Ten bieg miesza z błotem. Mimo to startowało 700 osób [ZDJĘCIA, WIDEO]

Woda, bagno, druty kolczaste, rowy melioracyjne na trasie 12 km nie były największymi przeszkodami dla 700 uczestników VIII Biegu Katorżnika. W morderczych zmaganiach w Kokotku k. Lublińca trzeba było pokonać przede wszystkim własną słabość. I nie zapomnieć owinąć butów taśmą klejącą - żeby ich w bagnie nie zgubić
- Najtrudniej było się dostać, bo zapisy trwały tylko dobę - mówiła Agnieszka Gałecka-Kowalczewska ze Świętochłowic.

Jej mąż Marek wystartował w niedzielnym Biegu Katorżnika po raz czwarty. Wspierała go nie tylko żona, ale dwóch kilkuletnich synów: Mikołaj i Oluś. Mimo rodzinnego dopingu na trasie Marek Kowalczewski miał chwile zwątpienia. Tak jak wielu innych uczestników.

Działający przy jednostce komandosów Wojskowy Klub Biegacza "Meta" z Lublińca zorganizował Bieg Katorżnika po raz ósmy. Wystartowało 700 osób z kraju i zagranicy, w tym około 100 kobiet. Choć organizator nigdzie się nie reklamuje, musiał w tym roku wprowadzić limit uczestników. Bywały lata, że w lublinieckim lesie rywalizowało i 1200 osób. - Teraz postawiliśmy na jakość - tłumaczył Zbigniew Rosiński, wiceprezes "Mety".

Dla tych, których biegu uliczne nużą

Każdego roku organizator przygotowuje uczestnikom niespodzianki. W tym roku wytyczono nową i dłuższą o dwa kilometry trasę - poprzednie liczyły 10 kilometrów. - To dlatego, że uczestnicy większy dystans niż dotychczas pokonują na lądzie, nie w wodzie - tłumaczył Zbigniew Rosiński. - Łatwo nie jest. I żartował: - Brałem udział w jednym biegu i powiem szczerze, że jakoś nie tęsknię.

Twierdzi, że do Biegu Katorżnika ludzie stają z kilku powodów. Bo ich nużą biegi uliczne, bo chcą przygody, bo chcą się sprawdzić.

Uczestnicy startowali w niedzielę kilku grupach po około 150 osób. Najtrudniej miała jednak pierwsza z nich.

- Ma faktycznie najtrudniejsze zadanie, bo toruje trasę przez sitowie pozostałym - wyjaśniał Rosiński. - Dlatego zwycięzcy pierwszej grupy mają zwykle gorszy czas niż ci, którzy dobiegają w kolejnych grupach niekoniecznie pierwsi.

Uczestnicy na 12-kilometrowej trasie mieli do pokonania jezioro, strumienie, bagna, rowy melioracyjne, rury i druty kolczaste.

- Podstawowe wyposażenie to taśma klejąca do butów. Trzeba je dobrze nią owinąć, żeby nie zgubić - wyjaśniał tuż przed startem Mateusz Płóciennik z Franklinowa, wziął udział w Biegu Katorżnika po raz trzeci. - I jeszcze jedna ważna rzecz. Przed moim pierwszym startem oglądałem w internecie zdjęcia z poprzednich edycji imprezy. Zastanawiałem się, po co uczestnikom rękawiczki. Wziąłem jednak na wszelki wypadek i się bardzo przydały. Bez nich ręce byłyby strasznie pokaleczone o sitowie. Trzeba się przez nie przedzierać.

Gen. Polko: Bagno wciąga

Przed startem Zbigniew Rosiński powątpiewał: - Nie wiem, czy komuś się uda się przebiec ten dystans w dwie godziny.

A mimo to się udało. Po niespełna dwóch godzinach na metę wbiegł Artur Olszewski z Będzina, który wystartował w pierwszej grupie. Kilka minut po nim następni ubłoceni uczestnicy. - Było ciężko, ale rewelacyjnie, wracam za rok - mówił Marian Ścibor z Zegrza.

- Faktycznie, to bagno wciąga - mówił gen. Roman Polko, były szef GROM-u, który w Biegu Katorżnika stratuje od lat.

Kiedy na metę wbiegł ubłocony Maciej Banasiak z Warszawy, jego synek Olgierd rozpłakał się z przerażenia: - Nie poznał mnie - śmiał się mężczyzna.

W specjalnej grupie startowały kobiety. - Ja się przygotowywałam i chciałam pobiec, ale koleżanka się wycofała, więc i ja zrezygnowałam - mówiła Agnieszka Gałecka-Kowalczewska. - Zawsze dobrze biec z kimś, kto cię wspiera i wyciągnie z opresji.

Małgorzata Zakrzewska z Kalisza kibicowała swojemu chłopakowi: - W przyszłym roku chyba się zdecyduję - mówiła. - Tym bardziej że w sobotę wzięłam już udział w organizowanej tu "Walce o ogień", nocnym biegu przez jezioro.

Bo oprócz biegu zasadniczego organizatorzy przygotowali dzień wcześniej inne atrakcje, właśnie bieg nazwany "Walką o ogień" oraz bieg skazańców. Kilkudziesięciu ochotników zostało zamkniętych w kazamatach. Przeszli całonocne szkolenie z przetrwania w trudnych warunkach niewoli. Zakończyło się ono poranną, kilkukilometrową "ucieczką przez bagna" w kajdanach parami.

Katują się nawet trzylatki

Oprócz biegów dla dorosłych na specjalnie przygotowanych trzech trasach w niedzielę zmagało się z własnymi słabościami także 180 młodych ludzi w trzech kategoriach wiekowych - od 3 do 17 lat. Wśród nich 17-letnia Ilona Płaczek z Katowic.

- Startuję już po raz drugi. Moja ciocia biega maratony, kiedyś pokazała mi zdjęcia z Biegu Katorżnika i postanowiłam wziąć udział - opowiadała Ilona Płaczek. - W przyszłym roku wystartuję w biegu dla dorosłych.

Z zamiłowania córki cieszy się mama Urszula: - Lepiej, żeby zajmowała się sportem niż siedziała w domu - mówiła.

Na trasie nikt nie pozostawiał innych bez pomocy: - To chyba jedyny taki bieg, gdzie wszyscy pomagają sobie wzajemnie - mówili uczestnicy na mecie. Choć oficjalne hasło Biegu Katorżnika to "Katuje, upadla i miesza z błotem".Więcej o:
Komentarze (18)
Ten bieg miesza z błotem. Mimo to startowało 700 osób [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 3

  Ten bieg to pestka przy tym jak katuje, upadla i miesza z błotem biurwokracja w tym kraju...

 • kamilu27pl

  Oceniono 30 razy -14

  Chcecie - minusujcie. Zaszalejcie z minusami. L. na to kładę.

  Jest to durne i niczemu tak na prawdę nie służy. Zawracanie D. Jeżeli chcą się wyżyć, dlaczego nie pójdą sprzątać społecznie lasów, albo rzek, dlaczego nie pozbierają śmieci z ulic, nie posadzą kilku drzew w parku, nie zrobią czegokolwiek, co przydałoby się im i innym. To, co tu widać, to zwykłe łechtanie własnego ego. Tym razem poprzez maczanie F. w błocie. Innymi słowy kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty. Gratuluję uczestnikom!

 • kloceklego

  Oceniono 15 razy -1

  "Ten bieg katuje, upadla i miesza z błotem." - co wg autorki znaczy słowo "upadla"? jakie tam jest upodlenie?

 • poljack

  Oceniono 14 razy 10

  Trzeba mieć kondycję i samozaparcie co już straciłem wiele lat temu jestem pod wrażeniem wyczynu tych Ludzi.Szacun.

 • bopos

  Oceniono 12 razy 6

  Świetne zdjęcia, przerażający wysiłek.
  Brawo twardziele!!!

 • agata_poczta

  Oceniono 28 razy 18

  genialne!:) brawa dla uczestników

 • makova_panenka

  Oceniono 56 razy -36

  Czy w Afganistanie też trudnią się podobną fałszywą aktywnością?

 • roy-cohn

  Oceniono 78 razy -54

  Czysta glupota. Zupełnie niewymierne wyniki. Po to by poszpanowac w pracy przed kolegami asfaltami.

 • kot_ikkk

  Oceniono 73 razy -9

  Tusk coś podobnego organizuje tylko że bieg trwa cały rok i bierze w nim udział 38 mln ludzi z Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX