczorem "Gazecie" prezydent Wojciechowicz."

  Lecę zapłacić podatki, żeby Pan Prezydent mógł dalej się tak mądrze wypowiadać.

 • deepshitdiver

  Oceniono 2 razy -2

  Należy niezwłocznie odsunąć PIS od władzy!

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy 0

  Radze zapytac Holendrow jak oni robia tunele pod ziemia tez na 28 metrow

 • icc217

  Oceniono 4 razy 2

  Kraj nieudacznikow (i to 'wszystko' gdzies tam studiowalo!) ...

 • luki761

  Oceniono 9 razy 5

  gdyby rządził PIS to by ten tunel zburzyli,

  a tak ?

  Platforma Obywatelska szybko i sprawnie przeprowadzi remont w niecałe dwa miesiące

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje