Walka o podziemia przy Centralnym. Kupcy się barykadują

11.08.2012 12:00
Kupcy z podziemi przy Centralnym nocują w swoich sklepach

Kupcy z podziemi przy Centralnym nocują w swoich sklepach (Fot. Anna Czuba)

Kupcy z tuneli pod Dworcem Centralnym dniami i nocami nie opuszczają swoich sklepów. Śpią w nich na łóżkach polowych i pilnują, by nie weszli tam nowi najemcy. Administrująca lokalami spółka, która podwyższyła czynsze, nie zamierza jednak im ustąpić.
"400 procent podwyżki wpływa do kieszeni prywatnej spółki", "700 ofiar ratusza ZDM i WPP sp. z o.o." - z takimi transparentami grupa kilkudziesięciu kupców manifestowała wczoraj kilka godzin w tunelu przy restauracji Mc Donald's.

Protestują co kilka dni już od połowy czerwca. Wtedy z dnia na dzień spółka Warszawskie Przejścia Podziemne, która dzierżawi teren od ZDM i administruje lokalami w tunelach, podniosła kupcom czynsze - nawet o 400 proc. Np. za lokal 46 m kw. zamiast jak dotąd 8 tys. trzeba teraz zapłacić 36 tys. zł miesięcznie. Niektórzy, np. właściciele księgarni, zrezygnowali z działalności. Większość nie chciała się poddać i zaakceptować nowych reguł.

Po kilku tygodniach walki część lokali jest już bez prądu. Do innych, których wynajmujący nie pilnowali non stop, nie można wejść, bo na drzwiach są blokady. Od spółki WPP nie można się niczego dowiedzieć - jej przedstawiciele nie chcą rozmawiać z "Gazetą".

Byliśmy w tunelach w nocy z czwartku na piątek. Rozmawialiśmy z koczującymi tam kupcami. Śpią w sklepach na łóżkach polowych. Zawsze ktoś w lokalu jest, by nikt wysłany przez spółkę WPP nie przejął lokalu. Sklep mięsny Robson istnieje od dziesięciu lat. Zatrudnia 14 osób. Dwie pracownice nocują w nim od miesiąca. - Nie możemy opuścić sklepu. Po kilku minutach nie miałybyśmy do czego wracać, drzwi byłyby zabite sztabą - mówi Zyta Ludwiczak, pracownica.

Od poprzedniej soboty nie mają światła. - Wyłączyli prąd o 6 rano. Chcą nas wykończyć nerwowo. Tak się złośliwie uśmiechają, gdy przechodzą obok - dodaje Ludwiczak. Kafejka internetowa w pawilonie 48 istnieje od ośmiu lat. - Od trzech tygodni nie mamy prądu. Śpię tu na zmianę z żoną, nawet nie mogę iść do łazienki. Zamiast tego mam słoik - mówi Sebastian Pszczółkowski, współwłaściciel. - Od jednej z klientek dostałem rysunek: "Nigdy się nie poddawaj".

Jacek Strasz z lokalu z automatami do gry (pawilon 39) skarży się: - Włożyłem w to 180 tys. zł. Niedawno kazali mi zmienić branżę, więc założyłem też kafejkę internetową. Kolejne 50 tys. zł. I to było cztery miesiące temu, gdy już na pewno wiedzieli, co chcą z nami zrobić - dodaje. Prąd wyłączyli mu 3 lipca. Maszyny się zepsuły. Ale zostały naprawione i teraz działają na akumulatorach.

WPP przygotowało dużą, żelazną bramę, która schowana jest w przejściu technicznym. Strasz zmierzył ją i ma wielkość odpowiadającą jego lokalowi. - W każdej chwili WPP może próbować ją zamontować - przekonuje najemca.

W większości lokali, których drzwi zostały zablokowane sztabami i kłódkami, wciąż znajduje się towar poprzednich właścicieli. Mimo to na niektórych z nich (np. 35 i 36) w nocy z czwartku na piątek naklejane były plakaty z logo i reklamą nowego sklepu.

Nie wiadomo, jak kupcy mają odzyskać zamknięte tam ich sprzęty i towar.Ich sprawą zainteresowała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. 8 sierpnia wystosowała pismo do komendanta stołecznego policji. - Naszą wątpliwość wzbudziło zachowanie policjantów w przejściach podziemnych. Powinni oni być bezstronni i rozstrzygać spory, a nie stawać po którejś ze stron - mówi Michał Chylak z HFPC. - Tymczasem sytuacja w podziemiach pozostawia wiele niejasności. Przyjrzymy się jej bliżej.

Jeden z zarzutów w piśmie Fundacji brzmi: "W dniu 20 lipca wobec gróźb przedstawicieli spółki WPP, że usuną znajdujące się w pawilonach rzeczy bez zgody ich właścicieli, przedstawiciele najemców udali się w celu uzyskania pomocy do Komisariatu Kolejowego Policji. Funkcjonariusze odmówili podjęcia interwencji".

Stowarzyszenie kupców złożyło odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. - Kupcy uważają się pominięci jako strona negocjacji. Spółka WPP zataiła fakt, że po wygaśnięciu starej umowy zwróciła się do ZDM o kolejne zezwolenie na zajęcie pasa drogowego. Nie zostali też poinformowani o przekształceniu się WPP ze spółki z o.o. w komandytową - tłumaczy Błażej Wojnicz, prawnik Stowarzyszenia Kupców.

Wcześniej kupcy liczyli, że dogadają się z ZDM bez pośrednika. Ale to się nie udało.

- Nie jesteśmy dla kupców stroną. Kupcy oraz spółka WPP muszą wszystko rozstrzygnąć między sobą - mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. - Jeżeli SKO uzna kupców za stronę, to wtedy będą mieli możliwość zwrócenia się do nas.

- Wysłaliśmy doniesienia do prokuratury o bezprawne zajęcie naszego mienia przez WPP, wyłączanie prądu, odcinanie wody. Nie zalegamy z rachunkami, więc nie mają prawa tego robić - mówi Hanna Wiśniewska z zarządu Stowarzyszenia Kupców. I dodaje: - Mam świadomość, że za moje wypowiedzi pewnie jutro wyłączą mi prąd. Jestem przygotowana.

Zobacz także
Komentarze (106)
Zaloguj się
 • szczypior59

  Oceniono 48 razy 48

  Nie rozumiem jednej rzeczy! Po co miastu pośrednik w postaci jakiejkolwiek spółki, która generuje koszty a obniża faktyczny zysk, skoro są w samorządzie odpowiednie służby urzędnicze?!

 • mordred

  Oceniono 39 razy 29

  Ratusz i władze gmin robią dziwne rzeczy. Podwyższają czynsze, myśląc chyba, że przedsiębiorcy zarabiają góry pieniędzy. Wystarczy przejechać się Puławską, żeby zobaczyć ile lokali stoi pustych, z wywieszką "Do wynajęcia. ZDM Mokotów". Podwyżka o 400%? Chyba ktoś tu ma nie po kolei w głowie. Najwyraźniej ktoś wpadł na pomysł ratowania budżetu czynszami. Ciekawy jestem jak długo sklepikarze wytrzymają takie obciążenia.

 • jarko20

  Oceniono 41 razy 23

  To miejsce wymaga odświeżenia ale sposób w jaki wykopują najemców jest karygodny, to przypomina czyszczenie kamienic, na dodatek przy wsparciu policji. Mentalność polskiej mafii czyli dresiarstwa - bardzo przykre.

 • fctheduck

  Oceniono 34 razy 22

  Oczywiście, bo w podziemiach Dworca nadal powinien być syf, menele i śmierdzące żarcie.

 • szechterof3

  Oceniono 24 razy 20

  "Spółka Warszawskie Przejścia Podziemne, która dzierżawi teren od ZDM i administruje lokalami w tunelach, podniosła kupcom czynsze - nawet o 400 proc. "

  Nie rozumiem dlaczego "kupcy" nie podaza do sadu "ZDM", zeby zmusic ich do wypowiedzenia dzierzawy "gospodarczym bandytom" z "Warszawskie Przejścia Podziemne"...

 • steeldeck

  Oceniono 22 razy 18

  gazeta najpierw powinna rozwiklac, czy sa jakies koneksje pomiedzy spolka wpp, a ratuszem. znowu sie okaze, ze spolka powstala, zeby dokapitalizowac "swoich". 400% podwyzki, to niezla kasa, i w dodatku za nic. spolka nie remontuje lokali, nie wyposaza (to wszystko robia kupcy). po prostu przychodza regularnie po czynsz...
  ha, ha, ha, tez chetnie zalozylbym taka spolke :)

 • jajasobierobicie

  Oceniono 18 razy 14

  Ostatnio jak byłem na Centralnym to skorzystałem z WC w przejściu podziemnym. Wpłaciłem do automatu kasujacego 2 zł i ten automat wydał mi "paragon" z kodem do bramki kołowrotka. Tylko, że ten "paragon" nie ma nic wspólnego z paragonem fiskalnym. Jest na nim napisane, że to jest bon do jakiejś innej knajpki w podziemiach. Ciekawe czy Urząd Skarbowy w Warszawie akceptuje swiadomie takie "paragony" Fiskalne?

 • pindrals

  Oceniono 38 razy 14

  Tunele wokół dworca budowano dla przechodzących ludzi, a nie dla stawiania kolejnych sklepików (co się zaczęło w 90 roku), przy których tłumy przechodniów nie mają jak przejść bez wpadania na siebie, przepychania i tratowania. Wywalcie całe to badziewie z podziemi - niech przechodnie, pasażerowie i turyści mają jak normalnie przejść. Przywróćcie cywilizowany wygląd tym przejściom. Czas najwyższy.

 • tomesio

  Oceniono 23 razy 13

  Przecież to nie jest atrakcyjne wizualnie miejsce - skąd aż takie podwyżki? Trzeba sobie odbić za "remont" Centralnego? Czy tylko dlatego, że tłumy tu łażą?

  Niemniej nie zagłosuję na złodziei z PO.
  Trzeba będzie założyć w końcu jakąś partię z normalnymi ludźmi.
  Tylko skąd ich wziąć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje